poniedziałek, kwiecień 29, 2024
Follow Us
niedziela, 29 wrzesień 2013 11:06

Artyści w Łazienkach Wyróżniony

Napisane przez Mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Artyści w Łazienkach http://pl.wikipedia.org

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie & Czesław Czapliński zapraszają na cykl kameralnych spotkań
ARTYŚCI w ŁAZIENKACH. Spotkanie z Juliuszem Erazmem Bolkiem już w czwartek, 3 października o godz. 18 w Pałacu Myślewickim.

Rozmawiać będziemy z poetą, Laureatem Nagrody Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji, Juliuszem Erazmem Bolkiem. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona (wejściówki lub zaproszenie).

 

Juliusz Erazm Bolek uznany i ceniony poeta. Pisze także prozę, dramaty i zajmuje się krytyka literacką. Znany jest z niekonwencjonalnych sposobów prezentowania sztuki, licznych akcji artystycznych i happeningów. Twórczość autora znana jest też poza granicami Polski, szczególnie w Rosji, Macedonii, Holandii, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Został on nawet uwzględniony przez twórców Międzynarodowego Kto jest Kim w Poezji i Encyklopedii Poetów wydawanej co dwa lata w Oxfordzie (1993 i wydania następne), w której jego nazwisko figuruje obok takich jak Tadeusz Różewicz czy Wisława Szymborska.
Debiutancką książkę poetycką "Teksty" opublikował nieoficjalnie w 1985 roku, w tzw. „drugim obiegu". Złożyły się na nią wiersze zakazane przez ówczesną komunistyczną cenzurę. Rok później ukazał się arkusz poetycki "Nago", ukazujący liryczną stronę twórczości poety. W 1987 roku autor ogłosił kolejny zbiór wierszy zatytułowany "Miniatury", będący wyborem lirycznych epigramatów i aforyzmów. Dwa lata później ukazała się następna książka poetycka "Prywatne zagrożenie", przedstawiająca spektrum możliwości literackich twórcy. Na ogłoszenie tomiku „Skróty szaleństwa" trzeba było czekać trzy lata. Zdaniem krytyków literackich, jest to najciekawsza i najbardziej interesująca pozycja w dorobku autora. W tej książce poeta ukazał skomplikowany obraz przemyśleń związanych ze współczesną egzystencją. W 1995 roku ukazał się nowy zbiór epigramatów i aforyzmów "Serce błyskawicy". Z okazji dwudziestolecia pracy twórczej, w 2000 roku ogłosił niezwykle osobistą i oryginalną ze względu na zawartość książkę „Ars Poetica" prezentującą poetyckie spostrzeżenia i refleksje autora na temat aktu twórczego, sztuki, jej znaczenia i bywania poetą. W 2009 roku ukazała się publikacja „Sens-or", stanowiąca wybór 100 najlepszych wierszy Juliusza Erazma Bolka, dokonany przez krytyka Karola Samsela.
Wielkim sukcesem okazała się książka "Abracadabra" wydana w wersjach polsko-angielskiej i polsko-rosyjskiej w 2010 roku, nominowana do nagrody Krytyki Literackiej. W tym samym roku Juliusz Erazm Bolek otrzymał „Złote Pióro Feniksa" – Nagrodę Światowego Dnia Poezji ustanowionego przez UNESCO (ang.: Award Word Day of Poetry UNESCO), za oryginalną twórczość i niekonwencjonalne sposoby jej prezentacji. W tym czasie też portal www.miastoliteratow.com uznał go za "Autora Roku 2010". W 2012 roku, w dwudziestą rocznicę ukazania się „Skrótów szaleństwa" został wydany audiobook tego tomu wierszy w formie słuchowiska muzycznego.
Autor lubuje się w niekonwencjonalnych sposobach prezentowania poezji. Punktem wyjścia była myśl zawarta w manifeście artystycznym z 1986 roku „Już od dziecka cierpiałem na gigantomanię", w którym napisał „wiersze są zamieszczane w książkach-trumnach, które przechowuje się w regałach-grobowcach. Warto uwolnić wiersze z tych kajdan, dać im szansę zaistnieć, tam gdzie tętni życie, gdzie są ludzie". I rzeczywiście wiersze Juliusza Erazma Bolka znalazły się plakatach i afiszach poetyckich, naklejkach samoprzylepnych, a nawet na obrusach. W 2009 roku powstał teledysk poetycki, nakręcony na podstawie wiersza „Szczęście" poety.
W 1987 roku zadebiutował jako plastyk indywidualną wystawą plakatów poetyckich. Od tamtej pory miał już ich kilkanaście, również poza granicami Polski. W 1996 roku ukazał się album "Och! Ziemio Ty Moja. Plakaty poetyckie", zawierający wybór najciekawszych czarno-białych prac, który doczekał się wznowienia w 1998 roku. W 1997 roku doszło do spektakularnej wystawy plakatów poetyckich „Milion spojrzeń każdego dnia", zorganizowanej na warszawskich przystankach komunikacyjnych. Prace można było oglądać przez całą dobę na podświetlonych panelach w dwustu punktach miasta, przez ponad dwa miesiące. W 2011 roku poeta powrócił do plakatów poetyckich. Jednak tym razem były to prace poezji konkretnej zaprezentowane na wystawie „Absinthe". Kolejna wystawa „Ouija" została zaprezentowana w 2012 roku.
