wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
czwartek, 30 sierpień 2012 10:42

Ostrożnie ze słuchawkami Wyróżniony

Napisane przez as
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ostrożnie ze słuchawkami sxc.hu

Słuchawki mogą być równie groźne dla słuchu jak silnik odrzutowy. Angielscy badacze odkryli, dlaczego zbyt wiele decybeli może prowadzić do uszkodzenia nerwów i tymczasowej głuchoty.

 

Kolejny raz potoczna mądrość znajduje potwierdzenie w nauce. Jak wynika z badań naukowców z University of Leicester, słuchanie głośnej muzyki przez słuchawki prowadzi do ubytków na poziomie pojedynczych komórek. Anglicy zbadali dokładnie wpływ fal dźwiękowych na poziomie molekularnym i doszli do zaskakujących wniosków.

Jak się okazuje, najbardziej narażona na uszkodzenie jest tzw. osłonka mielinowa, pokrywająca część nerwów przewodzących bodźce z organów. Pokryte mieliną aksony, czyli drogi impulsów nerwowych, przewodzą sygnał z organu do mózgu nawet sto razy szybciej niż aksony jej pozbawione. Dzięki temu jesteśmy w stanie natychmiast zareagować na bodźce takie jak ból, gorąco, sygnały wzrokowe – oraz dźwięki.

Dźwięki o natężeniu powyżej 110 decybeli – porównywalne do hałasu silnika odrzutowego w odległości mniej niż 100 m – odzierają nerw z osłonki mielinowej. Pozbawione przyspieszającej przewodzenie „izolacji” nerwy nie są w stanie poprawnie funkcjonować. Takie uszkodzenia nie są rzadkością wśród miłośników głośnej muzyki. Na szczęście konsekwencje te nie są nieodwracalne.

- Rozumiemy już, dlaczego w niektórych przypadkach istnieje możliwość odzyskania słuchu – donosi Martine Hamann, która prowadziła badanie – Otoczka mielinowa naokoło nerwu słuchowego regeneruje się w ciągu trzech miesięcy.

Naukowcy z University of Leicester odkryli również część mózgu, której uszkodzenie prowadzi do doświadczania „fantomowych dźwięków”, takich jak dzwonienie czy brzęczenie. Jak zaznacza dr Hamann, badanie ma ogromne znaczenie dla profilaktyki i leczenia problemów związanych ze słuchem.

{jumi [*7]}

a