środa, maj 01, 2024
Follow Us
wtorek, 15 maj 2012 13:13

Światowy Dzień Tarczycy

Napisała
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Aby zwiększyć świadomość Polaków na temat schorzeń tarczycy po raz pierwszy w naszym kraju będzie obchodzony Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy.

Światowy Dzień Tarczycy jest obchodzony 25 maja, natomiast Tydzień Walki z Chorobami Tarczycy trwa od 18 do 22 maja. Według specjalistów znaczenie tego narządu o kształcie motyla można określić słowami: Tarczyca mówi, serce słucha. Tegoroczny Tydzień poświęcony jest związkowi między chorobami tarczycy, a ryzykiem chorób układu sercowo-naczyniowego, ponieważ zarówno jej niedoczynność jak i nadczynność zaburzają pracę serca.

Kobieca (głównie) przypadłość

Problemy z tarczycą ma ponad 300 mln ludzi na całym świecie i nawet połowa z nich o tym nie wie. Polscy endokrynolodzy szacują, że zaburzenia czynności gruczołu tarczowego dotyczą 22 procent mieszkańców naszego kraju, głównie kobiet. Panie zapadają na choroby tarczycy osiem razy częściej niż panowie, zwykle też w znacznie młodszym wieku.

Brakuje jodu

By tarczyca prawidłowo funkcjonowała, niezbędny jest jod, zawarty np. w jodowanej (od 1935 roku) soli. Jednak jej spożycie w Polsce jest zbyt wysokie (średnio 15 gramów dziennie). Żródłem jodu mogą też być niektóre wody mineralne lub mleko. Większość chorób tarczycy można podzielić na te związane z jej niedoczynnością i nadczynnością. Osoby z nadczynnością (ok. 2 procent dorosłych w Polsce) odczuwają rozdrażnienie i osłabienie, chudną, pocą się, mają kłopoty ze snem, a ich serce bije szybko. W przypadku niedoczynności (5 do 7 procent dorosłych kobiet i ok. 1 procent mężczyzn) tarczyca nie jest w stanie produkować wystarczającej ilości hormonów, co spowalnia procesy metaboliczne w ich organizmie.

Wczesne wykrycie i leczenie zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy daje większości pacjentów szansę na normalne, zdrowe życie. Wstępna diagnostyka tarczycy polega przede wszystkim na kontroli poziomu hormonu tyreotropowego (TSH) we krwi. O to badanie powinny się upominać zwłaszcza osoby, które obserwują u siebie objawy sugerujące chorobę tarczycy: zmęczenie i senność, nadpobudliwość i nerwowość, zmianę masy ciała bez wyraźnej przyczyny, nietolerancję zimna, suchą skórę na kolanach i łokciach, łamliwe włosy, nadmierne pocenie, powiększoną tarczycę czy guzki na szyi.

Mylące objawy

Prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, prof. Andrzej Milewicz uważa, że rozpoznawanie niedoczynności tarczycy może utrudniać mylenie jej objawów (zmęczenie, skłonność do depresji, pogorszenie sprawności umysłowej) z objawami procesu starzenia się. Również nadczynność tarczycy może być odbierana jako objawy menopauzy (nadmierna nerwowość, wzrost potliwości, kołatanie serca, zmęczenie), a nie choroba tarczycy. Badania przeprowadzone w kwietniu 2009 r. wśród 656 Polaków w wieku 30-70 lat wykazały, że 44 procent osób nie potrafi wymienić żadnego objawu chorób tarczycy, a 73 procent nigdy nie badało się pod kątem zaburzeń w pracy tego narządu.

Możesz się przebadać

W dniach od 21 do 25 maja w pięciu polskich miastach: Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Warszawie i we Wrocławiu 800 dorosłych osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnych badań poziomu hormonów TSH i anty-TPO. Ambasadorem kampanii jest dziennikarka Katarzyna Dowbor. Osoby, które chciałyby zbadać tarczycę, mogą zapisać się na badanie na www.tarczyca.pl

www.rynekzdrowia.pl

{jumi [*9]}

a