poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
sobota, 16 luty 2013 06:48

Niemcy i Francja na minusie

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Niemcy i Francja na minusie www.sxc.hu

Koniec ub.r. był wyjątkowo trudny dla największych gospodarek strefy euro. Jak podał Eurostat, niemiecka gospodarka zwolniła o 0,6 proc. kwartał do kwartału, natomiast francuska zmniejszyła się w tym okresie o 0,3 proc.

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki, spowolnienie gospodarcze w tym krajach przełoży się na dalszy spadek portfela zamówień u polskich przedsiębiorców. – Już od kilku miesięcy boleśnie odczuwamy spowolnienie gospodarcze w Niemczech i Francji, które są odpowiednio pierwszym i czwartym rynkiem zbytu polskiego eksportu (łącznie sprzedajemy tam ponad 31 proc. towarów i usług). Świadczą o tym m.in. dane dotyczące produkcji przemysłowej, która w grudniu ub.r. spadła o 10,6 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 r. – mówi Wołejko.

Ekspert przypomina jednak, że istota problemów gospodarek obu państw jest odmienna. – Niemcy opierają się na eksporcie i są wrażliwi na spadek zapotrzebowania na własne wyroby. Wykazują przy tym zdolność do szybkiego odbicia się w razie poprawy sytuacji. Francja z kolei w dużo mniejszym stopniu uzależniona jest od eksportu, toteż musi szukać rozwiązania problemu stagnacji gospodarczej w reformach wewnętrznych – tłumaczy Wołejko.

Prognozy dla Niemiec i Francji na 2013 r. nie są najlepsze. Większe szanse na poprawę sytuacji mają nasi sąsiedzi po zachodniej stronie Odry. – Eurostat przewiduje wzrost na poziomie 0,8 proc. dla Niemiec i zaledwie 0,4 proc. dla Francji – przypomina ekspert. Niemieccy przedsiębiorcy dostrzegają więc możliwości przyspieszenia i optymistycznie patrzą w przyszłość. Świadczy o tym chociażby indeks Ifo Business Climate, który wzrasta trzy miesiące z rzędu i w styczniu br. wyniósł 104,2 pkt, czyli najwięcej od czerwca 2012 r. – Polskie firmy szybko skorzystają na poprawie sytuacji w Niemczech, która wpłynie na zwiększenie liczby zamówień w sektorze przemysłowym - tłumaczy Wołejko.

{jumi [*9]}

a