poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
środa, 23 październik 2013 15:59

Smog atakuje Chiny Wyróżniony

Napisane przez Kos
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Smog atakuje Chiny fot. EPA

Gęsty smog objął większość chińskiego miasta. Unosząca się przez trzy dni chmura zanieczyszczeń spowodowała zamknięcie szkół i lotniska, a słaba widoczność zmusiła komunikację miejską do zaprzestania kursów.

Obrazy z Harabin, północno-wschodniego miasta Chin, zamieszkałego przez ponad 10 mln mieszkańców, gospodarza corocznego lodowego festiwalu, pokazują jak naprawdę jest źle. Drogi owiane smogiem, w niektórych miejscach mają widoczność nieprzekraczającą 50. metrów.

Jak podają chińskie media, loty zostały znacznie opóźnione, a w poniedziałek odwołano ich aż 250. tylko na samym lokalnym lotnisku.

Poziom zanieczyszczenia powietrza we wtorek wieczorem zdawał się słabnąć, lecz i tak przekraczał 15-krotnie standardy przyjęte przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Dane ze stacji monitoringu wykazały, że stężenie PM 2.5 - maleńkich cząsteczek unoszących się w powietrzu, uznanych za najbardziej szkodliwe dla zdrowia - wynosiło średnio 266 mikrogramów na metr sześcienny, a jedna ze stacji podała, że 413. Liczba ta i tak się zmniejszyła w porównaniu z wtorkowym porankiem, gdy wynosiła 822. mikrogramów na metr sześcienny i 1000. w poniedziałek. Zalecana norma WHO wynosi 25.

Ogólny wskaźnik jakości powietrza poprawił się do 397, czyli do stanu "poważnie zanieczyszczonego".

harbin2

fot. EPA          

Mieszkańcy twierdzą, że smog dusi ludzi tak samo jak tydzień temu, ale znacznie pogorszenie nastąpiło w niedzielę w nocy. - Można było poczuć zapach spalenizny w powietrzu, a na drugi dzień gęsta mgła  zablokowała drogi i nic nie było widać. - powiedział Song Ting, 21-letni uczeń z Harbin. - To obrzydliwe.

Czujesz się chory, gdy oddychasz. Nie widać teraz zbyt wielu ludzi na ulicach, a niektórzy noszą nawet po trzy maski, kiedy wychodzą. - tłumaczył Zhao Yao, 25-letni inżynier.

Smog pojawił się, kiedy aktywowano publiczny system grzewczy przed zbliżającą się zimą. - podają media. Problem ten jednak powoduje ciągły wzrost publicznego gniewu. We wtorek, na okładkach wielu chińskich gazet umieszczono zdjęcia przedstawiające Harabin.

harbin3

fot. EPA         

W styczniu gruby płaszcz smogu pokrył Pekin, z podobnym poziomem PM 2.5 jak w Harabin tego tygodnia. Wtedy nagłówki gazet na całym świecie mówiły o "smog-apokalipsie".

Chociaż wydaje się, że Harabin pozbył się już największego zanieczyszczenia, wiele obszarów północnych Chin zostało pokrytych smogiem w różnych okresach tego roku.

Zanieczyszczenie spowodowane szybkim rozwojem i wykorzystywaniem węgla kamiennego jest ogromną plagą na terenie Chin. Publiczna krytyka chce wymusić na władzy państwowej szereg zmian prowadzących do oczyszczenia powietrza.

W ostatni piątek amerykańska jazzmanka Patti Austin odwołała swój koncert z powodu "ciężkiego ataku astmy" po przybyciu do zanieczyszczonej stolicy Chin.

{jumi [*7]}   

a