Na przełomie tysiącleci ukazał się niezwykle oryginalny, zdecydowanie wyróżniający się na tle wszystkich innych, ścienny kalendarz „Sekrety życia". Zawiera on dwanaście wierszy Juliusza Erazma Bolka afirmujących życie. Zostały one przyporządkowane dwunastu miesiącom i odpowiadają kolejnym dwunastu etapom z życia człowieka. Kalendarz miał swoją premierę w Teatrze Małym w Warszawie. Jednak zamiast aktorów wiersze zostały zaprezentowane w formie przestrzennej dzięki wykorzystaniu świateł laserowych i pokazów pirotechnicznych. Rok później materiał przygotowany do kalendarza został wykorzystany do stworzenia największego tomiku poetyckiego, wydaniem którego poeta ustanowił nowy rekord Guinnessa.
Poemat „Sekrety życia. Kalendarz poetycki" stał się materiałem literackim wykorzystywanym w programie translatorskim „Pokonać wieżę Babel". Akcja ma na celu integrację tłumaczy literatury polskiej. Do tej pory poemat został przetłumaczony na angielski, białoruski, czeski, szwedzki, litewski, łotewski, rosyjski, ukraiński, słowacki, bułgarski, serbski, włoski, hiszpański, niemiecki, macedoński, romski, hindi, pendżabski i łacinę. Ciekawostką jest, że był też kanwą do przekładu na gwary polskie: kielecką, rawską, kurpiowską, podhalańską i połabską.
Idea kalendarzy poetyckich wróciła w 2007 roku. Wówczas ukazało się oryginalne wydawnictwo „Flash", opatrzone ilustracjami Luizy Kwiatkowskiej. W 2008 roku z okazji walentynek artysta ogłosił Rok Miłości. Temu wydarzeniu towarzyszył specjalny kalendarz „Kalendae amoris" (od lutego 2007 do lutego 2009). Podobnie jak we wcześniejszym wydawnictwie za stronę graficzną odpowiedzialna była Luiza Kwiatkowska. W 2009 roku ukazał się kolejny kalendarz „Staccato", będący owocem tej samej współpracy artystycznej. W następnych latach zostały wydane następne „AHA" (2010), „Abracadabra" (2011), „Arcanum" (2012), „UPS !!!" (2013). Pokłosiem kalendarzy były wystawy prac prezentowanych w tych publikacjach.
Innym przejawem aktywności artystycznej są wiersze pisane co roku z okazji świąt bożonarodzeniowych i wielkanocnych. Do tych materiałów literackich tworzone są ilustracje. Całość przeistacza się w oryginalne karty pocztowe drukowane w limitowanych seriach.
Wszystkie podejmowane przez artystę działania mają oryginalny, bezprecedensowy charakter, dowodząc ciągłego, twórczego poszukiwania. Przykładem mogą być wiersze dialogowe czy wypracowanie w 2003 roku nowego gatunku literackiego: emaliowanego felietonu poetyckiego, nazywanego przez autora w skrócie EFP. W 2004 roku autor wynalazł nową formę książki bodybook – czyli książkę, którą można powiesić na szyi.
Jest wydawcą i redaktorem naczelnym niezależnego pisma artystycznego Enigma. Ludzie * Sztuka * Myśli (pierwotny tytuł „Enigma. Pismo Młodej Inteligencji"), którego wydawaniem zajmuje się od 1986 roku. Jest ono adresowane do pasjonatów sztuki, prezentując dorobek artystyczny poetów, dziennikarzy, krytyków artystycznych i literackich, fotografików, prozaików i grafików.
Był twórcą Festiwalu Poetyckiego „Wiersz Tysiąca Nocy", pracował także przy organizacji festiwalu Warszawskiej Jesieni Poetyckiej. Przez kilka lat był komisarzem wystaw plastycznych Centrum Sztuki „Studio Kineo". Współpracował z wieloma czasopismami. Brał udział przy wielu imprezach i wydarzeniach artystycznych.
O Juliuszu Erazmie Bolku powstały dwa dwa filmy dokumentalne: „Wlepkarz" w reżyserii Zbigniewa Kowalewskiego i „Poeta" autorstwa Piotra Kulisiewicza. W spektakularnych promocjach twórczości poety uczestniczyli między innymi: Wojciech Siemion, Agnieszka Osiecka, Krzysztof Kolberger, Mariusz Szczygieł, Wojciech Karolak, Maciej Orłoś, Krystyna Czubówna, Krzysztof Gosztyła, Andrzej Ferenc, Maria Gładkowska, Maciej Rayzacher, Krzysztof Wakuliński, Anna Samusionek, Barbara Szałapak, Marek Frąckowiak, Jacek Borkowski, Marek Majewski, Monika Luft, Rafał Ziemkiewicz, Aleksandra Mikołajczyk, Wojciech Żołądkowicz, Sylwia Wysocka, Krystyna Gucewicz, Sylwia Bogdańska, Paweł Burczyk, Dariusz Dewille, heavy-metalowy zespół „Scream Maker" czy grupa pantomimy „Studio Kineo".

