sobota, maj 11, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/3310.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/3310
środa, 09 luty 2011 07:33

Śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Warszawie Wyróżniony

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

3 grudnia 2010 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

 

{jumi [*4]}W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Uchwalając rok 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie postanowił oddać hołd jednej z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, której przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki.

Stołeczne Biuro Turystyki w ramach działań związanych z Międzynarodowym Rokiem Chemii i Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowało w sobotę, 5 lutego wyjątkową wycieczkę po Warszawie Śladami Marii Skłodowskiej-Curie.

Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) dwukrotna laureatka Nagrody Nobla (w dziedzinie chemii i fizyki) była rodowitą warszawianką. W stolicy upłynęła jej młodość. Od studiów na Sorbonie, gdzie została pierwszą w historii tej uczelni kobietą- profesorem, już do końca życia mieszkała we Francji. Nigdy jednak nie zapomniała o swoim rodzinnym mieście i wracała do Warszawy wielokrotnie. Jej inicjatywie i ofiarności zawdzięcza swe powstanie (w 1932 r.) Instytut Radowy w Warszawie, którego zadaniem było wykorzystanie leczniczego dzialanie radu dla ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Maria Skłodowska-Curie była kobietą, która przełamywała stereotypy i wyznaczała nowe ścieżki w świecie nauki zdominowanym w przez mężczyzn. Jest ona  jedyną nie urodzoną we Francji osobą spoczywającą w paryskim Panteonie i jedyną kobietą pochowaną tam za własne zasługi naukowe.

{gallery}3310{/gallery}

Kolorowy "piętrus" City Sightseeing Warsaw przewiózł uczestników do miejsc związanych z najwybitniejszą polską uczoną. O jej życiu i dokonaniach opowiadała dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Pani Małgorzata Sobieszczak-Marciniak. Każdy z wycieczkowiczów dostał m.in. nowy folder "Warszawa - Maria Skłodowska-Curie" wydany w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i francuskiej (w przygotowaniu tłumaczenie na japoński). W maju br. przy Instytucie Radowym przy ul. Wawelskiej w Warszawie odbędzie się uroczystość otwarcia ścieżki dydaktycznej poświęconej naszej wielkiej rodaczce. Sobotnią wycieczkę zakończyliśmy zwiedzaniem jedynego na świecie muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, które mieści się w jej domu rodzinnym, przy ul. Freta 16.

www.warsawtour.pl

{jumi [*8]}

a