niedziela, maj 12, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/2070.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/2070
poniedziałek, 13 wrzesień 2010 22:34

Archeologiczny festyn w Biskupinie

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Archeologiczny festyn w Biskupinie Fot. Muzeum w Biskupinie

Pomiędzy 18 a 26 września Biskupin wraz z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowały szesnasty Festyn Archeologiczny, z mottem „Ruś znana i nieznana".

{jumi [*4]}Cofnijmy się w czasy średniowiecza, od X do XIV wieku, kiedy nie było jeszcze takiej Rosji jaką znamy dzisiaj, kwitła natomiast kultura duchowa i materialna licznych ruskich księstw, z Rusią kijowską na czele, która za księcia Włodzimierza przyjęła w 988 roku chrzest z Bizancjum.

W temat sąsiedztwa Polski z Rusią wprowadzi przybyłych do Biskupina turystów wystawa „Gdzieś przy granicy...Pogranicze polsko-ruskie w okresie od X do XIV wieku", przygotowana w oparciu o zabytki z muzeów we wschodniej Polsce. To pogranicze było areną politycznych układów, militarnych starć, najazdów koczowników, ale także miejscem handlowej wymiany i przenikania się wielu narodowości i religijnych tradycji. Mozaika kulturowa pogranicza, jak nigdzie indziej, była próbą układania ze sobą współżycia odmiennych nacji i grup wyznaniowych.

{gallery}2070{/gallery}

Obok specjalistów z Polski swój kunszt na festynie zaprezentują rzemieślnicy z Białorusi, Rosji, Litwy i Ukrainy, usłyszymy też muzykę i tańce z naszych wschodnich rubieży w wykonaniu zespołów Comhlan oraz Guda i Żemerwa, a także grupy Terra Vagantika. W walce zmierzą się wojowie wschodnio- i zachodniosłowiańscy.
Historyczne rekonstrukcje strojów i sztuki walki pokażą grupy z Rosji, Ukrainy i Białorusi, które rozbiją się obozem na terenie rezerwatu. Będzie można zobaczyć szycie i zdobienie strojów, zapoznać się z dawną kuchnią, posłuchać dawnych legend i opowieści.
Odbędą się konkursy dla dzieci („Ruś znana i nieznana", „Smaki Rusi", „Ubierz wojownika"), kto zrobi najładniejszy paciorek z modeliny, oraz zgadywanki archeologiczne, a także imprezy dla młodzieży i dorosłych (konkurs geograficzno-historyczny „Tajemnice Rusi" oraz pokazy strzelania z łuku refleksyjnego). Obejrzymy też garbowanie skór i produkcję wyrobów ze skóry, bicie monet, obróbkę kości i rogu, tkactwo i wyrabianie metalowych plecionek.
Nie zabraknie też bogatej palety rzemiosł i rękodzieł europejskiej cywilizacji, od głębokiej starożytności po średniowiecze – od obróbki krzemienia (tu polecamy wioskę mezolityczną w rezerwacie nad brzegiem jeziora) po garncarstwo, warzenie soli, bursztyniarstwo, czerpanie papieru, odlewanie przedmiotów z brązu, produkcję żelaza w dymarkach, destylację dziegciu i smoły drzewnej, powroźnictwo, bednarstwo i kołodziejstwo, rzeźbę w kamieniu i wikliniarstwo.
Biskupinianki umożliwią przymierzanie starożytnych strojów i biżuterii, pomogą w dawnym makijażu i zdobieniu tatuażem, zielarki będą czyniły wróżby, panowie natomiast pokażą jak się rzucało toporem i oszczepem oraz strzelało z łuku i kuszy.
Po wodach Jeziora Biskupińskiego będzie pływała dłubanka i słowiański statek „Welet". Węgrzy zaprezentują wyrabianie filcu i życie w koczowniczej jurcie, organizując jednocześnie gawędy o roli koczowników w życiu pogranicza polsko-ruskiego.
Szczegółowy program festynu jest na stronie; www.polska.pl/spec/biskupin/program.htm

Więcej informacji na: www.biskupin.pl

{jumi [*6]}

a