środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 20 grudzień 2012 12:00

Świąteczny recycling Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Co robić, kiedy prezent staje się ciężarem? Co robić, kiedy prezent staje się ciężarem? fot. sxc.hu /mmagallan

Regifting, czyli obdarowanie kogoś podarkiem, który samemu się otrzymało, jest kojarzony jako coś niewłaściwego. Jednak amerykańscy psychologowie sugerują, że wcale nie musi tak być.

Każdemu zdarzyło się otrzymać całkowicie nietrafiony prezent – brzydką jak noc koszulę, książkę ze złej półki czy jeden z tysięcy bibelotów kupowanych „aby coś kupić”. Zamiast cieszyć, takie podarki zajmują miejsce i irytują. Jednym sposobem na pozbycie się ich jest podarowanie ich komuś innemu. Jednak dla wielu osób takie postępowanie jest równoznaczne z wyrzuceniem prezentu i obrażeniem osoby, która nam go wręczyła jako pierwsza.

Takie nastawienie to w dużej mierze puste obawy, sugeruje badanie prof. Francisa Flynna ze Stanford Graduate School of Business. Według Amerykanina nie powinniśmy przekazywać dalej tylko prezentów bardzo osobistych lub symbolicznych. I choć może nie trzeba zaznaczać, że przekazanie swetra z naszym imieniem lub albumu rodzinnego nie należy do najlepszych pomysłów, wiele innych prezentów można wdrożyć ponownie w obrót bez negatywnych konsekwencji.

Jak się okazało w badaniu Flynna, regifting bardziej ciąży na pierwotnym odbiorcy niż na pierwszym darczyńcy. Ci pierwsi boją się urazić tych drugich, a ci drudzy wcale nie mają wiele przeciwko przekazaniu płyty DVD, książki czy ubrania – pod warunkiem, że nie zawierają one dedykacji lub innych osobistych akcentów.

- Nasze wyniki sugerują prosty sposób praktycznego zwiększenia popularności regiftingu – opowiada Flynn – Dający powinien dać obdarowanemu znać, że może zrobić z prezentem co mu się żywnie podoba, albo wprost poinformować, że przekazanie go dalej nie sprawi mu przykrości. Nie tylko wzmogłoby to trend, ale także zmniejszyło poczucie winy.

Oczywiście rozmawianie o prezentach mogłoby też ograniczyć liczbę tych, które mamy ochotę jak najszybciej wepchnąć w ręce osoby trzeciej, ale od czegoś trzeba zacząć. Być może dzięki temu chętniej podejdziemy do tego, co znajdujemy pod choinką.

{jumi [*7]}

a