niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
poniedziałek, 24 wrzesień 2012 10:36

Wyznaniowe osiedle mieszkaniowe

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wyznaniowe osiedle mieszkaniowe Fot. Koneksim

Powstająca na warszawskich Bielanach inwestycja mieszkaniowa „Osiedle Rodzinne”, nazywana "osiedlem dla katolików", od kilku dni budzi wiele emocji i prowokuje do dyskusji.

Ponoć większość przyszłych mieszkańców to rodziny związane ze wspólnotami neokatechumenalnymi z różnych parafii katolickich. Zdania komentatorów na temat osiedla są podzielone; jedni negują sens tego pomysłu, inni zastanawiają się, czy w ogóle możliwe jest stworzenie osiedla dla określonej grupy religijnej, która byłaby jednocześnie żywą wspólnotą. Portal nieruchomości domy.pl przeprowadził ogólnopolską ankietę, w której swoją opinię na temat „osiedla dla katolików” wyrazili najbardziej zainteresowani - klienci na zakup mieszkań. Zdaniem blisko 60 proc. badanych, stworzenie odrębnego osiedla, o zamieszkaniu w którym decydować mają względy wyznaniowe, to zły pomysł, mogący prowadzić do niepotrzebnych podziałów społecznych i tworzenia zamkniętych „gett”. Blisko1/4 ankietowanych przez portal wyraziła odmienne zdanie. Według nich tego typu inwestycje są dobrym pomysłem. Jednak kupić mieszkanie na „osiedlu dla katolików” i być członkiem zjednoczonej w jednej religii wspólnoty mieszkaniowej chciałoby tylko 2/3 aprobujących tę inwestycję, co stanowi nieco ponad 16 proc. wszystkich klientów biorących udział w ankiecie. - Pomysł na osiedla dla określonych grup społecznych lub religijnych wydaje się bardzo dobry z marketingowego punktu widzenia - mówi Marcin Drogomirecki z domy.pl. - Na przykładzie osiedla na Bielanach widać, że budzi ono duże zainteresowanie mediów, co zapewnia deweloperowi darmową reklamę. Inwestycja „Osiedle Rodzinne”, nazywana „osiedlem dla katolików”, powstaje przy ul. Encyklopedycznej na warszawskich Młocinach. Jego deweloperem jest spółka Koneksim. Składa się z siedmiu budynków bliźniaczych 3-kondygnacyjnych z mieszkaniami od ok. 66 mkw. do 140 mkw. oraz budynku usługowo-mieszkalnego 5-kondygnacyjnego. Zdecydowanie nie są to lokale przeznaczone dla singli, ale raczej dla rodzin posiadających już lub planujących potomstwo. Jak na nowe osiedle w raczej kameralnej zabudowie, stosunkowo niska jest średnia cena za mkw.; wynosi średnio 6500 zł. Taka była też idea dewelopera - stworzyć miejsce dla „zwykłych”, niekoniecznie bardzo zamożnych rodzin, przede wszystkim wielodzietnych. Wg portalu jeżeli pomysł faktycznie się sprawdzi, być może już niedługo będziemy świadkami powstawania osiedli dla innych, mniej lub bardziej sformalizowanych grup, wspólnot czy stowarzyszeń.

 

Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego, doradcy rynku nieruchomości, „przy obecnej nadpodaży lokali mieszkalnych na rynku, okazuje się, że nie najważniejsze jest gdzie mieszkamy, ale to, co się dzieje wokół nas. Synonimem bezpieczeństwa przestają już, więc być anonimowe społeczności zamknięte w strzeżonych osiedlach z kamerami i wartownikami. Gdzie nikt nikogo nie zna i znać nie chce, wszystkich interesuje tylko „czubek własnego nosa”. Błahy z pozoru problem staje się zarzewiem konfliktu, wystarczy źle zaparkować samochód i awantura gotowa. Realizowane „Osiedle Rodzinne”, może być odpowiedzią na już niemal wszechobecną znieczulicę społeczną, pomoże w zbudowaniu prawdziwych relacji sąsiedzkich opartych na zaufaniu, bezpieczeństwu i wzajemnej pomocy. Z czasem powstanie prawdziwa społeczność oparta na więziach między ludzkich, co w czasach kryzysu może okazać się bezcenną wartością. Pamiętamy, bowiem z przedwojennych czasów jak dobrze radziły sobie takie rodziny wielodzietne i wielopokoleniowe, chociaż by z serialu „Dom””.

{jumi [*9]}

a