wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
czwartek, 21 luty 2019 15:46

Niemcy: Turystyka i norymberskie kiełbaski

Napisane przez Cezary Rudziński
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

    W Warszawie odbyła się doroczna konferencja prasowa DZT – Niemieckiej Centrali Turystyki, na której dyrektor jej przedstawicielstwa w Polsce Tomasz Pędzik podsumował rok ubiegły oraz poinformował o zamierzeniach na bieżący.

Uczestniczyli w niej także przedstawiciele turystyki bawarskich miast: Bayreuth – Frank Nicklas i Norymbergi – Marzena Belz-Wasalski, portu lotniczego Albrechta Dürera w Norymberdze – Silvia Arai-Hoffmann oraz prezes Stowarzyszenia Ochrony Kiełbasy Norymberskiej dr Reiner Heimler.

    Rok 2018, powiedział dyr. Pędzik, był dla turystyki niemieckiej bardzo udany. Od roku 1993 liczba noclegów zagranicznych gości wzrosła o 153%, z 34,7 do 87,7 milionów. Oznacza to kolejny wzrost o 3,8 mln noclegów. Czyli 5%. Po raz pierwszy udział w nich turystów polskich przekroczył 3 miliony, osiągając do końca listopada 3,07 mln, a na koniec roku – nie ma jeszcze dokładnej statystyki – prawdopodobnie 3,1 mln. Dzięki temu awansowaliśmy na 9 miejsce wśród krajów, z których najliczniej przyjeżdżają turyści. Po Holandii, Szwajcarii, USA – z których w ub.r. wzrost był największy, Wielkiej Brytanii, Austrii, Włoch, Francji i Danii.

    Polska – podkreślił dyrektor - należy do grona najważniejszych dla Niemiec krajów, z których przyjeżdżają turyści. Ich liczba od 2008 roku wzrosła o 127%, zaś tylko w ostatnim roku, licząc okresy od stycznia do listopada, o 14%. Ciekawy jest, przedstawiony przez gospodarza konferencji, profil polskiego turysty. Okazuje się, że 57% gości z Polski rezerwuje noclegi one line. 60% przyjeżdża samochodami. Celem 42% wizyt są urlopy, a 37% zwiedzanie miast. 17,2% odwiedza Bawarię, a średni wiek turystów, to 41,2 lata. Bardzo interesujące okazały się również inne dane zaprezentowane przez dyr. DZT w Polsce. Ponad jedna trzecia wszystkich przedstawień operowych na świecie odbywa się w Niemczech.

    Jest w nich 500 teatrów – najwięcej w przeliczeniu na mieszkańca. Imponująca jest liczba muzeów: 6700, odwiedzanych przez 15 mln ludzi rocznie. Co roku odbywa się tam również 200 eventów fashion & liefestyle i ponad milion innych eventów. Działa 1,2 mln twórców kultury, co też oznacza 1 miejsce na świecie. Zaś 44 niemieckie zabytki znajdujące się na Liście Dziedzictwa  UNESCO dają Niemcom 3 miejsce pod tym względem w Europie. Warte uwagi są także zmiany, jakie zachodzą w zainteresowaniach turystów. Ostatnio bardzo silny, 43% wzrost w porównaniu z 15,2% w latach 2016-2017, odnotowano w turystyce miejskiej. Zaś o 4%, z 14,2% w turystyce eventowej.

    Tegorocznym tematem wiodącym w turystyce niemieckiej jest stulecie powstania Szkoły Bauhaus – uczelni artystyczno – rzemieślniczej założonej w Weimarze, w rezultacie połączenia tamtejszej Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Jej założycielem i pierwszym dyrektorem był modernistyczny architekt Walter Gropius. Jego celem było kształcenie nowego pokolenia rzemieślników i zniesienie podziału między nimi i artystami oraz stworzenie nowoczesnej, funkcjonalnej architektury, integralnie związanej z innymi dziedzinami sztuki.

