piątek, maj 03, 2024
Follow Us
sobota, 27 październik 2012 13:14

Muzeum Emigracji - jak będzie wyglądać?

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Zwycięski projekt ae fusion Studio Zwycięski projekt ae fusion Studio fot. muzeumemigracji.pl

W budynku historycznego Dworca Morskiego w Gdyni powstanie Muzeum Emigracji. Wiadomo już, jak będzie wyglądać wystawa stała w przyszłym muzeum. Prosta koncepcja i nowoczesna estetyka to wyróżniki zwycięskiego projektu konkursowego.

W Muzeum Emigracji w Gdyni zobaczymy miliony emigracyjnych losów w nowoczesnych wnętrzach. Instytucja ogłosiła konkurs na projekt wystawy stałej, który wygrało ae fusion Studio. W tym projekcie nie chodziło o staroświeckie opowiadanie historii, ale o wydobycie emocji związanych z tematem emigracji. Aranżacja zaproponowana przez zwycięską firmę przedstawia narrację opartą na cyklu życia emigranta, ukazującą jego historię jako opowieść uniwersalną. Praca została doceniona ze względu na wyrazisty język artystyczny i wyobraźnię plastyczną. Projekt tworzy przestrzeń, w której znaleźć można różne wątki i aspekty emigracji. „Proponowana nowoczesna estetyka nie dominuje, a pozwala wydobyć treści ekspozycyjne" – czytamy w uzasadnieniu jury.
Projekty konkursowe oceniało grono wybitnych osobistości ze świata nauki i kultury. W jury znaleźli się: Małgorzata Szejnert, dziennikarka i pisarka, Marek Stępa, architekt i wiceprezydent Gdyni, Paweł Machcewicz, historyk, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Dariusz Gawin i Jan Ołdakowski z Muzeum Powstania Warszawskiego, Dariusz Stola, historyk, Robert Hirsch – miejski konserwator zabytków w Gdyni i Allan Starski, światowej sławy scenograf filmowy i teatralny. Ae fusion Studio za zwycięską pracę otrzymało 80 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie projektu. Przestrzenią wystawienniczą jest Magazyn Tranzytowy przylegający do Dworca Morskiego. Jury przyznało też dwa wyróżnienia: dla Fabryki Dekoracji Marcina Pietucha z Krakowa oraz dla projektu Sary Podwysockiej i Anny Bocek-Zachowicz.

 

Muzeum znajdzie się w budynku historycznego Dworca Morskiego w Gdyni. Nosi on w sobie całą historię emigracji z ziem polskich. Jest to historia pełna emocji – z jednej strony z emigracją związana jest nadzieja na lepsze życie, z drugiej strony – ból wynikający z rozstania z bliskimi i ojczyzną. Lokalizacja muzeum nie jest przypadkowa – to właśnie z Dworca Morskiego w Gdyni tysiące ludzi wyruszało w podróż do nowego życia. „Pragniemy opowiedzieć historię do tej pory często pomijaną, przemilczaną, nawet fałszowaną – choć jest to opowieść, która niejednokrotnie powinna napawać Polaków dumą. Emigracja jest nieodłącznym składnikiem naszej pamięci, dlatego powstanie Muzeum poświęconego temu zjawisku to wypełnienie istotnej luki w polskiej polityce historycznej." – czytamy na stronie muzeum.
Oprócz indywidualnych historii w muzeum poznamy również kulisy emigracyjnego biznesu: szlaki transportowe, instytucje zajmujące się logistyką, historie ludzi żyjących z organizacji przerzutu emigracyjnych mas.
Powstające w Gdyni Muzeum Emigracji ma być nowoczesną placówką wystawienniczą, artystyczną, popularyzatorską oraz edukacyjną. W muzealnych przestrzeniach znajdzie się także miejsce na kino studyjne i działania teatralne.
Przebudowa budynku dawnego Dworca Morskiego rozpocznie się w styczniu 2013 roku i ma się zakończyć w czerwcu 2014 roku.

{jumi [*7]}

a