sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 125.
środa, 09 styczeń 2013 10:40

Syn Ulicy

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Syn Ulicy by Dill Gang Syn Ulicy by Dill Gang Jakub Zawadzki

„Syn Ulicy", to graffiti poświęcone pamięci Stanisława Grzesiuka. Obraz namalowany jest na Mokotowie. W historycznym budynku, przy ulicy Puławskiej 143. Zaraz obok stacji Metra Wilanowska.

 

Praca powstała 28 Lipca 2012 roku. Z okazji odbywającego się Warszawie Festiwalu Street Art Doping. Namalowali go, grafficiarze polscy: Nesh, Merd, Nakor i Great, malujący stylem klasycznym. Atyści tworzą zespół o nazwie: „Dill Gang Team i Spółka". Impulsem do zorganizowania tego przedsięwzięcia, była decyzja Zarządu Dróg Miejskich w 2009 roku, która przekazała budynek, w celu zorganizowania akcji typu: Street Art.

Mural na Puławskiej, upamiętnia legendarnego barda i pieśniarza Warszawy, Stanisława Grzesiuka. Pieśniarz, był nazywany: „ bardem z Czernikowa". Grzesiuk, zasłynął też, jako dobry i poczytny pisarz.
Jego książki napisało samo życie. Miał trudne dzieciństwo. Wyrastał w biedzie, na warszawskim Czerniakowie. Tam, nauczył się radzić sobie w każdej sytuacji. Jako nastolatek, podjął pracę w fabryce i tam zaangażował się w działalność lewicową. W czasie okupacji, bardzo młody Grzesiuk, działał w konspiracji. Niestety, dostał się w ręce Gestapo. Po śledztwie i biciu na Szucha, trafił do Koblencji na przymusowe roboty. Tam, za pobicie Niemca, został w styczniu 1940 roku skazany na pobyt w obozie koncentracyjnym w Dachau. Następnie, z Dachau trafił do obozu Mathausen – Gussen, w którym przebywał do maja 1945 roku. Swoje losy, Stanisław Grzesiuk opisał w trylogii autobiograficznej: „Boso, ale w ostrogach", „Pięć lat kacetu", „Na marginesie życia".

{jumi [*8]}

a