niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18913.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18913
wtorek, 30 wrzesień 2014 09:42

Warszawska NIKE ma już 50 lat Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Z okazji Jubileuszu 50. lecia Pomnika Bohaterom Warszawy 1939-1945 zwanym również „Warszawską NIKE", Muzeum Niepodległości w Warszawie serdecznie zaprasza we wtorek 30 września o godz. 17 na spotkanie z prof. Marianem Koniecznym – twórcą pomnika NIKE. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa prezentująca pamiątki związane z pomnikiem NIKE: pocztówki, karty pocztowe, znaczki, zdjęcia, książki, płyty, rysunki i inne archiwalia ze zbiorów Mariana Sołobodowskiego z Warszawy.

Pomnik Bohaterom Warszawy 1939-1945 (Warszawska NIKE) − monument znajdujący się przy ulicy Nowy Przejazd (przy skrzyżowaniu z aleją „Solidarności") w Warszawie - o wysokości 21 metrów składa się z rzeźby wykonanej w brązie patynowanym oraz cokołu wykonanego z żelbetu imitującego naturalny kamień. Na cokole znajduje się inskrypcja „Bohaterom Warszawy 1939-1945″. Przedstawia półleżącą postać wznoszącej się kobiety z mieczem uniesionym nad głową i wzniesioną do góry lewą ręką. 10-tonowa rzeźba ma wysokość siedmiu oraz długość sześciu metrów. Na granitowym cokole umieszczono napis: Bohaterom Warszawy 1939−1945.

Rzeźba została odlana w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Największym wyzwaniem było odlanie sześciometrowego miecza o wadze ok. 1000 kg. Specjalna konstrukcja wtopionych wewnątrz stalowych prętów sprawia, że przy bardzo silnym wietrze miecz może odchylać się od swego położenia o ok. 15 cm. Monument został przewieziony w dwóch częściach ze Śląska specjalnymi platformami kolejowymi na Dworzec Gdański.

{gallery}18913{/gallery}

Rys historyczny

30 lipca 1956 Stołeczna Rada Narodowa podjęła decyzję o budowie w stolicy pomnika Bohaterów Warszawy. Na ogłoszony w lutym 1957 pierwszy konkurs wpłynęło aż 196 prac z kraju i zagranicy, jednak nie przyniósł on rozstrzygnięcia. W styczniu 1959 rozpisano drugi konkurs, z udziałem laureatów i autorów wyróżnionych prac z pierwszego konkursu. Spośród 106 projektów zwyciężyła praca Nike Warszawy rzeźbiarza Mariana Koniecznego – artystycznego wychowanka Xawerego Dunikowskiego oraz architektów Zagremmy i Adama Koniecznych.

Pomnik został odsłonięty 20 lipca 1964 na Placu Teatralnym w Warszawie, przed Teatrem Wielkim (w miejscu gdzie obecnie znajduje się odbudowany gmach Pałacu Jabłonowskich – dawny Ratusz Warszawy). Budowa monumentu została sfinansowana ze składek społecznych oraz ze Społecznego Funduszu Odbudowy Stolicy.

Monument upamiętnia wszystkich, którzy zginęli w Warszawie w latach 1939−1945 m.in. uczestników obrony Warszawy we wrześniu 1939, uczestników obydwu powstań − powstania w getcie warszawskim i powstania warszawskiego − oraz ofiary terroru niemieckiego w okupowanej stolicy.

Druga lokalizacja pomnika

Na początku lat 90., w związku z projektem odtworzenia zabudowy północnej pierzei placu Teatralnego, pojawiła się konieczność przeniesienia monumentu w nowe miejsce.

14 listopada 1995 roku pomnik został zdjęty z cokołu i umieszczony tymczasowo na zapleczu budowy pałacu Jabłonowskich. Projekt adaptacji pomnika w nowym miejscu zlecono jego autorowi, Marianowi Koniecznemu. W czasie prac pojawiły się m.in. rozbieżności co do wysokości cokołu. Marian Konieczny wyobrażał sobie Nike szybującą w chmurach, planując umieścić rzeźbę na bardzo wysokim, 20-metrowym cokole. Na to z kolei nie chciały zgodzić się władze, proponując piedestał o wysokości 6,5 metra. Ostatecznie w drodze kompromisu ustalono wysokość cokołu na 14 metrów – co zdecydowanie poprawia proporcje rzeźby i nadaje posągowi jeszcze więcej ekspresji.

Nowy cokół został zaprojektowany przez Martę Pinkiewicz-Woźniakowską. Ponieważ pomnik miał stanąć na skarpie powstałej z nasypu gruzu, konieczne było wykonanie głębokiego fundamentu. Cokół został wykonany z żelbetu imitującego naturalny kamień.

15 grudnia 1997 rzeźbę umieszczono na nowym cokole w nowym miejscu przy Trasie W-Z w pobliżu tunelu pod Starym Miastem, nieopodal dwóch reprezentacyjnych placów Warszawy – Teatralnego (gdzie zresztą Nike stała przez wiele lat) i Bankowego.

Spotkanie jubileuszowe z okazji 50. lecia Pomnika Bohaterom Warszawy 1939-1945
wtorek 30 września 2014 r. godz. 17.00
Muzeum Niepodległości w Warszawie
Al. Solidarności 62

 


http://muzeum-niepodleglosci.pl

a