środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 15 maj 2013 15:03

Warszawska Noc Muzeów Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Warszawska Noc Muzeów www.um.warszawa.pl

W warszawskiej Nocy Muzeów weźmie udział 210 placówek, w tym kilka po raz pierwszy. Przewiduje się, że liczba miłośników nocnego zwiedzania osiągnie ok. 200 tysięcy.

W 10. edycji Nocy Muzeów po raz pierwszy będzie można zwiedzić nową siedzibę Muzeum Historii Żydów Polskich na Muranowie. W Pałacu Prezydenckim po raz pierwszy zostanie pokazana Sala Chorągwiana, a swoją działalność rozpocznie Teatr WARSawy - nowe miejsce na kulturalnej mapie stolicy prowadzone przez Teatr Konsekwentny.

Najnowszą swoją wystawę właśnie w tę noc zaprezentuje po raz pierwszy Muzeum Niepodległości, mieszczące się w pięknym Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów. Będzie to wystawa zatytułowana "Gorzka chwała. Cieniom stycznia 1863 roku" otwarta z okazji Roku Powstania Styczniowego i przypadającej w tym roku 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, najdłużej trwającego i najbardziej masowego ruchu niepodległościowego XIX w., którego tragiczny bilans to dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię lub konfiskaty majątków uczestników powstania.

Poza tym w Noc Muzeów będzie można obejrzeć m.in. Stadion Narodowy z loży dla VIP-ów, wnętrza Pałacu Potockich, a w kilku miejscach miasta odbędą się pokazy Muzeum Utraconego, wirtualna prezentacja utraconych dzieł sztuki, które udało się odzyskać w ostatnich latach i tych, których nadal nie można odnaleźć, m.in. przed Pałacem Prezydenckim, w Muzeum Narodowym, w Pałacu w Wilanowie i na Stadionie Narodowym. Atrakcją pokazu mają być świetlne kasetony na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przedstawiające wybrane dzieła w naturalnych rozmiarach.

Muzeum Historii Polski przygotowało na tę noc program pod hasłem "Zagraj i zbuduj swoje miasto". Jego uczestnicy będą mogli wziąć udział w planowaniu i budowaniu średniowiecznych osad i miast. Będą też gry, zagadki, zajęcia związane z historią i fragmenty legend polskich w interpretacji Teatru Wolandejskiego.

Pałac na Wyspie będzie oświetlony światłem świec, a ogród lampionami. Muzeum Łazienki Królewskie zaplanowało też koncert piosenek w wykonaniu Stanisławy Celińskiej. W Muzeum Narodowym wydarzeniem specjalnym będzie pokaz tryptyku "Ecce Homo" Maertena van Heemskercka, które wraca do muzeum po konserwacji. W Tyflogalerii Polskiego Związku Niewidomych przy ul. Konwiktorskiej będzie można z zasłoniętymi oczami pokonać tor przeszkód  lub nauczyć się pisma Braille'a.

Początek Nocy Muzeów na pl. Defilad. Tam będzie się można zaopatrzyć w jeden z 50 tys. miniinformatorów, dowiedzieć wszystkiego o programie oraz wybrać środek lokomocji, jakim chcemy poruszać się w Noc Muzeów. Może to być - po raz pierwszy - rower miejskiego systemu Veturilo, lub tradycyjnie zabytkowy autobus, ponieważ na trasę wyjedzie 26 zabytkowych autobusów, w tym 15 "ogórków".

www.um.warszawa.pl/nocmuzeów

{jumi [*8]}

a