poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 77.
piątek, 26 październik 2012 01:58

Malarstwo i muzyka w Absurdzie 228

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Leonida Dudiya.

Artysty, którego sztukę przybliżaliśmy już na łamach Kuriera. Przypomnijmy, że ostatnio malarz pracował w Gdańsku nad odtworzeniem szesnastowiecznego obrazu "Ukrzyżowanie" Andreasa Stecha. Na uroczyste odsłonięcie powstałego dzieła Towarzystwo Przyjaciół Gdańska będzie zapraszać nas już niebawem. A dzisiaj polecamy wernisaż w Warszawie. Miejsce, w którym zawisną barwne abstrakcje i pejzaże pędzla Dudiya to bardzo przyjemny zakątek na warszawskim Mokotowie. Restauracja i Klub Absurd 228 zdążyła nas już przyzwyczaić do ciekawych wydarzeń artystycznych, jakie organizuje podczas każdego weekendu. Na kameralnej klubowej scenie występowały już wokalistki Mela Koteluk, Agnieszka Maliszewska i Olga Matuszewska, koncertował zespół Dziewczyny, a w ubiegłą niedzielę miał miejsce koncert charytatywny dla Fundacji La Strada, w którym udział wzięli Joanna Trzepiecińska, Dorota Wasilewska, Emilia Komarnicka, Jan Jakub Należyty. Podczas dzisiejszego wieczoru w Absurdzie również nie zabraknie muzyki. Na żywo wystąpi formacja Gentle Wood, której koncert rozpocznie się o g. 20. Ich muzyka powstaje z inspiracji klimatem lat 30. i 40. Odniesienie do tradycji i Ery Swingu jest fundamentem dla autorskich kompozycji Darii Szymczak. Grupa gra proste i wpadające w ucho melodie oparte na ciekawych progresjach harmonicznych, pozwalające słuchaczowi odpocząć i przenieść się na chwilę w czasy kiedy swing królował w muzyce rozrywkowej. Zobaczmy jaki dialog wyniknie ze spotkania takich gorących brzmień z niemniej energetycznym malarstwem Leona Dudiya. 

Informacje o artyście:

Leonid Dudiy pochodzi z Tarnopola. Choć mama artysty pochodziła z polskiej rodziny, o tym że mieszka właśnie w Polsce zdecydował przypadek. Najpierw było liceum plastyczne w Tarnopolu. Moskwa i Petersburg to kolejne miejsca, w których artysta rozwijał swój talent studiując Wydziale Malarstwa i Grafiki w Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych. W Petersburgu odbywał jednocześnie służbę w Marynarce wojennej. Polska, Kraków i pierwsza jego wizyta w naszym kraju to rok 1993. Na staż do swojej pracowni przyjął go Jerzy Nowosielski. W podwarszawskim Otwocku Leon podjął się renowacji kościelnych fresków. Na jego artystycznej drodze niejednokrotnie pojawia się Gdańsk, którego kościoły i uliczki malarz upodobał sobie szczególnie. Do stałej ekspozycji jaką posiada Muzeum Morskie w Gdańsku należy obraz „Okręt Kościoła" - 13-wieczne dzieło odtworzone przez Dudiya na podstawie kilku czarno-białych odbitek i literackich opisów. Kolejny trop to Warmia i Mazury – tu w kościele w miejscowości Bisztynek oraz w pałacu w Wejherowie trafimy na wykonane lub przez niego rekonstruowane malowidła ścienne. Takie freski, jego autorstwa, zdobią też ukraińskie cerkwie w woj. Tarnopolskim. Malarstwo, rzeźba, grafika i architektura wnętrz – to dziedziny, w których wciąż pracuje. Ceni sobie malarstwo krajobrazowe – w tym i pejzaż miejski i – nierzadko – morski, a także - dekoracyjne. Wśród jego różnorodnych prac znajdziemy i portrety należące dziś do prywatnych kolekcji i świetne malarstwo abstrakcyjne. Z kolei obraz „Kamieniec Podolski" jego autorstwa zakupiło do swej kolekcji Muzeum Narodowe w Toronto. Aktualnie kończy pracę nad odtwarzaniem historycznego szesnastowiecznego olejnego obrazu „Ukrzyżowanie” autorstwa Andreasa Stecha. To oryginalne imponujące przedsięwzięcie, zainicjowane przez Towarzystwo Przyjaciół Gdańska było w tym roku opisywane m.in. na łamach „Gazety Wyborczej” i „Dziennika Bałtyckiego”.

Wernisaż wystawy 26.10 g. 19. Początek koncertu g. 20. Wstęp wolny. Absurd 228, ul. Puławska 228. Wystawa potrwa do końca listopada. 

a