piątek, maj 10, 2024
Follow Us
niedziela, 26 grudzień 2010 15:11

SDP zaniepokojone losem dziennikarzy na Węgrzech

Napisane przez KW / SDP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rada Konsultacyjna Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wyraziła "głębokie zaniepokojenie" z powodu wprowadzenia na Węgrzech nowej ustawy medialnej. Zobowiązuje ona dziennikarzy do m.in. ujawniania źródeł informacji.

{jumi [*4]}Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich przypomina, że do fundamentów wolności prasy należy możliwość ochrony źródeł informacji, prawo do komentarza i rozpowszechniania poglądów i idei, niezależnie od opcji politycznej sprawujących rządy i stosunków własnościowych w mediach. Rada Konsultacyjna CMWP w swoim oswiadczeniu informuje, że nie widzi żadnego uzasadnienia dla reglamentacji przepływu informacji, wyrażania opinii i wolności słowa.

Przypomnijmy, że w ubiegły wtorek węgierski parlament przyjął ustawę, która powołuje Radę ds. Mediów. Członków Rady będzie wybierać parlament, a jej szefa powoływać na dziewięcioletnią kadencję bezpośrednio sam premier. Nowo powołana Rada będzie mogła wymierzać mediom kary za publikacje, które m.in. "nie są zrównoważone politycznie". Kary mogą wynosić nawet do 200 mln forintów (700 tys. euro) w przypadku mediów elektronicznych i 25 mln forintów (89 tys. euro) w przypadku dzienników lub publikacji internetowych.

Nowy organ państwowy ma też możliwość kontroli wszystkich dokumentów mediów jeszcze przed popełnieniem wykroczenia. Zgodnie z nową ustawą dziennikarze będą też zobowiązani do ujawniania swoich źródeł w sprawach dotyczących bezpieczeństwa narodowego.

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich jest najstarszą i cieszącą się największym autorytetem organizacją dziennikarską w Polsce. Ma za sobą m.in. tradycje udziału w próbach demokratyzacji w roku 1956 i w latach 1980-81, działalności w opozycji demokratycznej w stanie wojennym. Dzisiaj aktywnie uczestniczy w inicjatywach służących budowaniu państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.Zgodnie z zapisem w statucie, Stowarzyszenie jest dobrowolnym, twórczo - zawodowym zrzeszeniem dziennikarzy, o celach niezarobkowych. Obecnie liczy około 2500 członków. Posiada 16 oddziałów terenowych w największych miastach Polski. Koła SDP istnieją w redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych i internetowych oraz agencjach informacyjnych. Podstawowe cele statutowe SDP to dbałość o rzetelne informowanie społeczeństwa za pośrednictwem mediów, wspieranie twórczości dziennikarskiej, dbałość o etykę zawodową dziennikarzy i ochrona ich praw. Stowarzyszenie prowadzi swoją działalność w różnych formach, m.in. organizuje konferencje i seminaria, dyskusje, konkursy dziennikarskie, utrzymuje kontakty z zagranicą (SDP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy FIJ w Brukseli).

Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich broni wolności słowa zgodnie z art. 10 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a szczególnie swobody dziennikarza w docieraniu do źródeł informacji, umacnia wolność prasy i mediów elektronicznych, strzeże wykorzystania wolności słowa.

{jumi [*7]}

a