wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
wtorek, 14 sierpień 2012 14:23

Święto Matki Boskiej Zielnej czy Korzennej? Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Święto Matki Boskiej Zielnej czy Korzennej? fot. Pimke

W Niemczech jest Kwietna, a w Czechach – Korzenna. Święto Matki Boskiej Zielnej obchodzone jest nie tylko w naszym kraju i nie tylko przez katolików. Skąd się wzięła ta tradycja?

15 sierpnia obchodzimy Święto Maski Boskiej Zielnej. To święto rozpowszechnione na całym globie: jest świętem państwowym w wielu krajach Europy, Azji, Afryki, Ameryki Środkowej i Południowej oraz Oceanii. W chrześcijaństwie datę tę przyjęto jako Wniebowzięcie Matki Boskiej w VII wieku. To święto nałożyło się na pogańskie wierzenia. W Grecji w połowie sierpnia obchodzono święto Diany, matki plonów. Słowianie mieli swoje święto Mokoszy. Święcenie ziół wzięło się więc z połączenia tych świąt związanych z plonami i święta Zaśnięcia Matki Bożej.
Można jednak na to spojrzeć z innej strony. Według pewnej średniowiecznej legendy w dniu zaśnięcia Matki Chrystusa z różnych stron świata zjechali się apostołowie, by pogrzebać Maryję u podnóża Góry Oliwnej. Nie było wśród nich Tomasza, który się spóźnił. Kiedy apostoł dotarł na miejsce pochówku, poprosił o otwarcie grobu. Okazało się, że w środku nie było ciała, a zamiast niego znajdowały się tam kwitnące kwiaty i zioła.
W kościele katolickim wierzy się, że Maryję do nieba wzięli aniołowie. Inaczej jest w prawosławiu, gdzie uważa się, że Matkę Boską do nieba zaprowadził Jezus. Nie ma zgodności co do miejsca, w którym nastąpiło Wniebowzięcie. Jedni sądzą, że było to w Jerozolimie, inni, że w Efezie.
W tradycji Kościoła katolickiego jest to najstarsze święto maryjne. Występuje ono również w Kościele koptyjskim, anglikańskim oraz kościołach orientalnych. W Kościołach wschodnich święto to obchodzi się później, 28 sierpnia i poprzedza je dwutygodniowy post. Różne są nazwy tej uroczystości: Przejście, Zaśnięcie. W innych krajach Święto Matki Boskiej Zielnej nazywane jest Świętem Matki Boskiej Korzennej, Żytniej, Kwietnej lub Znakomitej.
Niezależnie jednak od nazwy święto to wiąże się ze święceniem wieńców z ziół i plonów. W róznych krajach obchody tej uroczystości przybierały odmienne formy. Na przykład w Niemczech wierni przynosili do kościoła wieńce i starali się zakryć nimi księdza. Kiedy im się to udało, byli szczęśliwi, bo oznaczało to obfity w plony rok. W różnych regionach Polski także występują różnice w świętowaniu. Na południu i na wschodzie naszego kraju do kościoła przynosi się wianki. W Polsce centralnej bierze się ze sobą bukiety, w których znajdują się zioła – takie jak macierzanka czy kopytnik. Dawniej święto to nazywano dniem Matki Bożej Dożynkowej. Do święta przygotowywano się kilka dni. Dorośli ustawiali snopy zbóż z najdorodniejszych kłosów, a dzieci plotły wiązanki z ziół. Poświęcone plony trzymano w domach, co miało dawać gwarancję bezpieczeństwa i harmonii ogniska domowego. Uważano, że święcone zioła mają magiczną moc. Miały one jakoby odstraszać pioruny i chronić plony. Dlatego też można je było zobaczyć na oknach albo na polach. Niektórzy robili z nich leczniczy wywar. Ziołami okadzano obejścia, by chronić je przed burzą, chorobami i pożarami.
Obecnie świeto to jest obchodzone w sposób szczególny w Kalwarii Zebrzydowskiej. Przygotowywane są tam inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Uroczyste msze odbywają się również na Jasnej Górze i Górze św. Anny. To tam zatrzymają się pielgrzymki, które kilka dni temu rozpoczęły swoją drogę z różnych części naszego kraju.

{jumi [*7]}

a