środa, maj 15, 2024
Follow Us
środa, 31 październik 2012 11:58

Film dokumentalny o ks. Tischnerze Wyróżniony

Napisane przez Ewa Neked
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tischnerówka w Łopusznej Tischnerówka w Łopusznej fot. Jerzy Opioła

Młodzi filmowcy kręcą film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze. Młodszy o 15 lat brat księdza, Kazimierz Tischner oprowadza w nim widzów po miejscach związanych z niezwykłym teologiem i filozofem. Obraz będzie nosił tytuł „Jego oczami".

W filmie nie będzie żadnych archiwalnych scen. Reżyser i scenarzysta filmu, Szymon J. Wróbel chce, aby obraz dotyczył nie tylko przeszłości księdza, ale również tego, co po nim zostało, czyli np. szkół tischnerowskich, noszących imię ks. Tischnera.
Na rzecz tych szkół działa Stowarzyszenie Drogami Tischnera, które prowadzi brat księdza, Kazimierz Tischner. Pragnie on kontynuować działalność brata. Przed śmiercią ks. Tischner zostawił mu bowiem kartkę z prośbą, by pracował z młodzieżą.
Kazimierz Tischner jest głównym bohaterem filmu. Opowiada on o miejscach bliskich sercu ks. Tischnera – Łopusznej, gdzie znajduje się XV-wieczny drewniany kościół św. Trójcy i św. Antoniego Opata, grób rodziców Tischnera oraz Tischnerówka – Dom Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera, Turbaczu i Starym Sączu, gdzie znajduje się kościół św. Trójcy i św. Klary oraz Muzeum Księdza Józefa Tischnera. To miejsca, gdzie do tej pory kręcono sceny do filmu.
Twórcy filmu pojadą także na Podhale, do Krakowa i Żywiecczyzny. Prace nad filmem mają zostać zakończone do końca roku. Film ma przedstawiać ukochane, małopolskie krajobrazy ks. Tischnera. Filmowcy nie zamierzają robić zdjęć w Warszawie, gdyż ks. Tischner wolał góry i górali. Twórcy filmu uważają, że góralszczyzna była dla księdza najważniejsza.
W filmie wystąpi również Marian Gromada, autor dziewięciu portretów księdza. Podhalański malarz przedstawi swoje obrazy, na których ks. Tischner ubrany jest w ulubioną niebieską koszulę, wytarte sztruksowe spodnie i góralskie futerko.
Ks. Józef Tischner urodził się w 1931 roku w Starym Sączu. Do seminarium wstąpił w 1949 roku, a wyświęcono go na kapłana 6 lat później. Na Uniwersytecie Jagiellońskim studiował prawo i teologię. Studia kontynuował na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a doktorat obronił na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ. Kilkakrotnie był dziekanem Wydziału Filozoficznego papieskiej Akademii Teologicznej.
Filozof i teolog, ks. Tischner wspierał rozwój kultury góralskiej. Był kapelanem Związku Podhalan i organizował coroczne msze święte pod Turbaczem w Kaplicy Papieskiej na Polanie Rusnakowej. Najsłynniejszą książką ks. Tischnera jest „Historia filozofii po góralsku", w której znani górale prezentują poglądy greckich filozofów. Ks. Tischner zmarł w 2000 roku na raka krtani.

 

{jumi [*7]}

a