poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/1806.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/1806
wtorek, 03 sierpień 2010 10:28

Muzyka zaklęta w drewnie Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Misterium Stabat Mater w kościele św. Klemensa w Zawoi Misterium Stabat Mater w kościele św. Klemensa w Zawoi Fot. Grzegorz Micuła

31 lipca w kościele w Zawoi można było usłyszeć barokowe misterium Stabat Mater oparte na oratoriach pasyjnych Antonia Vivaldiego oraz Giovanniego Battisty Pergolesiego. Do 12 września odbędzie się jeszcze kilka koncertów w zabytkowych wnętrzach na Szlaku Architektury Drewnianej.

 

{jumi [*4]}Na koncercie w kościele św. Klemensa Papieża i Męczennika w Zawoi to wspaniałe widowisko zaprezentowali soliści oraz orkiestra Krakowskiej Opery Kameralnej,

{gallery}1806{/gallery}

Oryginalne połączenie muzyki włoskich mistrzów z elementami gry aktorskiej, kompozycji ruchu scenicznego, oryginalnych kostiumów oraz scenografii zachwyciło licznie przybyłych słuchaczy ekspresyjną muzyką sakralną, przepełnioną liryką i emocjonalnością charakterystyczną dla neapolitańskiej szkoły operowej XVIII wieku.

Do końca sezonu letniego odbędzie się jeszcze kilka koncertów w drewnianych zabytkach na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

7 sierpnia o godz. 19.00 w zabytkowym kościele pw. Św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim odbędzie się koncert Zespołu Instrumentów Historycznych RISONANZA. Ideą przewodnią dla tworzenia kolejnych programów koncertowych jest motyw wędrówki - peregrynacje przez style, epoki, miejsca i nastroje. Poszukiwania repertuarowe ukierunkowane są na szukanie związków między gatunkami, stylami i szkołami kompozytorskimi. Na repertuar składają się najświetniejsze dzieła epoki baroku.
W Dębnie zespół wystąpi zespół w składzie: Anna Śliwa i Maciej Wulw – skrzypce, Marta Salwarowska – altówka i Konrad Górka – wiolonczela. W programie: G. Ph. Telemann, A. Vivaldi, W. A. Mozart, J. Haydn

14.08.2010 o godz. 17.00 w kościele p.w. św. Marii Magdaleny (Muzeum im. Władysława Orkana) w Rabce-Zdroju, w przeddzień Święta Matki Bożej Zielnej wystąpią: Wiktoria Bisztyga (sopran) i Marek Stefański (organy). W programie: Polskie Pieśni Maryjne, dawna europejska muzyka organowa.

Natomiast 21 sierpnia o godz. 18.00 w kościele św. Michała Archanioła w Binarowej odbędzie się koncert z udziałem wykonawców Janusza Muniaka - saksofon tenorowy
oraz Pawła Kaczmarczyka – fortepian i Macieja Adamczaka – kontrabas. W programie: ballady jazzowe.

28.08.2010 o godz. 19.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Orawce wystąpi „OCTAVA ensemble", niezwykle ciekawy zespół pod kierownictwem artystycznym Zygmunt Magiery odtwarzać będzie „Polifonia di legno" - dawną muzykę a cappella

5.09.2010 o godz. 18.00 we dworze w Świdniku usłyszeć będzie można muzykę i tańce polskie pod ogólnym tytułem „Drogi do Chopina". Wykonawcy: Elżbieta Stefańska (klawesyn) oraz Romana Angel i Sławomir Greś (taniec)

Wreszcie 12 września o godz. 18.00 w miejscowości Szyk w kościele św. Stanisława Biskupa i św. Barbary odbędzie się ostatni koncert z tegorocznej serii Muzyka zaklęta w drewnie. Muzykę J.B. Vanhala, J.S.Bacha i W.A. Mozarta wykonywać będą: Elżbieta Stefańska (klawesyn), Dorota Imiełowska (wiolonczela) i Zbigniew Witkowski (flet)

Koncerty organizowane zostały w ramach projektu „Otwarty Szlak Architektury Drewnianej", realizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną na zlecenie Województwa Małopolskiego.

 

Szlak Architektury Drewnianej

Na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce można odwiedzić blisko 250 najcenniejszych i najciekawszych zabytkowych obiektów drewnianych. Znalazły się na nim malownicze kościoły, piękne cerkwie, dzwonnice, staropolskie dwory, drewniane wille i skanseny, należące do najcenniejszych zabytków ludowej kultury materialnej.
W 2003 roku cztery kościoły drewniane z Małopolski zostały wyróżnione wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Są to: kościół św. Michała Archanioła w Binarowej, kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim, kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej i kościół św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej.

W tym roku do końca września 2010 r. do zwiedzania udostępnionych jest 50 sakralnych obiektów drewnianych, które otwarte będą trzy dni w tygodniu przez cztery godziny dziennie. W tym czasie można zobaczyć wnętrza, które są na co dzień zamknięte lub otwierane tylko na nabożeństwa, a także zapytać osobę udostępniającą o ciekawostki związane z zabytkiem. Obiekty te znajdują się na 6 trasach: krakowskiej, limanowskiej, podhalańskiej, tarnowskiej, wadowickiej i nowosądecko - gorlickiej.

Więcej informacji na: www.drewniana.malopolska.pl i www.mot.krakow.pl

{jumi [*7]}

a