środa, maj 15, 2024
Follow Us
piątek, 14 wrzesień 2012 15:21

Sztuka podąża śladami Starowieyskiego

Napisane przez Tadeusz Biernacki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
"Taki żywot" "Taki żywot" Jacek Sztuka

Teatry malowania na polski użytek wymyślił Franciszek Starowieyski. Teraz do podobnych działań powróci Jacek Sztuka, który w Konduktorowni w Częstochowie będzie malował przez pięć kolejnych dni. W czasie twórczego procesu będzie można nie tylko podziwiać kolejne etapy pracy, ale również zadawać artyście pytania.

Franciszek Starowieyski uznawał, że rysowanie na oczach publiczności daje mu niezwykły stopień koncentracji, którego nie osiąga w samotności. Przez lata przeprowadził 23 akcje tego typu na całym świecie. Podobne działania prowadzili również częstochowscy artyści. Tę tradycję chciałby przywrócić Piotr Dłubak, wiceprezes Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, rezydującego w Konduktorowni. Sam jest fotografem, więc stwierdził, że dobrym pomysłem będzie tworzenie rysunku na wielkim, czarnym tle fotograficznym.
Nie było trudno zapewnić odpowiednie warunki do rysowania. Dłubak zastanawiał się jednak, kto miałby się podjąć udziału w teatrze rysowania. Potrzebny był ktoś, z kim publiczność chciałaby wejść w interakcję, ktoś z charyzmą. Tak Dłubak tłumaczy wybór Jacka Sztuki.
Artysta chętnie przystał na propozycję. Do akcji chce podejść spontanicznie. Nie wiadomo jeszcze, jak wielkie będzie tło, które zapełni rysunkiem. Możliwe, że będzie miało osiem metrów na trzy metry lub jedenaście metrów na trzy metry. Obecnie Sztuka znajduje się pod Hamburgiem, gdzie bierze udział w wystawie „Spotkania". Do Częstochowy wraca 16 września.
Artysta zapowiada, że jego obraz z pewnością będzie inspirowany „Guerniką" Pabla Picassa, którą widział niedawno w muzeum w Madrycie. Kubistyczny obraz sprawił, że malarz zamarzył o stworzeniu takiego monumentalnego dzieła. W swoim obrazie chciałby również nawiązać do historii Konduktorowni. Jego obraz będzie łączył fragmenty lokomotyw czy innych urządzeń kolejowych z częściami ludzkiego ciała.
Malarz będzie miał ze sobą wzmacniacz i harmonijkę ustną, na której będzie grać dla relaksu i rozrywki publiczności. Teatr rysowania potrwa od 17 do 21 września w godz. 17-20 w Konduktorowni na ul. Piłsudzkiego 34/36 w Częstochowie. Być może do malarza dołączą jego koledzy-muzycy. Widzowie mogą głośno komentować powstające na ich oczach dzieła. Sztuka zachęca również do zadawania pytań. Każdy kolejny etap powstawania obrazu będzie jawny. Ostateczna ocena i dyskusja nad dziełem planowana jest na 21 września o godz. 19.

{jumi [*7]}

a