środa, maj 01, 2024
Follow Us
czwartek, 17 maj 2012 15:45

Uczmy się od najlepszych Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Andrzej Arendarski. Andrzej Arendarski. Fot. KIG

Opublikowany na początku roku indeks innowacyjności przedsiębiorstw w UE pokazuje, że Polska zajmuje piąte miejsce od końca.

Przedsiębiorcy są przekonani, że w dziedzinie innowacyjności konieczny jest prawdziwy przełom, do którego należy dążyć na wielu płaszczyznach. Dlatego Krajowa Izba Gospodarcza 24-25 maja organizuje w Centrum Nauki Kopernik III edycję Kongresu Innowacyjnej Gospodarki pod hasłem „Innowacyjność – jak to robią inni? Uczmy się od najlepszych!”. - Możemy pochwalić się wieloma nowoczesnymi i innowacyjnymi firmami, które są w stanie konkurować ze ścisłą światową czołówką. Wydawać by się mogło, że w dziedzinie innowacyjności nie mamy się czego wstydzić. Niestety, zupełnie inny obraz wyłania się z analizy obiektywnych wskaźników. Wynika z nich, że Polska w obszarze innowacyjności pozostaje w tyle za rozwiniętymi krajami – twierdzi Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej. Wg danych przedstawionych przez Bożenę Lublińską-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wartość funduszy UE dla PARP w latach 2007-2013 wyniesie 7,1 mld euro, 8,7 tys. umów zawarła z firmami PARP w obecnej perspektywie finansowej, zaś wartość podpisanych przez Agencję umów wynosi ponad 22,6 mld zł. W ramach tzw. polityki spójności w naszym kraju w latach 2007-2013 utworzono/zostanie utworzonych ponad 12 tys. nowych miejsc pracy. Ponadto 27 proc. beneficjentów (firm) korzystających z polityki spójności rozpoczęło wewnętrzną działalność badawczo-rozwojową (B+R), zaś 15 proc. beneficjentów rozpoczęło tego typu działalność na zewnętrz. Szefowa PARP podkreśliła konieczność opracowania jednego programu rozwoju przedsiębiorczości na lata 2014-2020, umożliwienie dokonywania wsparcia bezzwrotnego na projekty wysoko innowacyjne, jak również zapewnienia rozwoju instrumentów zwrotnych na bazie istniejących funduszy pożyczkowych i poręczeniowych we współpracy z bankami.

Do udziału w III Kongresie Innowacyjnej Gospodarki zostali zaproszeni wybitni innowatorzy, przedsiębiorcy oraz uczeni, którzy podzielą się z uczestnikami imprezy swoimi doświadczeniami we wdrażaniu innowacji. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Francis Fukuyama, słynny amerykański ekonomista i politolog. Swój udział zapowiedzieli czołowi polscy politycy, m.in. Marcin Korolec, minister środowiska, Janusz Lewandowski, komisarz europejski ds. programowania finansowego, Jerzy Hausner, członek Rady Polityki Pieniężnej, reprezentanci świata nauki, m.in. Michał Kleiber, prezes PAN, Henryk Skarżyński, dyr. Międzynarodowego Centrum Słuchu i Mowy, przedstawiciele organizacji wspierających biznes oraz największych innowacyjnych firm takich jak TP SA, PGNiG, AREVA, IBM czy PKN Orlen. Honorowy patronat nad kongresem objął prezydent Bronisław Komorowski.

- Liczę, że wzorem poprzednich edycji, tegoroczny kongres dostarczy nie tylko materiału do przemyśleń, ale również przybliży nas o krok do liderów innowacyjności – podsumowuje Andrzej Arendarski. Więcej informacji oraz szczegółowy program III Kongresu Innowacyjnej Gospodarki dostępne są na stronie: www.kongresig.pl

{jumi [*9]}

a