wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/10314.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/10314
piątek, 16 listopad 2012 11:36

Sardynia - fascynujący region

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Sardynia - fascynujący region fot. Cezary Rudziński

Sardynia jest przede wszystkim regionem rolniczym opierającym się na produkcji i hodowli ekologicznej. Duże znaczenie dla tego regionu ma też turystyka. Odwiedzający Sardynię mogą podziwiać wspaniałą przyrodę i liczne zabytki.

Wyspa Sardynia będąca regionem autonomicznym Włoch, przedstawiła swoje walory turystyczne w Warszawie. Region szczyci się przebogatą historią, zabytkami, wspaniałymi krajobrazami, plażami, odmiennymi od innych regionów Italii zwyczajami oraz znakomitą kuchnią i winami. Podczas workshopu sardyńskie firmy turystyczne i hotele spotkały się z przedstawicielami polskiej branży turystycznej oraz przedstawiły swoją ofertę. Po spotkaniu branż odbyła się konferencja prasowa oraz prezentacja wyspy i jej atrakcji zorganizowana przez przedstawicieli administracji turystycznej wyspy dla polskich mediów.

Sardynia przeżywa, podobnie jak inne regiony świata, od paru lat pewien kryzys. W ciągu dwóch ubiegłych lat nastąpił 7,9% spadek ogółem wielkości ruchu turystycznego. Pociągnęło to za sobą konieczność obniżenia cen i spadek dochodów, gdyż nie zmieniły się koszty i podatki. Dlatego region poszukuje nowych rynków – krajów, w tym tak dużych, jak Polska, z których goście mogą poprawić niekorzystną sytuację w turystyce.

{gallery}10314{/gallery}
Jest to bardzo realne, gdyż wyspa ma ogromne walory i bogatą infrastrukturę. Oprócz hoteli i restauracji działa tam też około 600 gospodarstw agroturystycznych, chociaż mają one nieco inny charakter niż w innych krajach. Nierzadko są to tylko gospody, w których serwowane są w różnych postaciach miejscowe płody rolne.
Turyści przyjeżdżają, aby uprawiać turystykę aktywną w różnych dziedzinach. Wybierają m.in. trekkingi górskie, żeglarstwo, kajakarstwo, windsurfing, wspinaczkę skałkową, golf na wielu polach. Ważna jest także turystyka kulturalna, biznesowa, religijna – są tam dwa główne szlaki pielgrzymkowe: św. Jakuba i św. Jerzego oraz liczne sanktuaria. Wyspa oferuje też ciekawe szlaki enogastronomiczne. Turystyce sprzyjają warunki klimatyczne. Sezon wypoczynkowy nadmorski trwa od wiosny do jesieni. Opadów na Sardynii jest niewiele, a temperatury są znacznie wyższe niż w Polsce.
Poza pięknymi, dzikimi górami znajdującymi się zarówno w centrum wyspy, jak i częściowo na jej wybrzeżach, a także plażami, bogate jest tamtejsze środowisko naturalne. Są tam laguny, w których gnieździ się ptactwo - np. flamingi, które w przeszłości były ptakami przelotnymi, a od 1992 roku zakładają w nich gniazda. Ptaków tych jest ponad 4 tysiące. Na równinach pasą się małe, dzikie koniki, których doliczono się ponad 500. Są również inne liczne okazy fauny i flory lądowej oraz morskiej.

Bardzo stare są dzieje tej wyspy. Zachowane się tam słynne Domus de Janas – Domy Wróżek, faktycznie najstarsze grobowce pierwszych mieszkańców. Są tam też Grobowce Gigantów oraz Nuraghe – kamienne budowle z epoki brązu, nadal nieznanego pochodzenia. Z okresów antycznych zachowały się, zwłaszcza na wybrzeżach, ruiny osad i miast fenickich, kartagińskich i rzymskich, gdyż te kraje w przeszłości władały Sardynią. Warte zobaczenia są wczesnochrześcijańskie kościoły oraz przepiękne budowle romańskie zbudowane w czasach, gdy wyspą władali Pizańczycy. Przebogata jest architektura i sztuka gotycka z okresu dominacji Katalonii i Aragonii. Są jednak również, i to wpisane na Listę Dziedzictwa Unesco, zabytki architektury przemysłowej, m.in. kopalnie.
To tylko przykłady tego, co zaprezentowali sardyńscy goście. Mówili również o pasterskim charakterze wyspy, na której na jednego mieszkańca przypadają statystycznie 3 owce. W diecie ogromną rolę odgrywa więc mleko i jego przetwory, zwłaszcza sławne, doskonałe sery. Możemy tam również zakosztować w wędlinach oraz winie wytwarzanym już w epoce brązu. Tamtejsze wina bogate w polifenole są jednym ze źródeł długowieczności mieszkańców, z których wielu żyje ponad 100 lat.

Inną z sardyńskich atrakcji są tamtejsze tradycje i zwyczaje. Na mapach Sardynii uwzględniono 118 organizowanych tam festiwali ludowych. Ciekawe są obrzędy religijne, a mieszkańcy należą do ludzi bardzo religijnych. Turyści mogą wziąć udział w obchodach dni niezliczonych świętych i procesjach – także wieczornych i nocnych.
Atrakcją są także pielgrzymki, zwłaszcza wspomnianymi dwoma szlakami św. Jakuba i św. Jerzego. Ten drugi liczy 1800 km i przebywany bywa na kolanach, pieszo lub konno. Jest też szlak pielgrzymkowy sardyńskich błogosławionych i świętych – Ignazio da Laconi i Mikołaja.
Jest więc po co przyjeżdżać na Sardynię. A w przypadku Polski ułatwiają to latające tam z Krakowa samoloty taniej linii lotniczej. Trwają zabiegi, aby podobne połączenie otrzymała również Warszawa. Po prezentacji odbyła się degustacja sardyńskich win i przysmaków. Był to więc bardzo udany wieczór, który wzbogacił naszą wiedzę o tym fascynującym regionie Europy.

{jumi [*6]}

a