piątek, maj 03, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/12173.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/12173
wtorek, 26 luty 2013 15:50

Wiedza i Życie. Korsyka Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Korsyka, czwarta pod względem wielkości śródziemnomorska wyspa, jest na tyle różna od regionów Francji kontynentalnej, że poświęcane są jej odrębne przewodniki, a nie tylko rozdziały w ogólnych po tym kraju. Także w języku polskim.

Najnowszy, z pięknej serii Wiedzy i Życia wydawanej przez Hachette Polska, który wkrótce znajdzie się w sprzedaży, nie jest wśród nich pierwszym, ale na pewno najbogaciej ilustrowanym. Zawiera bowiem ponad 500 kolorowych zdjęć, ilustracji, mapek i planów miast.
Do Francji wyspa ta należy raptem 245 lat, od 1768 roku, a osadnictwo ludzi na niej szacowane jest na 10-9 tysiącleci ! Pierwsi przybysze przypłynęli prawdopodobnie z wybrzeża Toskanii. Później na Korsyce panowali Etruskowie, Kartagina i Rzym, niepokoili ją barbarzyńcy i piraci, przez ponad dwa wieki rządzili Pizańczycy, a na następne pięć skolonizowali ją Genueńczycy. W toku burzliwych dziejów wyodrębnił się nawet naród korsykański domagający się, zwłaszcza w latach 70-tych XX wieku, niepodległości.
Tak długa i barwna historia wyspy znalazła odzwierciedlenie również w języku – korsykański jest na niej obok francuskiego drugim oficjalnym, zabytkach, budowlach, kulturze i sztuce itp. Wszystko to, plus bogata flora i fauna, przepiękne krajobrazy i inne atrakcje turystyczne przedstawione zostało w tym przewodniku. Zgodnie z regułami obowiązującymi w tej ich serii, w pierwszym rozdziale „Wprowadzenie" czytelnik znajduje krótkie i zwięzłe części: Odkrywanie Korsyki, Korsyka na mapie, Panorama Korsyki, Rok na Korsyce z kalendarzem najważniejszych stałych imprez oraz Historię Korsyki.
Rozdziały czysto przewodnikowe zawierają informacje o najważniejszych miastach, miejscowościach, zabytkach, ludziach, przyrodzie i innych atrakcjach w podziale na cztery części wyspy: Bastia i Północ, Ajaccio i Zachodnie Wybrzeże, Bonifacio i Południe oraz Corte i Centrum. Opisy są, jak zwykle w tej serii przewodników, bardzo zwięzłe, ale nie pomijają chyba niczego naprawdę ważnego. Ciekawe i potrzebne oraz wzbogacające treść i informacje są monotematyczne wstawki o objętości 1-2 stron oraz krótsze o charakterze ciekawostek.
Spośród tych pierwszych warto wymienić przykładowo: „Korsykańskie wędliny i sery", „Parc Natural Régional de la Corse", „Réserve Naturelle de Scandola", „Parc Martin de Bonifacia", „Col de Bavella", „Megality płaskowyżu Cauria", „Wycieczka Sentier de Douaniers", „San Michele de Murato, „Śródziemnomorska marcchia" (wiecznie zielone zarośla). Z drugich m. in. „Miejscowe zwyczaje", „Bractwa religijne", Cap Corse i wina Patrimonico", „Wieże na wybrzeżu", „Ewolucja antropomorficznych menhirów" (posągów megalitycznych), „Ręcznie robione noże", „Genueńskie mosty".
Zwiedzanie i poznawanie szczegółów miast oraz zabytków bardzo ułatwiają trójwymiarowe przekroje najważniejszych z nich, m.in. „Bastia, cytadela", „Calvi" „Palais Fesch – Musée des Beaux-Arts", „Bonifacio – wybrzeże i urwiska", „Bonifacio – Îles Lavezzi", „Corte: cytadela". Ponad 30 stronicowy rozdział „Informacje turystyczne" zawiera rady i sugestie gdzie się zatrzymać – z polecanymi hotelami, ich adresami, telefonami, stronami www, charakterystyką itp. w układzie wg. regionów wyspy.
Podobnie gdzie – i co – jeść, robić – i jakie – zakupy, bądź rozerwać się lub uprawiać sport i zajmować aktywnym wypoczynkiem. Dla amatorów wędrówek jest m.in. opis bardzo ciekawego szlaku turystycznego GR 20 prowadzącego z północnego zachodu na południowy wschód wyspy, podzielonego na 5 etapów. Natomiast w rozdziale „Informacje praktyczne" czytelnik znajdzie odpowiedzi jeżeli nie na wszystkie, to na pewno na najważniejsze i najczęściej zadawane pytania z tego zakresu.
Zwłaszcza jak tam dojechać i poruszać się na miejscu, o godzinach otwarcia muzeów i innych placówek, dostępności obiektów dla osób niepełnosprawnych, zniżkach dla studentów, bezpieczeństwie i zdrowiu, bankach, wymianie walut itp. Na końcu przewodnika znajduje się dosyć obszerny Skorowidz oraz krótki słowniczek podstawowych terminów po korsykańsku i nieco obszerniejszy z najpotrzebniejszymi zwrotami po francusku. Jest to więc kolejny przewodnik z tej serii, który z przyjemnością mogę polecić. Na pewno przyda się w podróży i przygotowaniu do niej.

{gallery}12173{/gallery}

KORSYKA. Przewodnik Wiedzy i Życia. Autorzy: Fabrizio Ardito, Cristina Gabaro, Angela Magrì. Przekład Katarzyna Skawran. Wydawnictwo Hachette Polska, Warszawa 2013, str. 224.

{jumi [*6]}

Dodatkowe informacje

  • Wydawca: Hachette Polska
  • Język: polski
  • Gatunek: przewodnik
  • ISBN: 9788377399453
  • Recenzent: Cezary Rudziński
  • Data recenzji: 2013_02_27
  • Ocena recenzji: 4

a