czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/17123.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/17123
czwartek, 27 marzec 2014 00:00

6. Festiwal Gorzkie Żale Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pod hasłem „40 dni na pustyni" zagości w Warszawie 6. Festiwal Gorzkie Żale, który potrwa od 29 marca do 13 kwietnia. Organizatorzy Festiwalu pamiętali również o najmłodszych, dla których przygotowano cały dzień zabaw edukacyjnych. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II.

Nazwę festiwalu zaczerpnięto z nabożeństwa Gorzkie Żale, podejmując próbę refleksji nad podstawowymi pytaniami filozofii, teologii i kultury przez pryzmat sztuki skupionej wokół wątków pasyjnych, żałobnych, wielkopostnych i wielkanocnych.

{gallery}17123{/gallery}

Organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach może być czasem refleksji ponad podziałami i poglądami politycznymi.

6. edycja Festiwalu Gorzkie Żale, z nowym Dyrektorem Artystycznym, którym jest Redbad Klijnstra,
to teatralne i artystyczne spotkania z aktorami, pisarzami oraz artystami, z udziałem mi.n.: Zdzisława Wardejna, Magdaleny Kuty, Tomasza Mana, Wojciecha Tomczyka, Marka Kochana, a także twórca Grupy Twożywo Mariusza Libela oraz Ewy Bem. Będą spektakle eksperymentalne, koncerty w niestadardowych miejscach, sztuka, która wyjdzie na ulicę, rozmowy, debaty, a także warsztaty kulinarne i zabawy dla dzieci.

7 Grzechów głównych – 7 Spotkań teatralnych
Tegoroczna edycja Festiwalu Gorzkie Żale zadaje pytanie: czy żyjąc w mieście, w ciągłym ruchu jesteśmy w stanie rozpoznać grzech? Bo czasem gniew ma słuszny wydźwięk, a zadrość i chciwość w kontekście dzisiejszej ekonomii są jak najbardziej na miejscu.
Do zbadania i skonfrontowania się w naszym imieniu z Grzechami Głównymi zaproszono cztenastu artystów – pisarzy i aktorów, wśród których są takie nazwiska jak: Stanisława Celińska, Katarzyna Herman, Ewa Dałkowska, Ernest Bryll, Antoni Libera – którzy dobiorą się w robocze pary. Każda para wybierze po jednym grzechu, z którym się zmierzy, aby lepiej go rozpoznać dla nas. Będą to teatralne spotkania z publicznością, za każdym razem w innym miejscu naszego miasta. Organizatorzy postanowili wyjść w przestrzeń miejską, podejmując współprcę z artystą streetartowym Mariuszem Libelem z Grupy Twożywo, który stworzy instalację inspirowaną Drogą Krzyżową. W centrum Warszawy ma też powstać „Strefa ciszy", instalacja która stworzy miejsce ciche, otwarte dla przechodniów, pozwalające na chwilę spokojnego wyizolowania się od hałasu miasta.

Koncerty
Ewa Bem - pieśni pasyjne w jazzowej aranżacji; pierwsza dama polskiego jazzu oraz kompozytor Andrzej Jagodziński podejmą się jazzowej interpretacji tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych.

Joanna Słowińska „Płaczcie anieli" - koncert miał premierę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II - Koncert „14 Encyklik" przewidziany jest na zakończenie Festiwalu. Jego realizację zaplanowano na Dworcu Centralnym.

Gorzkie Żale dzieciom
Specjalnie dla dzieci odbywać się będą przez cały dzień przeróżne zabawy edukacyjne i rozwojowe związane z polskimi tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi. Celem spotkania jest odtworzenie Jerozolimy z czasów Jezusa, budowa budynków, uliczek, fortyfikacji; nauka i wczucie się w realia czasów życia i śmierci Jezusa poprzez mądrą zabawę. Zajęcia poprowadzą architekci z grupy Archidzieciaki.

Festiwal Gorzkie Żale odbywa się w Warszawie od 2008 r. Jego współautorami byli Piotr Duda oraz Marek Pasieczny. Więcej na: www.gorzkiezale.pl i www.um.warszawa.pl.

6. Festiwal Gorzkie Żale
29. marzec - 13. kwiecień 2014 r.
Warszawa



a