poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
piątek, 08 październik 2010 10:44

Media a sprawa krzyża

Napisane przez bk
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

W siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich odbyła się debata poświęcona roli mediów w sprawie krzyża ustawionego na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie prezydenckiego samolotu. Zbyt łatwe szufladkowanie uczestników konfliktu i czarnobiałe przedstawianie skomplikowanej rzeczywistości to zarzuty stawiane polskim mediom podczas debaty.

{jumi [*4]}Dnia 07.10.2010 w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich z inicjatywy Fundacji Nowe Media odbyła się debata poświęcona roli mediów w sprawie krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Partnerem Fundacji w tym przedsięwzięciu jest Centrum Monitoringu Wolności Prasy, a patronem medialnym Polska Agencja Prasowa. Moderatorem dyskusji był Wiktor Świetlik z Centrum Monitoringu Wolności Prasy.

Panel dyskusyjny dotyczący relacji reporterskich spod Pałacu Prezydenckiego poprzedziło wystąpienie Roberta Bogdańskiego z Fundacji Nowe Media, który omówił najważniejsze wątki konfliktu o krzyż. W dyskusji udział wzięli:
• reporterka radiowa Janina Jankowskia,
• szef internetowego Radia Wnet, Krzysztof Skowroński,
• zastępca redaktora naczelnego Przekroju, Marek Zając,
• publicysta Piotr Zaremba.

Wicenaczelny „Przekroju” Marcin Zając zauważył, że relacje mediów spod Pałacu Prezydenckiego były nie obiektywne, a ludzie znajdujący się pod krzyżem posłużyli do tego, aby media mogły odbyć „rytualną wojnę światopoglądową”, którą toczą ze sobą od lat 90.

Piotr Zaremba w odpowiedzi na słowa Marcina Zająca uznał, że żadna ze stron sporu nie była święta, każdy widział to co chciał. Specjalnie media wyłapywały z tłumu ludzi o skrajnych poglądach i o kontrowersyjnych zachowaniach, aby zdyskredytować jedną ze stron. Ludzie modlący się pod krzyżem z jednej strony opisywani byli jako „oszalali oszołomi” a z drugiej jako „sól tej ziemi”. Przeciwnicy natomiast przedstawiani byli przez media jako „kibole i zepsuta internetowa młodzież” albo z drugiej strony jako środowisko, z którego może wyrosnąć nowe społeczeństwo obywatelskie.

Szefowa rady programowej TVP Janina Jankowska wskazywała przytłumienie innych ważnych informacji, sprawą krzyża. Dziennikarze pokazując uczestników manifestacji w „krzywym zwierciadle” sprawiali, że temat krzyża był bardziej medialny.

Kolejny panel dyskusyjny prowadzony przez Roberta Bogdańskiego z fundacji Nowe Media dotyczył polityki redakcyjnej. Wprowadzeniem do debaty było wyemitowanie wypowiedzi szefów znaczących mediów  m.in. „Gazety Wyborczej” i „Rzeczpospolitej” W debacie głos zabrali:

• zastępca redaktora naczelnego Polsatu, Bogusław Chraboty,
• redaktor naczelny Newsweeka, Wojciech Maziarski,
• redaktor naczelny Gazety Polskiej, Tomasz Sakiewicz,
• szef działu opinii Gościa Niedzielnego, Bogumił Łoziński.

W czasie sesji zadawane były pytania dotyczące rzetelności relacji reporterskich: co sprawiło, że jedni odebrali sprawę jako „radosny happening” a drudzy jako „manifestacje pogardy” co wywołało nie małe kontrowersje wśród panelistów.

{jumi [*9]}

 

a