niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17066.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17066
piątek, 21 marzec 2014 14:32

„Powstanie Kościuszkowskie" Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Muzeum Niepodległości w Warszawie zaprasza na promocję reedycji książki Artura Śliwińskiego „Powstanie Kościuszkowskie", z udziałem prof. Mariana Marka Drozdowskiego, w poniedziałek 24 marca o godz. 15. Spotkanie poprowadzi Jan Engelgard.

Artur Śliwiński (1877-1953) należał do najwybitniejszych popularyzatorów dziejów polskich powstań narodowych w początkach XX w. oraz autorem cenionych biografii historycznych. Pisał je z pozycji współorganizatora polskiego czynu niepodległościowego i aktywnego architekta dokonań politycznych i kulturalnych obozu Józefa Piłsudskiego, z którym był związany przez całe życie.

„Powstanie kościuszkowskie" to wnikliwa analiza przyczyn klęski polskiego narodu pod koniec XVIII w. Książka próbuje dać odpowiedź, dlaczego potężna niegdyś Rzeczpospolita Obojga Narodów straciła nie tylko swoją moc, terytoria, ale i swoją tożsamość narodową. Nie pomogła charyzma i determinacja wielkiego Naczelnika powstania, odwaga i waleczność jego żołnierzy, bowiem nie umiano „cnoty i woli jednego człowieka zastąpić wolą i cnotą zbiorową".

Lektura trylogii dzieł Śliwińskiego (w ubiegłym roku wspólnym nakładem Muzeum Niepodległości i Oficyny Wydawniczej RYTM ukazały się jego Powstanie styczniowe i Powstanie Listopadowe) traktujących o naszych narodowych powstaniach, patriotycznych zrywach i pogrzebanych nadziejach, pozwala zrozumieć przyczyny i poznać skutki tych tragicznych wydarzeń.

{gallery}17066{/gallery}

W dzień promocji książkę Powstanie kościuszkowskie będzie można nabyć po obniżonej cenie.

Artur Śliwiński, Powstanie kościuszkowskie, Muzeum Niepodległości i Oficyna Wydawnicza RYTM, Warszawa 2014.

24 marca 2014 r., godz. 15
Muzeum Niepodległości,
Al. Solidarności 62, Warszawa
http://muzeum-niepodleglosci.pl

a