Dotychczas na pytanie: Kim jest artysta? odpowiadali w Łazienkach Królewskich: Ryszard Bacciarelli, Hanna Bakuła, Ewa Braun, Stasys Eidrigevičius, Wojciech Fangor, Elżbieta Ficowska, Ewa Gargulińska, Liliana Głąbczyńska Komorowska, Janusz Głowacki, Julia Hartwig, Bogusław Lustyk, Franciszek Maśluszczak, Leszek Mądzik, Marek Nowakowski, Rafał Olbiński, Paulina i Natalia Przybysz, Allan Mieczysław Starski, Andrzej Strumiłło, Małgorzata Walewska, Józef Wilkoń, Małgorzata Wróblewska-Blikle
i Aleksandra Ziółkowska-Boehm.

Dla upamiętnienia cyklu spotkań "Artyści w Łazienkach" wykonany został komunikator - wygaszacz ekranu, który ukazuje postacie artystów i ich dzieła a także piękno Łazienek Królewskich. Jednocześnie pozwala na
otrzymywanie bieżących informacji na temat spotkań w cyklu "Artyści w Łazienkach" i kalendarza innych wydarzeń w Łazienkach Królewskich.

W celu zainstalowania komunikatora na własnym komputerze należy pobrać plik instalacyjny, klikając na jeden z poniższych linków, a następnie uruchomić pobrany plik w celu dokonania instalacji:

Dla komputerów PC: http://lazienki-krolewskie.pl/lazienki/kalendarz/komunikator_artysci_setup.exe

Dla komputerów Mac: http://lazienki-krolewskie.pl/lazienki/kalendarz/komunikator_artysci_installer.zip.

 

ARTYŚCI w ŁAZIENKACH
(Łazienki Królewskie w Warszawie, ul. Agrykoli 1) Pałac Myślewicki
3 października, 2013 r., godz. 18.

{jumi [*7]}

Więcej w tej kategorii: « Ostatni w tym roku Chanukowe tradycje »

a