poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
niedziela, 03 luty 2013 06:25

Przyszedł czas na oszczędzanie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Przyszedł czas na oszczędzanie www.sxc.hu

Polacy przestawiają się na „tryb oszczędzania” – wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego w 14 krajach na całym świecie.

Rezultaty badania „Finansowy Barometr ING” pokazują znaczny spadek zadowolenia z poziomu posiadanych oszczędności – to zapewne wynik ich „przejadania” w ciągu ostatnich paru kwartałów. Jednocześnie postawy Polaków pokazują na gotowość do zmiany postawy i zwiększenia swoich buforów finansowych. Polski konsument odróżnia się na tle innych narodowości dużą systematycznością w oszczędzaniu i gotowością do „zaciskania pasa” w warunkach nagłego spadku dochodów.

Piąta edycja kwartalnego badania Grupy ING „Finansowy Barometr ING”, zrealizowanego dla Grupy ING przez TNS NIPO, została poświęcona postawom i zachowaniom konsumentów wobec oszczędzania w Polsce i na świecie. Poszczególne edycje badania dotyczą różnych obszarów finansów osobistych m.in kredytów hipotecznych i emerytur. Badanie zostało zrealizowane w czternastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Czechach i Turcji.  W badaniu wzięło udział ponad 14 tys. respondentów. Pokazało ono, że po paru kwartałach „przejadania oszczędności” dla podtrzymywania konsumpcji w czasie pogarszających się dochodów, gospodarstwa domowe zmieniły swoje podejście. Znacznie spadł poziom zadowolenia z posiadanych buforów finansowych - nadszedł czas oszczędzania. To bolesne dla popytu krajowego w krótkim okresie, ale korzystne dla konkurencyjności gospodarki w długim okresie. Bez odpowiedniego poziomu oszczędności w gospodarce trudno będzie o odbicie inwestycji, a bez nich polskie firmy mogą zacząć tracić konkurencyjność i nie być wystarczająco innowacyjne. To zaś zagroziłoby powrotowi wzrostu gospodarczego, z którego Polska zasłynęła w czasie kryzysu globalnego. Nie da się utrzymać miana zielonej wyspy bez szybkiego podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki. Porównania międzynarodowe pokazują na niepokojąco niski poziom oszczędności w Polsce w relacji do PKB. Duży udział inwestycji do końca 2011 r. był zasługą środków europejskich - po ich wyeliminowaniu Polska wygląda blado w porównaniach międzynarodowych pod względem inwestycji prywatnych. Jeżeli chcemy ponownie być zieloną wyspą, potrzeba większych oszczędności krajowych i podnoszenia innowacyjności firm, reform, które zaaktywizują bezrobotnych i lepszego szkolnictwa, tak aby wykształcenie młodych było dopasowane do potrzeb biznesu.

Wśród wszystkich badanych państw, Polska uzyskała najwyższy odsetek osób, które  odkładają dodatkowe środki pieniężne, aby zwiększyć swoje oszczędności (84 proc.). Polacy wyprzedzili m.in. Francuzów (81 proc.), Niemców (71 proc.), Brytyjczyków (64 proc.) oraz zajmujących ostatnie miejsce Włochów (45 proc.).  Co piąty Polak deklaruje, że oszczędza regularnie (21 proc.), a blisko dwie trzecie od czasu do czasu (63 proc.).

Rachunek oszczędnościowy to w Polsce najpopularniejszy sposób trzymania oszczędności (53 proc.). Mimo to, Polska wypada blado np. w porównaniu z Holandią, gdzie rachunki oszczędnościowe posiada 96 proc. osób. Rachunek oszczędnościowy założyło w ciągu ostatniego roku 49 proc. Polaków. Kolejnym najpopularniejszym wśród Polaków sposobem oszczędzania są lokaty (37 proc.), co jest drugim najwyższym wynikiem w Europie.

{jumi [*9]}

a