czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 103.
czwartek, 19 kwiecień 2012 10:40

Gaz ziemny w kontraktach długoterminowych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Jak optymalizować koszty Gazu ziemnego w kontraktach długoterminowych?
Na to oraz na inne pytania dotyczące rynku gazu próbowali odpowiedzieć autorzy raportu „Formuły cenowe w kontraktach długoterminowych na dostawę gazu do Unii Europejskiej” - dr. Robert Zajdler i Jan Staniłko z Instytutu Sobieskiego. Wyniki raportu, ogłoszonego 18 kwietnia br., skomentowali także eksperci rynku gazu: Tomasz Chmal oraz Dariusz Olszewski.

Autorzy raportu wskazali na kierunki rozwoju światowych rynków gazu oraz ich wpływ na kształtowanie się formuł cenowych na rynku Unii Europejskiej. Przedstawili także możliwe rozwiązania dot. optymalizacji kosztów w długoterminowych kontraktach na dostawy tego surowca.
Wśród czynników mających wpływ na zmiany zachodzące na regionalnych rynkach błękitnego paliwa, a tym samym na model formuł cenowych w UE, eksperci wymienili m.in. kierunki rozwoju regionalnych rynków gazu ziemnego (w szczególności poziom zapotrzebowania na gaz ziemny przez rynek azjatycki oraz dalszy wzrost produkcji gazu niekonwencjonalnego w USA i innych regionach świata). Podkreślili także wagę wzrastających możliwości eksportu nadwyżek z rynków kontynentalnych na inne rynki poprzez transport LNG, co prowadzi do postępującej integracji rynków narodowych w ramach rynków regionalnych oraz rynków regionalnych w kierunku jednego rynku globalnego. Istotną rolę przypisano także poważnym zmianom regulacyjnym w UE, zmierzającym do stworzenia jednolitego rynku energetycznego.
Te czynniki, jak również specyfika geopolitycznej sytuacji Polski, pozwoliły na zaproponowanie dwóch wariantów optymalizacji kosztów wynikających z kształtowania formuł cenowych w długoterminowych kontraktach na dostawy gazu. Warianty te określono jako dynamiczny oraz zachowawczy.

W ramach wariantu dynamicznego założono takie rozwiązania, jak powstanie polskiego hubu gazowego o znaczeniu regionalnym (dla krajów bałtyckich oraz grupy wyszehradzkiej), który uzasadniałby dążenie do umieszczenia w kontraktach formuł cenowych uwzględniających rynkowy mechanizm. Jako rozwiązanie opcjonalne podano także zbliżenie w maksymalnym stopniu metody indeksacji w Polsce do tego typu metody np. w Niemczech, lub aktualizację ceny bazowej kontraktu do ceny z najbardziej reprezentatywnego hubu (koszyka hubów). Innym rozwiązaniem według ekspertów mogłoby być zmodyfikowanie formuły indeksacyjnej poprzez zwiększenie udziału ceny rynkowej w formule zakupu gazu ziemnego (na podstawie najbardziej reprezentatywnego hubu) do poziomu pomiędzy 45-60%.

W wariacie zachowawczym kluczową rolę mogłyby odgrywać zaś takie czynniki jak cena bazowa w kontrakcie, która podlegałaby częstszej aktualizacji do ceny z najbardziej reprezentatywnego hubu (hubów). Metodą indeksacji mógłby być również kwartalny kontrakt terminowy (forward). Możliwa jest też sytuacja, w której formuła indeksacyjna nie uległaby zmianie. Wynegocjowane byłyby jednak widełki dla wzrostu cen w oparciu o aktualne wskaźniki indeksacyjne, takie jak ciężki i lekki olej opałowy (HFO, LFO). Widełki górne oparte byłyby zaś o cenę kwartalnego kontraktu terminowego (forward) w najbardziej płynnym hubie (hubach).

Przedstawione przez ekspertów Instytutu Sobieskiego propozycje dot. optymalizacji kosztów w długoterminowych kontraktach na dostawy gazu stały się także podstawą do krytyki obecnego modelu kształtowania cen gazu opartych o dominującą rolę cen produktów ropopochodnych. Eksperci wskazali na jego przestarzały charakter (formuła ta została opracowana ponad pół wieku temu) nieodzwierciedlający realiów rynkowych.  

Raport będzie dostępny na: www.sobieski.org.pl

{jumi [*9]}

 

 

a