niedziela, kwiecień 28, 2024
Follow Us
czwartek, 03 sierpień 2023 14:48

Trzy szczyty w Dolomitach Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Drei Zinnen, po włosku Tre Cime czyli Trzy Szczyty - nowy ośrodek narciarski w Dolomitach, na północy Włoch, w regionie Północny Tyrol/Górna Adyga przy granicy z Austrią leży w rozległej dolinie Val Pusteria.

Trzy majestatyczne szczyty: Cima Ovest, Cima Grande i Cima Piccola, które dały nazwę regionowi w masywie górskim Dolomiti di Sesto imponują swoją wielkością i strzelistością. U ich podnóży rozciągają się zielone alpejskie łąki oraz turkusowe jeziora.  

Jest tu pięć miasteczek, będących jednocześnie bazami noclegowymi dla narciarzy: Sesto, San Candido, Drobbiaco, Villabassa i Braies. Jeździ się na stokach pasm górskich Monte Baranci/Hauhold, Monte Elmo/Helm oraz Croda Rossa/Rotwand.                                               

Drei Zinnen jest nowym resortem z nowoczesną infrastrukturą, bowiem jego właściciele w ostatnich latach zainwestowali setki milionów euro co widać to na każdym kroku.

Ekstremalnym wyzwaniem nawet dla doświadczonych narciarzy czy snowboardzistów jest Holzriese - najbardziej stroma trasa we Włoszech, o nachyleniu do 71%. Jest ona tak stroma, że przygotowujące ją ratraki muszą być zaczepione na linach, żeby móc pracować przy takim nachyleniu.

Miejscową atrakcją jest Giro delle Cime, która łączy ponad 30 km tras zjazdowych, podobna do słynnej karuzeli narciarskiej Sellaronda. Podczas tej całodziennej tury unika się powtarzania stoków i można obejrzeć wiele wspaniałych panoram tutejszych Dolomitów, gór które ze względu na swoją urodę i walory przyrodnicze wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

Drei Zinnen oferuje nie tylko jazdę po stokach! Można tu jeszcze uprawiać inne formy aktywności: narciarstwo biegowe, turystykę skiturową (200 km tras), wędrówki w rakietach śnieżnych w tym jazdę na sankach (2 tory saneczkowe z własnymi wyciągami), czy latanie paralotnią. Jest także funpark dla dzieci, przedszkola narciarskie z gigantycznymi bałwanami w krainie śpiącego Haunolda oraz jedyne w Alpach stado reniferów na wolności na Croda Rossa. Na nartach można jeździć także po zachodzie slońca, jest tu 3 km nocnych, oświetlonych tras zjazdowych. Ośrodek wchodzi w skład kompleksu Dolomiti Superski, który oferuję łącznie 1200 km tras narciarskich.

Park przyrody Tre Cime w Dolomitach, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, ze względu na bogactwo alpejskiej przyrody i różnorodność natury. Ośrodek narciarski Tre Cime / Drei Zinnen Dolomites, warto także odwiedzić w lecie kiedy również jest tu mnóstwo atrakcji.

Narciarska zima

W ośrodku narciarskim Drei Zinnen Dolomity jest pięć sąsiadujących ze sobą gór ze świetnie przygotowanymi trasami zjazdowymi o długości 115 kilometrów     obsługiwanych przez 32 kolejki linowe. Wśród niebieskich, czerwonych i czarnych zjazdowych tras narciarskich w 100% naśnieżanych, każdy znajdzie odpowiednią dla siebie. Przy stokach jest 27 schronisk i restauracji narciarskich oraz 2 tory saneczkowe z dedykowanymi wyciągami,

Po terenie ośrodka narciarskiego można szybko i bez problemu dotrzeć z każdej miejscowości w regionie, korzystając z licznych autobusowych połączeń wahadłowych oraz kolejowych (pociąg Ski Pustertal Express).

Karnet narciarski Drei Zinnen Dolomites otwiera dostęp do wszystkich wyciągów i tras na stokach gór Helm, Stiergarten, Rotwand, Haunold i Ski Area Comelico. Można też korzystać z wyciągów Rienz Skicenter w miasteczku Dobbiaco, Waldheim w miasteczku Sesto oraz w Kreuzbergu.

Trzeba również wybrać się szlakiem Giro delle Cime poprzez góry Helm, Stiergarten, Rotwand, Kreuzberg i ośrodek narciarski Val Comelico. Tura na nartach czy desce zajmuje cały dzień, a do przebycia jest 34 km i 5,6 km różnicy wzniesień, 5 szczytów i 3 doliny.

Warto także zwiedzić tutejsze urocze górskie miasteczka zwłaszcza San Candido/Innichen czy Sesto/Sexten z charakterystyczną architekturą dla tego górskiego regionu gdzie odbywają się lokalne festyny czy jarmarki, gdzie można pospacerować, czy zrobić zakupy. W San Candido jest ciekawe Muzeum Dolomitów.  

Niebawem nastąpi połączenie regionu narciarskiego Drei Zinnen z jego odpowiednikiem po stronie austriackiej doliną Thurntaler.

Lato w Południowym Tyrolu od 27 maja

Lato w Dolomitach także ma wiele uroku. Jest tu pierwszy letni tor saneczkowy w Południowym Tyrolu: Funbob na górze Haunold w San Candido. Aluminiowa szyna  prowadzi w dół do samej doliny. Turyści wsiadają na saneczki i samodzielnie regulują prędkość zjazdu. Dane techniczne toru: Długość: 1,739 m - Różnica wysokości: 314 m, maksymalna prędkość:. 10 m/s, nachylenie: od 5%  do maksymalnie 40%.

Sporą atrakcją jest oglądanie wschodu słońca na szczycie góry Helm skąd rozpościera się widok na Dolomity – światowe dziedzictwo UNESCO – oraz Alpy Centralne. Wjazd kolejką linową Helmjet Sexten i około godzinny marsz na szczyt Monte Elmo (2.434 m) Po widowisku śniadanie w Ristorante Monte Elmo.

Można też wybrać się na kilkugodzinną, niezbyt trudną wycieczkę pętlą o długości 11 km wokół szczytów Tre Cime di Lavaredo. Można wybrać się na szczyt Monte Elmo szlakiem przemytników lub bunkry, tunele i okopy z czasów na linii frontu pomiędzy Austrią a Włochami z czasów I wojny światowej (Gallerie di Monte Paterno) oraz podziwiać malownicze alpejskie jeziora Laghi dei Piani koło Rifugio Locatelli.

Dodatkową atrakcją tego pogranicznego regionu jest kuchnia dwóch kultur: alpejska (austriacka i włoska (śródziemnomorska), łącząca najlepsze tradycje kulinarne I smaki obu narodów.

Dojazd z Polski do Drei Zinnen - odległość z Warszawy to około 1190 km, podróż samochodem zajmuje około 12 godzin. Najbliższe lotniska: Monachium (315 km), Salzburg (290 km), Innsbruck (160 km) i Graz (350 km).

https://www.dreizinnen.com/

O nartach  w Dolomitach podczas śniadania prasowego w hotelu Renaissance Warsaw Airport zorganizowanego przez All-Inclusive opowiadali przedstawiciele regionu narciarskiego Drei Zinnen Michaela Vrbovska, Laura Hitthaler oraz Marcel Villgrater.

Zdjęcia: 3 Zinnen i Grzegorz Micuła

a