sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/14047.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/14047
piątek, 12 lipiec 2013 12:26

Gaz łupkowy i nie tylko Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Gaz łupkowy i nie tylko www.muzeum.gazownictwa.pl

Najnowszą wystawę w warszawskim Muzeum Gazownictwa poświęcono procesowi poszukiwania i wydobycia gazu z łupków. Poza tym można tu poczuć atmosferę XiX-wiecznej Warszawy, obejrzeć perełki techniki, żelazko na gaz i podziwiać jakość gazowego oświetlenia.

Muzeum Gazownictwa mieści się w najcenniejszych z punktu widzenia architektury i historii techniki budynkach dziewiętnastowiecznych „Aparatowni Pomiarowej i Tłoczni Gazu", które zostały wybudowane w latach 1886-1887. Główną część ekspozycji muzealnej stanowią dziewiętnastowieczne urządzenia związane z produkcją gazu z węgla kamiennego, zwanego „gazem świetlnym".

W muzeum znajdują się oryginalne urządzenia przemysłowe do oczyszczania, przetłaczania i pomiaru produkowanego gazu miejskiego. Podziwiać można m.in.: obrotowo-rotacyjne sprężarki do gazu produkcji firmy „Lilpop Rau i Loewenstein" z lat dwudziestych XX w., płuczki amoniakalne o przepustowości 2.000 m³ / h z końca XIX wieku, ssawy rotacyjne wytwórcy „Bamag Berlin Dessau" o przepustowości 1.500 m³ / h z 1893 roku, czy też orurowanie technologiczne wraz z armaturą o dużych rozmiarach, zlokalizowane w przyziemiu budynku.

Można podziwiać precyzję ich wykonania, funkcjonalne rozmieszczenie w hali fabrycznej oraz niespotykane wymiary i doskonały stan techniczny. Szczególną atrakcją jest dziesięć doskonale zachowanych, napędowych maszyn parowych, które pracowały do 1970 roku, gdy ostatecznie zakończono produkcję gazu węglowego – miejskiego. Od tego czasu odbiorcy gazu ootrzymują gaz ziemny – naturalny.

W Warszawie gazomierze automatyczne zostały zastosowane po raz pierwszy pod koniec dziewiętnastego stulecia. W Muzeum Gazownictwa znajduje się licznik gazowy, przemysłowy – mokry, o niespotykanych gabarytach, produkcji „Iulius Pintsch Berlin" z 1899 r., który służył do pomiaru ilości wyprodukowanego gazu i rozliczeń z magistratem. W zbiorach muzeum jest również m.in.: gazomierz domowy z 1899 roku firmy „Siegmar Elster – Berlin", gazomierz automat na żetony firmy „Iulius Pintsch" z 1920 roku, z wbudowaną skarbonką i licznikiem do rozliczenia żetonów, jak również gazomierz konstrukcji Poznańskiej Fabryki Gazomierzy z 1930 roku, w którym zastosowano cyfrowy licznik wskazań przepływu gazu.

Jest w muzeum kolekcja kuchenek gazowych, chłodziarki i lodówki gazowe, kominki i piecyki grzewcze, żelazka gazowe, lokówka fryzjerska czy też maszynka do palenia kawy. Zgromadzono je w pomieszczeniu, którego wnętrze oświetlone jest lampami gazowymi. Ciekawie prezentuje się magiel i prasowalnica gazowa z lat trzydziestych ubiegłego stulecia, których używano w Grand Hotelu w Sopocie do końca kwietnia 1997 roku.

{gallery}14047{/gallery}

Wokół muzeum panuje niepowtarzalna atmosfera Warszawy sprzed lat, z 42. gazowymi latarniami, alejkami zieleni, ozdobną fasadą wieży ciśnień, zegarem wieżowym na liczącym 128 lat budynku Aparatowni, czy też kopulastym masywem zbiorników gazowych.

Muzeum czynne jest w dni robocze w godz. 9-14. Wstęp wolny.

MUZEUM GAZOWNICTWA W WARSZAWIE

ul. M. Kasprzaka 25, Warszawa

www.muzeum.gazownictwa.pl

{jumi [*8]}

a