    Zgodnie z jego fundamentalną zasadą „Forma podąża za sztuką”. Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte, czyli strzechy budowlanej, łączącej wszystkie ówczesne dziedziny rzemiosł budowlanych. Szkołę Bauhaus przeniesiono w 1925 r. do Dessau, a następnie na krótko do Berlina, gdzie w 1934 r. została zamknięta przez hitlerowców. Wytyczyła ona jednak nowe kierunki w dziedzinie architektury i wzornictwa nie tylko w Niemczech. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie: http://www.germany.travel/en/ms/celebrating-bauhaus/celebrating-bauhaus.html.

    Jubileusz Bauhausu to główny, ale nie jedyny tegoroczny temat wiodący turystyki niemieckiej. Zgodnie z faktem, że to Niemcy, a nie jak można by sądzić, Włochy czy Francja, są obecnie celem Nr 1 podróży kulturalnych w Europie, DZT promuje również dwa inne tematy: Miasta i kultura oraz Natura i aktywność. A w tych dziedzinach nasi zachodni sąsiedzi mają także bardzo dużo do zaoferowania, co w ogromnym skrócie przedstawił prelegent. Przekonać się o tym można m.in. odbywając np. podróż szlakiem Grand Tour, na którym znajduje się 100 najbardziej znaczących budowli XX wieku. Natomiast miasta ma przybliżyć turystom kampania promocyjna „Niemieckie miasta na lato”.

    Turystyczne i kulturalne atrakcje wagnerowskiego miasta Bayreuth w Bawarii, a ściślej w historycznej Frankonii, przedstawił Frank Nicklas. W wystąpieniu skoncentrował się on na trzech tematach. Bayreuth jako miasto kultury i muzyki. Słynne przede wszystkim najpierw z działalności w nim Richarda Wagnera i zbudowania przez niego tam własnej opery oraz zainaugurowania słynnych nadal, corocznych Festiwali Wagnerowskich. Drugim tematem był Świat Wilhelminy, księżniczki pruskiej i margrabiny Bayreuth, której miasto zawdzięcza zwłaszcza słynny barokowo – rokokowy gmach Opery. Miasto to przyciąga jednak nie tylko melomanów i miłośników kultury.

    Jest także jednym z najważniejszych w Niemczech centrów piwowarstwa i bogatą, kilkuwiekową historią. I jego prezentacja była trzecim tematem przedstawionym przez Franka Nicklasa. W lecie ub. roku podejmował on w Bayreuth grupę zaproszonych do tego miasta polskich dziennikarzy, w której byłem jednym z kilkorga jako przedstawiciel naszego portalu. A cały, obszerny cykl moich relacji bogato ilustrowanych zdjęciami, jest nadal do przeczytania na naszych łamach. Natomiast polską przewodniczką, świetną, po drugim z miast, które odwiedziliśmy w trakcie tamtej, krótkiej podróży, była Marzena Belz – Wasalski, zajmująca się w Nuremberg Convention and Tourist Office promocją turystyki do tego miasta z Polski i Czech.

    Norymberga w 2025 roku będzie Europejską Stolicą Kultury i, oczywiście, już się do tego przygotowuje. A jak wiele, pomimo wojennych zniszczeń, posiada pięknych i cennych zabytków oraz atrakcji, można również przekonać czytając moje ubiegłoroczne relacje z pobytu w tym mieście. Pani Marzena poinformowała m.in., że nieco ponad 500-tysięczna Norymberga udzieliła w ub. roku gościom pół miliona rejestrowanych noclegów. Przypomniała też w skrócie historię tego zabytkowego miasta i cesarskiego zamku, przedstawiła m.in. dom – muzeum Albrechta Dürera.

