środa, maj 15, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/24206.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/24206
poniedziałek, 11 lipiec 2016 00:00

Tuluza przedstawiła się w Warszawie Wyróżniony

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Tuluza przedstawiła się w Warszawie Fot.: Cezary Rudziński

Tuluza, francuskie centrum przemysłu lotniczego i kosmonautyki, ale również ważny i atrakcyjny ośrodek turystyczny z trzema obiektami na Liście Dziedzictwa UNESCO, przedstawiła się w Warszawie. Okazja była niecodzienna, gdyż przedstawiciele tego miasta uczestniczyli w odbywającej się w Warszawie międzynarodowej konferencji planetariów, a następna, w 2018 roku, odbędzie się właśnie w Tuluzie.

To w tym mieście działa planetarium największe w Europie oraz jedno z czołowych na świecie. Natomiast 30 października 2016 r. uruchomione zostanie bezpośrednie połączenie lotnicze Warszawy, z lotniska w Modlinie, z Tuluzą. Dzięki czemu podróż między tymi miastami skróci się do zaledwie 3 godzin.
Konferencję prasową w Ambasadzie Francji otworzył J.E. Ambasador Pan Pierre Buhler informując o tej nowej trasie lotniczej, a także o Tuluzie i jej regionie, licznych Polakach odwiedzających to ważne i historyczne miasto oraz o jego związkach w przeszłości z naszym krajem. Tamtejszy przemysł lotniczy i kosmiczny oraz inne dziedziny działalności gospodarczej i naukowej miasta a także regionu przedstawił, posługując się filmem i prezentacją multimedialna, członek rady miejskiej Tuluzy, delegowany do spraw międzynarodowych, tytułowany na konferencji merem, Jean–Claude Dardelet.

Miasto przemysłu lotniczego i...

Natomiast atrakcje turystyczne przedstawicielka So Tolouse – Office de Tourisme, Biura Informacji Turystycznej Muriel Martin. J-C Dardelet prezentację rozpoczął bardzo żartobliwie wymieniając trzy „historyczne daty, które należy zapamiętać". Rok 1982, gdyż to wówczas na Euro '82 polska drużyna piłkarska dwukrotnie pokonała francuską, a francuskiej udało się to tylko raz. Rok 2016, bo przedstawiciele Tuluzy są w Warszawie na międzynarodowej konferencji planetariów. Oraz rok 2018, gdyż wówczas odbędzie się kolejna taka konferencja w Tuluzie.

{gallery}24206{/gallery}
Po czym zasypał przedstawicieli mediów lawiną informacji o regionie i mieście, które reprezentował. Mówiąc również o historycznych związkach Polski i Polaków z nim oraz Langwedocją. Oto najważniejsze fakty i liczby, które zanotowałem. Region ten jest drugim pod względem wielkości we Francji i czwartym liczby mieszkańców: 6 milionów. Przy czym co roku przybywa ich po około 50 tys., a w samej Tuluzie 20 tys. Jest tam 8 obiektów znajdujących się na Liście Dziedzictwa UNESCO, z czego trzy w stolicy regionu. Są też 2 parki narodowe, morski park przyrodniczy i 6 regionalnych parków przyrodniczych.

... nauki

Ponadto 215 km wybrzeża morskiego, 40 tys. ha jezior i lagun oraz 10 lotnisk, przez które przewija się rocznie po 10 mln pasażerów. Są porty handlowe i jachtowe. Jest to zarazem jedyny region Francji ze stałym, od ponad 20 lat, wzrostem gospodarczym, średnio po 2% rocznie. Jego mocną stroną jest nauka i – drugie miasto uniwersyteckie w kraju – szkolnictwo wyższe. Pracuje tam 300 tys. badaczy, studiuje 230 tys. młodzieży, w tym 15% cudzoziemców, również Polaków. Tuluza, która wraz z okolicznymi gminami ma 1,2 mln mieszkańców, jest światową stolicą przemysłu lotniczego i kosmicznego.
Ponad 3% budżetu przeznaczane jest na badania naukowe, a to np. w latach 2014-2020 oznacza 4 mld €. Równocześnie jest to, po Paryżu, najbardziej międzynarodowe miasto francuskie, mieszkają w nim, oczywiście, również Polacy. To – podkreślał wiceburmistrz – miasto innowacyjne, zwłaszcza w trzech dziedzinach. Czołową stanowi lotnictwo i kosmonautyka – to przecież w Tuluzie produkowane są Airbusy A-380 w liczbie około 600 rocznie. Przy czym zakłady zatrudniają 22 tys. osób, ale dalszych prawie 80 tys. pracuje na potrzeby lotnictwa.

