niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
piątek, 14 maj 2010 15:00

Miasteczko Wilanów docenione

Napisane przez KW
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Miasteczko Wilanów - jedna z ulic Miasteczko Wilanów - jedna z ulic KW
"Miasteczko Wilanów" finalistą w konkursie ULI. Przedwczoraj do Miasteczka Wilanów przyjechał Hakan Kodal członek międzynarodowego jury, który oceniał osiedle z ramienia Urban Land Institute (ULI). Miasteczko zakwalifikowało się, bowiem do finału prestiżowego konkursu tej wlaśnie organizacji. Laur czekający na zwycięzcę to  „Nagroda za doskonałość" .

{jumi [*4]}Sam fakt zostania finalistą jest równoznaczny z sukcesem, gdyż w branży nieruchomości znalezienie się w czołówce tego konkursu jest porównywalne z „nominacją do Oskara".  – By zaść tak daleko "Miasteczko" musiało pokonać kilkudziesięciu przeciwników z Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki - powiedzieli przedstawiciele Miasteczka.

W chwili obecnej wybranych zostało 14 projektów o różnych funkcjach i przeznaczeniu (np. centra handlowe i rozrywki np. Istinye Park w Turcji; nowe osiedla zróżnicowanego przeznaczenia np. Yas Island Development w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w Abu Zabi; obiekty biurowe np. Opernturm w Niemczech we Frankfurcie czy Eos Generali we Francji w Paryżu; obiekty kulturalne np. teatr Mumuth Music Theatre w Austrii w Graz) i zakwalifikowanych do finału spośród 43 zgłoszonych projektów z 17 krajów. Projektypodcvzas wstępnego procesu selekcji były analizowane pod kątem spęlniania następujących kryteriów tj.: rola pioniera rynku, innowacyjność, tworzenie wartości dodanej dla społeczności lokalnej, ochrona środowiska, wychodzenie naprzeciw potrzebom społecznym, dochodowość czy partnerstwo publiczno-prywatne.

Nagrody za doskonałość ULI są przyznawane nie tylko za projekt od strony architektonicznej, ale także za jego realizację. Nagrody te stanowią część programu Institute's Awards for Excellence zapoczątkowanego w 1979 r. w oparciu o przekonanie ULI, iż wybitne osiągnięcia związane z użytkowaniem i zagospodarowaniem terenów powinny byd dostrzegane i nagradzane.

Urban Land Institute to organizacja o charakterze naukowo-edukacyjnym, pozarządowa, non-profit, skupiająca 35 000 finansujących ją członków z 95 krajów, założona w 1936 r. Jest najbardziej międzynarodową organizacją na świecie promującą najlepsze praktyki w branży. ULI przede wszystkim, skupia największą sieć profesjonalistów, którzy pracują na rzecz kształtowania lepszej przestrzeni miejskiej i poprawy jakości życia mieszkańców współczesnych miast. ULI zrzesza deweloperów, prezydentów i burmistrzów miast, decydentów oraz renomowane biura architektoniczno-projektowe - łącząc przy tym sektor publiczny z prywatnym.

Z uwagi na fakt, iż Miasteczko Wilanów jest obecnie największym nowopowstałym nie tylko osiedlem, ale także dzielnicą miasta w Europie centralnej i wschodniej, która skupia już ok. 10 tys. osób (ok. 3,5 tys. zameldowanych, reszta osób mieszka bez meldunku) na 169 hektarach powierzchni, ULI uznało ten projekt za wyjątkowy i zakwalifikowało go do ścisłego finału tegorocznego konkursu. Dwunastego maja przedstawiciel jury przyjechał do Polski i zwiedzał „Miasteczko", przed wydaniem ostatecznego werdyktu, czy przyznać tej dzielnicy „Nagrodę za doskonałośd ULI". W branży jest ona oceniana, jako ekwiwalent nagrody Oskara.

Dodatkowe informacje dot. Miasteczka Wilanów

Miasteczko Wilanów uznano za ewenement gdyż projekt realizowany jest wyłącznie z funduszy prywatnych, bez pomocy finansowej sektora publicznego. Jest to sytuacja niespotykana w przypadku realizacji tego typu projektów (osiedle zróżnicowanego przeznaczenia) i o tej skali na świecie. Ponadto osiedle ma charakter otwarty. Niemal na całej powierzchni (169 hektarów) nie ma ogrodzeń, których stawianie jest aktualnie często spotykaną tendencją, jeśli mowa o realizacji nowych projektów w Polsce.

Kolejna kwestia to wysokość i gęstość zabudowy. Druga z wymienionych oznacza, iż Miasteczko Wilanów przeciwstawia się zjawisku powszechnie teraz spotykanemu na świecie, czyli tzw. urban sprawl – niekontrolowanemu rozrastaniu się miast (zjawisko obserwowane przez ostatnich 30-40 lat, które nabrało tempa podczas dwóch ostatnich dziesięcioleci). Proces ten prowadzi do szeregu problemów zarówno ekonomicznych, środowiskowych jak i zdrowotnych osób dojeżdżających do osiedli powstających na obrzeżach miast, a także do spadku wartości nieruchomości budowanych w miejscach rozprzestrzenionych wokół centrów miast w dalekich od nich odległościach.

Miasteczko Wilanów zaprojektowało kilkanaście znakomitych polskich biur architektonicznych jest to, więc polski, autentyczny produkt a nie kalka zachodniego osiedla. Nie da się także „Miastecza" przeszczepić i wybudować w żadnym innym kraju świata. Budynkami wyróżniającymi Miasteczko jest Świątynia Opatrzności Bożej będąca jego częścią oraz szpital Medicover. Mimo faktu, iż nadal nie ma tu funkcjonujących publicznych szkół i przedszkoli, jury konkursu wie, iż są one zaplanowane a teren na ich budowę zakupiony przez Miasto St. Warszawy. Pierwsze etapy budowy (boisko Orlik) mają być już wkrótce rozpoczęte. Prywatne przedszkole Akademia Uśmiechu jest już niemal wybudowane.

Osiedle jest aktualnie w ok. 60% zrealizowane. Jego mieszkańcy oczekują budowy części handlowej i poprawy infrastruktury drogowej (Al. Rzeczypospolitej ma być ukończona w czerwcu). Nie zmienia to faktu, iż obecny etap rozwoju projektu pozwala stwierdzić, iż nie ma porównywalnego osiedla w Europie wybudowanego na tak dużym terenie przez tak wielu graczy z różnych krajów. Jest to równoznaczne z niezwykłą złożonością realizacji takiego przedsięwzięcia, czego świadomi są profesjonaliści z branży. Budynki mieszkalne harmonizują ze sobą i respektują obecność dwóch dominant, jakimi są: Pałac Wilanowski i Świątynia Opatrzności Bożej. Celem, który udało się osiągnąć na obecnym etapie rozwoju osiedla jest m.in. fakt, iż żaden z budynków nie zaburzył obecności tych dwóch obiektów ani nie przytłoczył ich np. wyróżniającym się stylem architektonicznym czy wysokością zabudowy zachowując tym samym światowy standard wykonania i elegancję rozwiązań projektowych.

 Autor koncepcji Miasteczka Wilanów tzw. master planu i nadzór nad realizacją w latach 2000-2008: GUY PERRY (wybitny urbanista i architekt francusko-amerykańskiego pochodzenia, wykładowca MIT oraz przez wiele lat uniwersytetu Harward) i jego pracownia architektoniczno-planistyczna Investment Environments (IN-VI).

{jumi [*8]}

a