poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
wtorek, 27 listopad 2012 06:25

Wędrująca Mona Lisa Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wędrująca Mona Lisa fot. wikimedia commons

Los rzucił słynną Monę Lisę w kolejne miejsce. Tym razem są to okolice San Marino – a przynajmniej twierdzi tak włoska geomorfolog z Urbino. Czym się kieruje i jak bardzo wiarygodne są to dane?

Nie jest jasne, kiedy narodził się trend na rozszyfrowywanie uśmiechu Mony Lisy. Nie wygląda też na to, żeby miał się prędko skończyć – można śmiało założyć, że jeszcze niejeden pisarz zbije majątek na rzekomych sekretach ukrytych w obrazie. Jednak na tych, którzy są gotowi spojrzeć dalej, czeka kolejna zagadka: jaką krainę Leonardo da Vinci namalował za plecami słynnej Giocondy? Włoska geomorfolog twierdzi, że znalazła odpowiedź.

Olivia Nesci z uniwersytetu w Urbino uważa, że krajobraz przedstawiony przez geniusza renesansu na jego najsłynniejszym dziele to kraina Montefeltro widziana z okolicy Valmarecchia. W ustaleniu dokładnej lokalizacji pomogła jej fotograf Rosetta Borchia. Samozwańcze „łowczynie krajobrazów” przeanalizowały dane geologiczne i geomorfologiczne oraz dziesiątki zdjęć lotniczych i satelitarnych.

Najpopularniejsza dotąd teoria zakładała, że Mona Lisa odwrócona jest do doliny rzeki Arno. Gdyby teoria Olivii Nesci się potwierdziła, musielibyśmy przenieść się o ok. 200 km w linii prostej na połudinowy-wschód, w okolice San Marino. Tam leży historyczna kraina Montefeltro.

Jednak z teoriami należy bardzo uważać, bo niemal każdy rok przynosi nową. W zeszłym roku przez chwilę popularnością cieszyła się ta lansowana przez Carlę Glori, według której kluczowe znaczenie ma nie sam krajobraz, ale most. Ukryte w nim liczby miałyby wskazywać na zburzony w 1472 most w Bobbio, oddalony również o ok. 200 km… w dokładnie odwrotną stronę.

Można mieć pewność, że wielu innych badaczy przeznaczyło i przeznaczy wiele wysiłku na dokładne ustalenie historycznego krajobrazu tajemniczego płótna. Ale ich mniej zainteresowani koledzy wskazują na inną możliwość: co jeśli malując Giocondę, Leonardo malował z wyobraźni?

{jumi [*7]}

a