wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 11 lipiec 2014 15:48

Z okazji 604. rocznicy bitwy pod Grunwaldem Wyróżniony

Napisane przez informacja prasowa
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji 604. rocznicy bitwy pod Grunwaldem w Muzeu Narodowym w Warszawie będą miały miejsce spotkania i wykłady związane z jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a także w dziejach średniowiecznej Europy.

Program zajęć:

13 lipca (niedziela), godz. 14; Kino Muz / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / 90 min. 
Bitwa pod Grunwaldem – jeden obraz, tysiąc opinii – wykład Karoliny Zalewskiej.
Każda epoka na nowo interpretuje obraz Bitwa pod Grunwaldem. Czym było dzieło dla współczesnych mistrza Matejki, a czym jest dla ludzi przełomu XX i XXI wieku? Dlaczego w latach dwudziestych ktoś zaatakował obraz czekanem, a w czasie II wojny światowej ludzie ginęli, aby ocalić płótno dla przyszłych pokoleń? Jaka jest istota sporu: czy Bitwa pod Grunwaldem jest arcydziełem, czy konwencjonalnym obrazem akademickim?
Karolina Zalewska – historyk sztuki, specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i badaniach historii zabytków.

15 lipca (wtorek), godz. 12; zbiórka w holu głównym / opiekunowie – obowiązuje bilet wstępu do MNW, dzieci – wstęp wolny / 90 min.
Obraz bitwy – warsztaty familijne z pokazem broni rycerskiej (zajęcia w ramach cyklu WAKACJE W MUZEUM).
Bitwa pod Orszą, bitwa pod Grunwaldem, bitwa pod Somosierrą – to wydarzenia, które znamy nie tylko z lekcji historii, lecz także z muzealnych galerii. Uwiecznili je na płótnie artyści zainspirowani zwycięstwami i brawurowymi akcjami polskich żołnierzy. Każdy z nich robił to jednak inaczej – autor Bitwy pod Orszą stworzył „komiks", dzięki któremu możemy poznać jej przebieg od początku do końca, zaś Jan Matejko ukazał końcową fazę bitwy pod Grunwaldem.

15 lipca (wtorek), godz. 13; zbiórka w Sali Matejkowskiej / wstęp wolny / liczba miejsc ograniczona / 60 min.
Jan Matejko – Bitwa pod Grunwaldem – spotkanie z Karoliną Zalewską (spotkanie w ramach cyklu LETNIE ZWIEDZANIE MNW).
Namalowany w 1878 roku obraz Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem przez lata wywoływał liczne polemiki, od kontrowersji natury artystycznej przez odczytania nie zawsze zgodne z intencjami artysty po próby interpretacji obrazu w kontekście ideologiczno-politycznym. Dzieło Matejki nigdy jednak nie popadło w zapomnienie.
Karolina Zalewska – historyk sztuki, specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i badaniach historii zabytków.

Więcej na: http://www.mnw.art.pl.

 

a