Europejskie Centrum Badań nad Rakiem

To nr 1 w Europie w branży lotniczej i kosmicznej, nr 2 w lotniczej w świecie. Zaś 25% aktywności gospodarczej związana jest z kosmosem. Ważna, wśród szczególnie innowacyjnych, jest branża cyfrowa. A także medyczna. Istnieje tam Europejskie Centrum Badań nad Rakiem utworzone kosztem miliarda euro. Tymi chorobami zajmuje się ono kompleksowo, od badań naukowych – po łóżka pacjentów. Prelegent mówił również o obserwatorium oceanograficzny oraz tradycjach poczty lotniczej.
Po zakończeniu I wojny światowej byli piloci wojskowi utworzyli Aeropostal i jako pierwsi w świecie zajęli się powietrznym transportem towarowym, m.in. między Francją i krajami afrykańskimi. Pilotem tej linii był m.in. Antonie de Saint-Exupéry. Nawiązując do konferencji planetariów J-C Dardalet dodał, że w roku przyszłym w Tuluzie odbędzie się 30 kongres astronautyczny z udziałem około 100 astronautów – badaczy naukowych. Zaś w roku 2018 będzie ona Europejską Stolicą Kultury Naukowej. Tuluza to również, podkreślił w zakończeniu, miasto kultury i życzliwości dla gości.

Dobra baza turystyczna

Jej atrakcje turystyczne przedstawiła Muriel Martin także prezentując film i przeźrocza. Miasto – podkreśliła – odwiedza po 5 milionów turystów rocznie, w tym 45% zagranicznych. Do ich dyspozycji jest 200 hoteli z 14,5 tys. łóżek, wykorzystywanych przez 2,5 mln nocy rocznie. Najpopularniejszym obiektem turystycznym, który odwiedza po 300 tys. gości rocznie, jest Centrum Kosmiczne. 250 tys. – Muzeum Tuluzy, z bogatymi zbiorami historii naturalnej oraz malarstwa, m.in. impresjonistów. 230 tys. turystów zwiedza bazylikę Saint–Sernin, św. Saturnina.
Zaś około 220 tys. Aeroscopię – Muzeum Lotnictwa, prezentującego na 7 tys. m² liczne eksponaty, w tym ponad 40 legendarnych samolotów, m.in. pierwszy model naddźwiękowego samolotu pasażerskiego Concorde A 300 B. Ogromnym powodzeniem wśród turystów, a 70% z nich to turyści biznesowi, cieszy się możliwość zwiedzania zakładów produkujących Airbusy. Przy czym w ciągu 1,5 godziny bezpośrednio linie produkcyjne na żywo.

Zabytki z Listy UNESCO i inne atrakcje

Na Liście UNESCO znajduje się wspomniana już bazylika św. Saturnina, ponadto dawny, od czasów średniowiecza, szpital i przytułek Saint–Joseph de la Grave oraz Canal du Midi – kanał południowy, dawny Królewski Kanał Langwedocji zbudowany w latach 1666-1681, obecnie służący turystyce wodnej. Skoro o turystyce wodnej była mowa, prelegentka wspomniała o rejsach po rzece Garonnie nad którą leży miasto. Ale również o odległym o 2 godziny jazdy Morzu Śródziemnym i o 3 godziny Atlantyku. A także o wadze, jaką władze miasta przywiązują do rozwoju komunikacji lokalnej.
Dziennie korzysta z niej, licząc przejazdy, 4 mln pasażerów, a wkrótce ich liczba wzrośnie o kolejne pół miliona. Tamtejsza infrastruktura komunikacyjna znajduje się na 3 miejscu we Francji, ale na 1 pod względem nakładów na innowacje. Dla gości są 1-2-3 dniowe karty turystyczne Pass Tourisme So Toulouse obejmujące nieograniczoną możliwość korzystania w tym czasie z komunikacji, muzeów i innych atrakcji. Tuluza to również silny ośrodek kulturalny. Co roku odbywa się w niej ponad 50 różnego rodzajów festiwali, z których najpopularniejszy jest fortepianowy.

Kultura i regionalna kuchnia

Ponadto m.in. koncerty, liczącej 140 muzyków, narodowej orkiestry. W dawnej rzeźni miejskiej zorganizowano galerię sztuki współczesnej. Inną z atrakcji jest Fundacja Bemberg w b. renesansowej rezydencji Hôtel d'Assézat, jednej z wielu, gdyż był to złoty wiek Tuluzy. Miasto stanowi także znakomity punkt wypadowy m.in. do sławnego Carcassonne, biskupiego Albi oraz pielgrzymkowego Lourdes. Miasto jest również znane z oryginalnej kuchni i m.in. „posiłków dzielnicowych", „farmerskiego" targu i wybornych dań oraz win. Konferencja prasowa zakończyła się odpowiedziami na pytania dziennikarzy.
A także zaproszeniem polskich turystów do odwiedzania Tuluzy i jej okolic. Goście przywieźli w tym celu sporo publikacji, wśród nich duże wydawnictwo w języku polskim „Poznajcie metropolię Tuluzy! Wrota do wyjątkowego obszaru." I innych w językach francuskim i angielskim. Część ich okładek oraz stron wewnętrznych publikujemy. Uruchomienie jesienią br. taniego lotniczego z Warszawy – Modlina do Tuluzy niewątpliwie zwiększy zainteresowanie turystów polskich. tym miastem i regionem.

Więcej na: www.toulouse-tourisme.com.

a