czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
piątek, 22 lipiec 2011 01:31

Tadeusz Gronowski zawsze w centrum Wyróżniony

Napisane przez EN
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Malarstwo Tadeusza Gronowskiego Malarstwo Tadeusza Gronowskiego Fot. mat. prom.

Prace Tadeusza Gronowskiego, wybitnego polskiego artysty, od kilku dni można oglądać w warszawskim salonie wystawowym Marchand na Pl. Konstytucji 2.


Uznanie temu niezwykle płodnemu artyście przyniosły przede wszystkim {jumi [*4]}plakaty, w których najwyraźniej skrystalizował się jego oryginalny język plastycznej wypowiedzi. Nowatorstwo stosowanych przez Gronowskiego rozwiązań polegało na syntetycznym traktowaniu formy, operowaniu jednorodnymi płaszczyznami intensywnych barw oraz stosowaniu wysmakowanego liternictwa. Tym samym wypracował on nowoczesną formułę opartą na zwięzłości graficznego znaku uzupełnionego często przewrotnym, żartobliwym hasłem.

Logo LOT-u i op-artowe zygzaki
Na główny trzon prezentowanej wystawy składają się prace stanowiące przykłady dojrzałej twórczość Gronowskiego. Powstałe na przestrzeni lat 60. i 70. gwasze są świadectwem poszukiwań artystycznych – gry przestrzeni z płaszczyzną oraz potencjału napięć kolorystycznych. Dużego formatu kartony pokrywają wykreślane z niezwykłą precyzją abstrakcyjne kompozycje. Nakładające się na siebie okręgi, biegnące po łuku linie, powtarzające się zygzaki na tle równoległych pasów o zmiennej szerokości wprowadzają w pole iluzję optyczną dającą wrażenie pulsowania i drgania. Op-artowe układy wyrastają z międzywojennych doświadczeń, kiedy Gronowski należał do stowarzyszenia artystycznego „Rytm" oraz z powojennej niechęci do sztuki oficjalnej, kiedy szukał on alternatywy dla wszechobecnego socrealizmu. We wszystkich pracach, gdzie ekspresja zostaje ujarzmiona przez precyzyjnie wykreślony geometryczny szkielet pobrzmiewa równi eż echo racjonalnego myślenia oraz przywiązania do rysunku technicznego, którego Gronowski uczył się podczas studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Przygotowana ekspozycja ma na celu zaprezentowanie bogactwa całego dorobku artysty, oraz przywrócenie mu należytego miejsca w obszarze polskiej sztuki. Wpisuje się również w bardzo aktualny nurt odkrywania uroku sztuki użytkowej lat PRL-u, w tym Polskiej Szkoły Plakatu, której Gronowski był czołowym twórcą. Wystawie towarzyszy pokaz design'u z lat 60. i 70, wprowadzający w klimat tamtych lat. Tadeusz Gronowski – twórca niezwykłej codzienności
Wystawa potrwa do 29 sierpnia 2011 r. Salon Wystawowy Marchand,
Pl. Konstytucji 2, otwarty w godzinach: pon. – pt. 11–19, sob. 11–16.{jumi [*8]}

a