piątek, maj 03, 2024
Follow Us
środa, 28 listopad 2012 10:05

"Zmysły Sztuki" pełne zapachów i form

Napisane przez a.sz./ mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marionetka autorstwa Anny Polarusz Marionetka autorstwa Anny Polarusz mat. organizatora

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki" będzie niezwykłe. Poznamy bowiem dwie artystki dbające o różnego rodzaju zmysły. Jedna z nich, Katarzyna Kochańska kreuje zapachy, a druga, Anna Polarusz zajmuje się reżyserią, scenografią i wykonuje marionetki oraz małe formy rzeźbiarskie.

16. spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki" odbędzie się w czwartek 29 listopada 2012 roku. Tematem rozmów będą sztuka, źródła inspiracji, warsztat twórczy i potrzeba tworzenia. Każdy będzie mógł dowiedzieć się, jak powstaje spektakl teatralny, jak robi się multimedialne marionetki oraz jakie idee i wrażenia kryją się za różnymi zapachami.

 

Gośćmi spotkania będą Anna Polarusz i Katarzyna Kochańska. Pierwsza z nich jest absolwentką Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych w Kijowie. Projektuje i wykonuje scenografię, zajmuje się malarstwem, tworzy marionetki, małe formy rzeźbiarskie, a także kostiumy, stroje sceniczne i karnawałowe oraz kreacje wieczorowe. Nie ustaje w swoich twórczych poszukiwaniach.
Anna Polarusz (Ani-rusz) reżyseruje spektakle i pisze do nich scenariusze. Aktorstwo też nie jest jej obce. W latach 1995-2007 pracowała w Kijowskim Państwowym Teatrze oraz w Kijowskim Państwowym Teatrze Marionetek, z którym wiele podróżowała po całej Europie. Jednocześnie prowadziła swoją własną firmę Polarusz, która zajmowała się tworzeniem autorskiej ozdobnej lalki. Współpracowała z wieloma wybitnymi artystami – takimi, jak: Juri Murawicki, Michail Jaremczuk, Eugenia Gapczyńska i Viktoria Gress oraz Andrzej Łojko.
Do Polski przyjechała w 2007 roku. Powołała tu do życia autorską pracownię teatralną oraz galerię Ani-rusz przy „Laboratoriach Twórczych" w Warszawie. W ramach tego projektu zrealizowała wiele autorskich warsztatów teatralno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z tworzenia i animacji marionetek. Swoje lalki, marionetki i statuetki pokazywała w Belgii, Czechach i różnych polskich miastach. W 2011 roku razem z Marią Romą Klatką stworzyła „Scenę Elffów" - nowatorski projekt artystyczno-edukacyjny skierowany do całych rodzin.

Druga z zaproszonych artystek, Katarzyna Kochańska jest znawczynią najlepszych gatunków herbat, olejków eterycznych i naturalnych przepisów na urodę. Jest też kiperką i kompozytorką smaków i zapachów oraz specjalistką w zakresie aromaterapii, herbatyzmu i aromamarketingu.
Kochańska była szefową działów mody i urody takich pism dla kobiet, jak „Zwierciadło" czy „Świat Kobiety". Obecnie jako dziennikarka i redaktorka promuje wiedzę o herbatach i aromaterapii oraz o naturalnych kosmetykach, ziołach i fitnessie na łamach takich gazet, jak np. „Wysokie Obcasy", „Maxim", „e!stilo" i „Wegetariański Świat". Kochańska stworzyła franczyzową markę Herba Thea, która została wybrana najlepszą herbaciarnią w stolicy głosami widzów TVN Warszawa. Zajmuje się również prowadzeniem warsztatów w ramach Akademii Sztuk Wonnych.

Zabytkowe Muzeum Pałac w Wilanowie znane jest z wybitnych dzieł sztuki dawnej. Odkrywanie i objaśnianie tajemnicy ich powstania należy do programów muzeum. Minioną twórczość możemy lepiej zrozumieć, poznając źródła inspiracji i motywację współczesnych artystów. Spotkania z cyklu „Zmysły Sztuki" są platformą swobodnego przepływu myśli pomiędzy artystami i publicznością. Są moderowane przez kuratora projektu, Andrzeja S. Grabowskiego, który również jest artystą.

Wernisaże i spotkania z twórcami przebiegają w swobodnej atmosferze Królewskiej Cukierni Wilanowskiej. Przy udziale kuratora projektu Andrzeja S. Grabowskiego, bohaterowie spotkania kreują ciastko, które smakowo komponuje i wykonuje mistrz cukierniczy z Królewskiej Cukierni Wilanowskiej.

Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Zmysły Sztuki" odbędzie się 29 listopada o godz. 18 w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej na ul. St. K. Potockiego 10/16. Spotkanie przeznaczone jest dla widzów dorosłych. Wstęp wolny.

{jumi [*7]}

a