czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
środa, 12 styczeń 2011 15:31

Mistrzowie rysunku

Napisane przez Daniel Bereza
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
www.zamekkrolewski.pl www.zamekkrolewski.pl

Już po raz kolejny Zamek Królewski ma zaszczyt prezentować dzieła ze zbiorów znanej kolekcjonerki Barbary Piaseckiej – Johnson. Tym razem prezentowane będą jedynie rysunki. Kolekcja rysunków liczy blisko 100 arcydzieł europejskich mistrzów od XV – XX wieku.

{jumi [*4]}
Publiczność nieczęsto ma okazję obcować z dziełami sztuki rysunkowej – ze względu na kruchość i wrażliwość na światło podłoża, przeważnie papierowego, nie są one prezentowane na stałych ekspozycjach, lecz pieczołowicie przechowywane w tekach, pudłach, czy szufladach i jedynie przez czas krótki eksponowane na wystawach.
Rysunek, choć pełni przeważnie rolę służebną w stosunku do innych technik artystycznych, jako pierwszy etap w procesie twórczym, jest również pierwszym najbardziej bezpośrednim i spontanicznym zapisem idei twórcy, która zrodziła się w jego umyśle i sercu. Zanim artysta weźmie do ręki pędzel i farby, dłuto, czy rylec, najpierw przelewa swój pomysł na papier za pomocą ołówka, kredki, tuszu, akwareli lub gwaszu. Rysunek można porównać do odręcznego pisma, które najlepiej odzwierciedla charakter twórcy.
Do rangi przedmiotu kolekcjonerstwa awansował rysunek dopiero w XVI wieku. Wiele wybitnych zbiorów rysunku powstało w wyniku działalności kolekcjonerskiej rodów królewskich i arystokratycznych. W ostatnich czasach cieszy się on coraz większym zainteresowaniem kolekcjonerów.
Kolekcja rysunków dawnych mistrzów Barbary Piaseckiej-Johnson jest zespołem młodym – jego początki sięgają lat 80. XX wieku. Jest to zbiór bardzo różnorodny, zarówno pod względem tematycznym, jak i technik rysunkowych, a także szkół artystycznych.
Na wystawie znajdą się dzieła najwybitniejszych artystów włoskich, takich, jak: Andrea Mantegna (1431-1506), Leonardo da Vinci (1452-1519), Sandro Botticelli (1444/1445–1510), Jacopo Negretti, zw. Palma Młodszy (1548-1628), Guido Reni (1575-1642), Giovanni Benedetto Castiglione (1609-1664), Luca Giordano (1634-1705), Giovanni Battista Tiepolo (1696-1770).
Niektóre z prezentowanych dzieł były już obecne na wystawie Opus Sacrum, inne wystawione zostaną w Zamku po raz pierwszy. Ekspozycja stworzy unikalną okazję obejrzenia z bliska arcydzieł sztuki rysunkowej, które zwykle nie są przedstawiane szerokiej publiczności. Przechowywane najczęściej w gabinetach rycin i rysunków jako element zbiorów muzealnych, udostępniane są jedynie wąskiemu gronu badaczy w celach studyjnych, za specjalnym zezwoleniem.
Wystawę możemy podziwiać od 5 grudnia do 6 lutego w godzinach 10:00 – 16:00, w niedziele 11:00 – 16:00. Ceny biletów : Normalny  10zł, ulgowy  5zł.
Kuratorem wystawy jest Katarzyna Jursz – Salvadori.

{jumi [*9]}

 

a