    Jedyny zachowany na świecie dom artystyczny z XV wieku, który – z warsztatem tego wielkiego malarza i grafika – służy celom muzealnym już od 1826 roku. W barwnej, bogato ilustrowanej zdjęciami prezentacji, zaprezentowała też inne norymberskie zabytki i muzea, historyczne ulice i place, a także inne atrakcje, m.in. imprezy kulturalne i doroczne jarmarki adwentowe, programy dla rodzin, ZOO, zakupy oraz tamtejsze regionalne przysmaki, m.in. czerwone piwo. Norymberski port lotniczy Albrechta Dürera przedstawiła Silvia Arai-Hoffmann. W roku ubiegłym odnotował on swój historyczny rekord: obsłużenie 4.467 tysięcy pasażerów.

    Z których tylko w sierpniu 2018 r. po raz pierwszy ponad 500 tys., a w rekordowym dniu 19.8. aż 20.777. Lotnisko to, od 2008 r., co roku wyróżniane jest prestiżową Business Traveller Award. Przy czym 6,7% wzrost wielkości ruchu w porównaniu z rokiem poprzednim, to efekt przede wszystkim rozwoju branży turystycznej. Lotnisko zapewnia połączenia z 27 krajami. Najpopularniejszymi kierunkami z niego w ub. roku były Antalya, Palma de Mallorca, Hurghada, Heraklion oraz Fuerteventura. W rankingu najchętniej odwiedzanych przez pasażerów krajów na pierwszym miejscu znajduje się Hiszpania wraz z Balearami i Wyspami Kanaryjskimi.

    Znacznie wzrosło też zainteresowanie Europą wschodnią: Ukrainą, Litwą i Polską. Od maja ubr. PLL Lot oferują codzienne po 2 przeloty między Warszawą i Norymbergą. Poza naszymi narodowymi liniami, latają tam również samoloty Ryanair, Eurowings, Air France/KLM i Turkish Airlines. Rekompensują one wycofanie się z tego portu niemieckich linii lotniczych Germania i airberlin. W 2019 r. pojawią się nowe, atrakcyjne kierunki lotów: do Crotone, Pizy i Neapolu we Włoszech oraz Splitu i Zadaru w Chorwacji. Przedstawicielka norymberskiego lotniska nie ograniczyła się do informacji o nim, ale przytoczyła także sporo innych ciekawych.

    M.in., że w Norymberdze mieszka 11 tys. Polaków, a w regionie metropolitalnym 73 tys. polskiego pochodzenia. Od 1973 r. jest ona miastem partnerskim Krakowa. Oferuje 18,7 tys. łóżek w hotelach, z których w ub.r. skorzystało 1,7 mln. gości. Jest to również bardzo silny obszar gospodarczy. Co roku odbywa się tam 120 różnego rodzaju targów i wystaw, z 30 tys. wystawców i uczestników oraz 1,4 mln. zwiedzających. Dzięki temu miasto należy do jednej z najważniejszych pod tym względem lokalizacji w Europie. Trochę nietypową tamtejszą ciekawostkę przedstawił dr Reiner Heimler, prezes Stowarzyszenia Ochrony Kiełbasek Norymberskich.

    Jego członkami jest miasto oraz główni producenci tych słynnych Nürnberger Rastbratwurst wytwarzanych tam już od siedmiu wieków, obecnie z nazwą i recepturą chronioną jako produkt regionalny Unii Europejskiej. Kiełbaski te, o długości 7 – 9 cm i średnicy około 1 cm, wytwarzane są w naturalnych flakach z mielonej wieprzowiny wysokiej klasy, z przyprawami i opiekane następnie na rusztach. Uczestnicy konferencji nie tylko mogli zapoznać się, również na podstawie wizualnej prezentacji, z produkcją tych kiełbasek, ale także skosztować ich podczas lunchu na zakończenie imprezy. A w sali, w której się on odbywał, DZT zorganizowała również „kącik”, w którym można było odbyć wirtualną wizytę w gabinecie Waltera Gropiusa w systemie 4D.

Zdjęcia z konferencji, Bayreuth i Norymbergi - autora

   

   

a