wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
piątek, 18 marzec 2011 17:53

Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych Wyróżniony

Napisane przez EN, mat. pras.
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Hipoterapia Hipoterapia mat. prom.
W najbliższą niedzielę 20 marca obchodzony będzie Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych. Przypada on zawsze na trzecią niedzielę marca.

Ten szczególny dzień został ustanowiony przez M{jumi [*4]}iędzynarodową Organizację Pracy w 1956 r. po katastrofie w jednej z belgijskich kopalni, w której zginęło 262 górników z 12 krajów, a znacznie więcej stało się inwalidami.
Dziś obchody Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych mają na celu przede zwrócenie uwagi opinii publicznej na problemy, z jakimi zmagają się na co dzień osoby niepełnosprawne, na ich potrzebę integracji i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz przełamanie związanych z nimi negatywnych stereotypów.

Bariery architektoniczne utrudniające poruszanie się i samodzielne przemieszczanie, trudności ze zdobyciem wykształcenia czy znalezieniem pracy, wysokie koszty leczenia i rehabilitacji – wszystkie te, i wiele innych czynników, zależnie od stopnia i rodzaju niepełnosprawności utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają osobom niepełnosprawnym codzienne funkcjonowanie i samorealizację. Wyeliminowanie, bądź znaczne ograniczenie wyżej wymienionych czynników to poważne wyzwanie dla współczesnych społeczeństw. Kampanie i rozwiązania systemowe służące wyrównaniu szans osób niepełnosprawnych na rynku pracy, konsekwentne eliminowanie barier architektonicznych ze szkół, urzędów, instytucji kultury, obiektów sportowych, środków transportu, czy też zdobycze nowoczesnej techniki wpływają na poprawę sytuacji osób niepełnosprawnych, niemniej jednak cały czas pozostaje w tej kwestii wiele do zrobienia.

Według danych GUS z 2008 r. w Polsce żyje blisko 6 milionów osób niepełnosprawnych, a więc u co szóstego mieszkańca naszego kraju stwierdzono jakiś stopień niepełnosprawności. Blisko 20% spośród nich to osoby z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności, u pozostałych stwierdzono stopień umiarkowany lub lekki, w mniejszym stopniu ograniczający możliwości integracji społecznej. Najczęściej niepełnosprawność dotyczy układu krążenia (48,5%) oraz narządów ruchu (46,1%). Blisko 30% niepełnosprawnych zmaga się z problemami natury neurologicznej oraz chorobami narządu wzroku. Rzecz jasna, u wielu osób występują też, nasilone w różnym stopniu problemy i schorzenia wielonarządowe. Ważne, by nieść osobom niepełnosprawnym pomoc, która ułatwi im codzienne funkcjonowanie, a jednocześnie doceniać i odpowiednio promować ich aktywność i samodzielność w sferach, w których mogą się nią wykazać.

Kluczem do zwiększenia aktywności osób niepełnosprawnych w życiu społecznym jest także zrozumienie indywidualnych ograniczeń, ale i możliwości każdej osoby i wypracowanie adekwatnych rozwiązań. Na szczęście coraz więcej instytucji i organizacji zaczyna podchodzić do problemów osób niepełnosprawnych indywidualnie, skupiając się na poszczególnych osobach lub małych grupach.

Przydatne adresy:
www.ursynow.pl/page/index.php?str=431 Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – www.pfron.org.pl Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji i Fundacja Integracja - www.integracja.org Fundacja Wszystko dla Dzieci – www.wdd.org.pl Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym ,,Hipoterapia" – www.hipoterapia.org Integracyjne Stowarzyszenie „Culani" – www.culani.org.pl Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Głęboko Upośledzonych ,,Maja" – www.maja.leibk.com Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom z Ukrytymi Niepełnosprawnościami im. Hansa Aspergera – www.niegrzecznedzieci.prv.pl, Dzieci  z kilkoma niepełnosprawnościami naraz (niepełnosprawnością sprzężoną) www.dzielnamatka.pl
{jumi [*8]}

a