środa, maj 01, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12093.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12093
czwartek, 21 luty 2013 16:28

Wiedza i Życie. Francja Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Francja i jej stolica od stuleci są celem podróży ludzi z całego świata, zaś pod względem liczby posiadanych zabytków oraz ciekawych obiektów i miejsc kraj ten należy do światowej czołówki.

Poświęcono mu, a także Paryżowi oraz niektórym regionom, jak np. Lazurowe Wybrzeże, Korsyka czy Zamki nad Loarą już sporo przewodników w języku polskim. Dołącza do nich właśnie nowe, zaktualizowane wydanie „Francji" z wydawanej przez Hachette Polska serii Przewodniki Wiedzy i Życia.
Zmieszczenie w jednym, nawet obszernym tomie, informacji przynajmniej o najważniejszych miejscowościach, zabytkach, muzeach i innych obiektach oraz miejscach interesujących turystów, to nie lada sztuka. Zwłaszcza obok najważniejszych w tej serii wydawniczej zdjęć i ilustracji – jest ich w tym przewodniku ponad 2 tysiące – oraz planów i map. A jednak udało się to, mimo iż wymagało ogromnej zwięzłości.
Przykładowo: na opis jednego z najważniejszych tego rodzaju na świecie, Musée national des Arts asiatiques Guimet, którego dosyć pobieżne zwiedzenie zajęło mi po raz pierwszy cały dzień, a później dokładniej już tylko wybrane ekspozycje wiele godzin, w przewodniku tym znalazło się tylko 10 wierszy wąskiej szpalty. Podobnie na prezentację nowoczesnej dzielnicy – „Paryża XXI wieku", a formalnie odrębnego miasta na jego obrzeżach, La Défense.
Na najważniejsze zabytki, poza takimi skarbami jak katedra Notre-Dame, Luwr, Musée d'Orsay, Wersal, zamki: Chenonceau, Chambord, katedra w Chartres, Pałac Papieży w Awinionie i sporo innych, którym poświęcono 2-stronicowe „rozkładówki" z mnóstwem detali na ilustracjach, przeznaczono po kilkanaście, góra kilkadziesiąt wierszy także wąskich szpalt. A jednak jest to przewodnik dobry i wart polecenia. Chociaż jeżeli ktoś zechce bardziej szczegółowo poznać niektóre miejscowości, zabytki i obiekty, musi sięgnąć i do innych źródeł.
Zgodnie z formułą tej serii przewodników, także „Francja" zawiera kilkudziesięciostronicowy rozdział wstępny „Wprowadzenie", a w nim krótkie, o charakterze przeglądowym, części: „Odkrywanie Francji", „Francja na mapie", „Panorama Francji" „Rok we Francji" i „Historia Francji". Zawierają one, oczywiście również „w pigułce", chyba wszystkie rzeczywiście najważniejsze informacje i sporo dodatkowych oraz ciekawostek. Następne, już ściśle przewodnikowe rozdziały, prezentują Paryż i Ile de France oraz pozostałe części kraju.
Francję północno-wschodnią: Le Nord i Pikardię, Szampanię, Alzację i Lotaryngię. Francję zachodnią: Normandię, Bretanię, Dolinę Loary. Francję centralną i Alpy: Burgundię i Franche-Comte, Masyw Centralny oraz Dolinę Rodanu i Francuskie Alpy. Francję południowo-zachodnią: Poitou i Akwitanię, Perigord, Quercy i Gaskonię oraz Pireneje. Południe Francji: Langwedocję-Roussillon, Prowansję i Lazurowe Wybrzeże oraz Korsykę.

{gallery}12093{/gallery}
Każdy z tych rozdziałów zawiera wprowadzenie z charakterystyką i specyfiką omawianego obszaru, a następnie opisy poszczególnych miejscowości, a w nich najważniejszych obiektów. Dwa końcowe rozdziały: Informacje turystyczne i Informacje praktyczne zawierają mnóstwo faktów i danych na temat tego, co turyście i podróżnikowi potrzebne jest najbardziej. A więc jak i czym podróżować, gdzie się zatrzymać i zjeść – z nazwami, adresami, telefonami, stronami internetowymi i charakterystyką hoteli, restauracji, barów itp.
Podobnie gdzie i jak robić zakupy, spędzać ciekawie czas nie tylko na zwiedzaniu, ale także korzystając z rozrywek i aktywnego wypoczynku itp. Odszukiwanie tego, co w danym momencie jest potrzebne, ułatwia dosyć szczegółowy Skorowidz. Przewodnik ten, napisany przez zespół zagranicznych autorów – jest to licencjonowany przekład oryginału angielskiego, zawiera też pewne braki.
A przynajmniej pominięcia miejsc, obiektów i ludzi ważnych dla polskiego czytelnika i turysty. Są w nim oczywiście informacje o grobie Fryderyka Chopina na cmentarzu Père Lachaise (ale już nie o pochowanych tam Polakach – dowódcach Komuny Paryskiej w 1871 roku), czy o domu na placu Vendôme w Paryżu w którym zmarł nasz wielki kompozytor. Jest o placu Stanislas w Nancy i stojącym na nim pomniku króla polskiego Stanisława Leszczyńskiego.
Ale już ani słowa o innych miejscach związanych z tak wybitnymi Polakami jak, zwłaszcza w Paryżu, np. Maria Skłodowska-Curie. Nie mówiąc już o prowincji np. uroczym miasteczku St.-Paul-de-Vence na Lazurowym Wybrzeżu, w którym mieszkał i został pochowany Witold Gombrowicz, podobnie zresztą jak m.in. Marc Chagall. Myślę, że warto, o ile pozwala na to licencja, uzupełnić w następnym wydaniu ten przewodnik i o takie, przynajmniej podstawowe informacje. Dzięki czemu stanie się on jeszcze lepszy. Przewodnik ten ukaże się w sprzedaży w marcu br.

FRANCJA. Praca zbiorowa, przekład grupy tłumaczy. Przewodnik w serii Wiedzy i Życia, Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2013, str. 718.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Hachette Polska
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 978-83-7739-932-3
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_02_22
  • Ocena recenzji: 4
Więcej w tej kategorii: « Peru 2013 Wiedza i Życie. Korsyka »

a