poniedziałek, maj 13, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/18909.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/18909
piątek, 03 październik 2014 00:00

Miasto Karola Wielkiego - Akwizgran Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Miasto Karola Wielkiego - Akwizgran Fot.: Grzegoizr Micuła i Aachen Tourismus

Pierwszą osadę założyli Celtowie, zaś kolejną Rzymianie wykorzystujący w swoich łaźniach tryskające tu gorące źródła siarkowe i solanki o temperaturze do 75 stopni Celsjusza, którzy nazwali miasto Aquis Grani od celtyckiego boga wody i zdrowia Granusa. Do dzisiaj zresztą jest tu zresztą kąpielisko termalne.

W Akwizgranie przyszedł na świat najpotężniejszy władca Franków - Karol Wielki, który uczynił z tego miasta swoją stolicę wznosząc tu swoją rezydencję nazywaną z rzymska palatium.
Najcenniejszym zabytkiem Akwizgranu jest wzniesiona przez Karola Wielkiego katedra z ośmioboczna kaplica pałacowa. Świątynia wyposażona przez fundatora w liczne relikwie i będąca miejscem spoczynku jej fundatora, od tysiąca lat jest celem licznych pielgrzymek religijnych i najazdów turystów.
Akwizgrańska katedra wzniesiona w ostatnich latach VIII wieku uchodzi za jeden z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej. Na przestrzeni stuleci stała się skarbnicą zabytków sztuki. Eksponaty skarbca katedralnego uchodzą za jedne z najcenniejszych w Europie. Do arcydzieł zalicza się złoty odlew ręki z fragmentem kości przedramienia Karola Wielkiego, oraz złote popiersie władcy, także będące relikwiarzem. Imponującym dziełem jest ogromny Krzyż lotaryński używany przy okazji wielkich uroczystości religijnych. Pochodzący z X wieku krucyfiks, wysadzany jest klejnotami i ozdobiony antyczną kameą a po drugiej stronie wygrawerowano profil Chrystusa.

{gallery}18909{/gallery}
Centralnym miejscem katedry jest marmurowy tron Karola na którym przez kolejne stulecia aż do XVI wieku koronowanych było ponad 30 niemieckich królów i cesarzy.
Zamiarem Karola Wielkiego było stworzenie w Akwizgranie sakralnego centrum cesarstwa i Akwizgran na przełomie IX wieku był bez wątpienia nieoficjalną stolicą karolińskiej Europy. Cesarz Otton III, który symbolicznie koronował naszego Bolesława Chrobrego podczas zjazdu gnieźnieńskiego na króla jest również pochowany w akwizgrańskiej katedrze, której ofiarował słynne Pala d'Oro, złote antepedium głównego ołtarza świątyni. Innym wielbicielem Karola Wielkiego był cesarz Fryderyk I Barbarossa koronowany w Akwizgranie w 1152 roku, który doprowadził do kanonizacji Karola Wielkiego a dla oktogonalnej kaplicy królewskiej w Akwizgranie ofiarował gigantyczny świecznik kolisty.
Centralnym punktem rozległego staromiejskiego rynku (Marktplatz) jest XIV-wieczny ratusz, zbudowany na ruinach pałacu Karola Wielkiego.
Podczas Wielkiej Rewolucji Francuskiej Akwizgran przyłączony został do Francji, zaś po klęsce Napoleona w 1815 r. znalazł się w granicach Prus.

a