czwartek, maj 09, 2024
Follow Us
środa, 25 styczeń 2017 08:53

Muzeum Warszawy Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pierwsza część wystawy głównej Muzeum Warszawy, składająca się z ośmiu gabinetów i części towarzyszących wystawie głównej, a także wystawa czasowa i program edukacyjny zostaną otwarte w maju 2017. Zwiedzający będą mogli korzystać z kawiarni, biblioteki z czytelnią varsavianistyczną, kina, a także punktu widokowego. Premierę drugiej części wystawy zaplanowano na październik 2017.

Obecnie projekt modernizacji Muzeum Warszawy jest już na etapie końcowym. Gotowe są wnętrza, odrestaurowano wszystkie detale pochodzące zarówno z okresu odbudowy muzeum w 1953 r., jak i wcześniejszym, takie jak XVII-wieczne drewniane stropy polichromowane, detale w sieniach i malowidła. Trwają prace nad realizacją pierwszego etapu wystawy głównej.

W przyszłej przestrzeni wystaw czasowych siedziby głównej Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca majowe otwarcie muzeum. Przed zebranymi tłumnie przedstawicielami mediów wystąpili ambasador Norwegii Karsten Klepsvik i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Głos zabrał także dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy Tomasz Thun-Janowski. Gospodarzem spotkania była dyrektor Muzeum Warszawy Ewa Nekanda-Trepka, która opowiedziała pokrótce o przeprowadzonej modernizacji, zapowiedziała majowe otwarcie i w imieniu muzeum podziękowała warszawskim władzom i królestwu Norwegii za wielki wkład finansowy w remont i powstające wystawy.

Poruszającą częścią konferencji było wystąpienie zastępcy dyrektora Muzeum Warszawy dr. Jarosława Trybusia, który zaczął od ciekawej opowieści o nowej wystawie, ale potem przeszedł do szczególnego pokazu. Z niepozornych białych pudełek wyjął autentyczne przedmioty, rzeczy warszawskie, które zademonstrował zgromadzonym. Klamka z przedwojennego ratusza miejskiego czy XVIII-wieczny czajniczek do herbaty skoncentrowały na sobie uwagę zebranych, ale największe wrażenie wywarł na nich list jedenastoletniego Juliusza Materskiego, który jesienią 1939 roku relacjonował kuzynom bombardowania Warszawy. Pokaz ten dał wszystkim przedsmak nowej wystawy, umożliwiającej obcowanie z autentycznymi rzeczami, świadkami historii miasta.

Podczas konferencji zaprezentowano także filmowy zwiastun nowego otwarcia Muzeum Warszawy, który media szybko określiły mianem „trailera na miarę hollywoodzkiej superprodukcji”.
Więcej na: http://odnowa.muzeumwarszawy.pl.

a