środa, maj 08, 2024
Follow Us
poniedziałek, 13 wrzesień 2021 17:15

Europejskie Dni Dziedzictwa 2021 Wyróżniony

Napisane przez Grzegorz Micuła
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W sobotę w Kruszwicy podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD można było podziwiać pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych (w tym dań z gęsiny tak popularnych w tym regionie Polski) W sobotę w Kruszwicy podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD można było podziwiać pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych (w tym dań z gęsiny tak popularnych w tym regionie Polski) mat.pras

Podczas dwóch weekendów września cała Polska pachnieć będzie „Smakami dziedzictwa” i każdy, kto wybierze się na wydarzenie w ramach EDD, znajdzie dla siebie coś ciekawego, a już na pewno smacznego.

Od 11 do 19 września w całej Polsce odbywają się setki wydarzeń, które upowszechniają wiedzę o tradycyjnej kuchni, produktach regionalnych, przetwórstwie domowym i lokalnym, a także – poprzez popularyzację takich miejsc, jak stare browary, piekarnie czy młyny – pokazują, jak przebiegał proces tworzenia produktów w oparciu o stare, tradycyjne receptury. Wszystkie wydarzenia można znaleźć i zaplanować poprzez aplikację mobilną EDD i stronę www.edd.nid.pl.

Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o zasięgu ogólnoeuropejskim. Co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy, również te niedostępne na co dzień, oraz wziąć udział w wielu wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się w Polsce już po raz 29. W tym roku uroczyste otwarcie święta zabytków odbyło się w Kruszwicy w województwie kujawsko-pomorskim. Tematem przewodnim są „Smaki dziedzictwa”.

Hasło to podkreśla znaczenie kulturowego bogactwa tradycji kulinarnych. Hasło to zachęca do poznawania szeroko rozumianego dziedzictwa kulinarnego: tradycyjnych produktów regionalnych, przepisów, które przed laty królowały na polskich stołach oraz zabytków przetwórstwa spożywczego. Tegoroczna edycja EDD koncentruje się nie tylko na materialnych śladach tradycji rzemieślniczych jak wspomniane już browary, gorzelnie, mleczarnie, piekarnie, fabryki cukierków), ale również na dziedzictwie niematerialnym (staropolskich przepisach i kulinarnych zwyczajach).

W sobotę w Kruszwicy podczas ogólnopolskiej inauguracji EDD można było podziwiać pokazy kulinarne mistrzów kuchni, degustacje potraw regionalnych (w tym dań z gęsiny tak popularnych w tym regionie Polski), prezentacje kół gospodyń wiejskich, warsztaty dawnych zawodów oraz zwiedzanie zabytków. Dodatkową atrakcją pod Mysią Wieżą był pokaz gotowania na żywo, podczas którego gość specjalny imprezy – Robert Sowa, znany kucharz i restaurator, autorytet w dziedzinie sztuki kulinarnej – demonstrował, jak przyrządzić danie z wykorzystaniem lokalnych specjałów.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa w naszym kraju to 500 organizatorów, ponad 1000 wydarzeń w całej Polsce, i dziesiątki tysięcy uczestników, którzy poprzez aplikację mobilną EDD z łatwością znajdą wydarzenie w swojej okolicy bądź wybiorą je według kryteriów zainteresowania lub terminu.

Organizatorzy zapraszają do śledzenia strony www.edd.nid.pl oraz fb https://www.facebook.com/europejskie.dni.dziedzictwa/, gdzie publikują na bieżąco listę wydarzeń, w których przez dwa kolejne weekendy września (11-12.09 i 18-19.09) można bezpłatnie wziąć udział na terenie całego kraju. Każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego: warsztaty, spotkania, wystawy, zwiedzanie obiektów, zajęcia edukacyjne. Jedno jest pewne – będzie ciekawie i jednocześnie bardzo smacznie!

Europejskie Dni Dziedzictwa – święto zabytków

Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu: co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki wpuszczają w swoje mury gości, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. Opiekunowie lokalnych obiektów i placówek kulturalnych w ramach EDD zapewniają bezpłatny dostęp do zabytków i innych obiektów kultury – muzeów, skansenów, parków, ogrodów – nie zawsze dostępnych na co dzień dla publiczności lub do których wstęp wiąże się z opłatami. Proponują także wiele innych atrakcji, takich jak koncerty, wystawy, festyny historyczne, prezentacje ginących zawodów, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych; zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, popularyzują wśród społeczeństwa regionalne tradycje i zwyczaje.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. Idea EDD narodziła się 3 października 1985 roku w Granadzie podczas II Konferencji Rady Europy. Francuski minister kultury zaproponował wtedy rozszerzenie na cały kontynent zainicjowanych we Francji rok wcześniej Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy wszyscy mogli bezpłatnie odwiedzić obiekty zwykle zamknięte dla zwiedzających. Przez kolejne lata inicjatywa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym. Dlatego w 1991 roku Rada Europy zdecydowała się ustanowić Europejskie Dni Dziedzictwa. Obecnie w EDD biorą udział wszystkie państwa członkowskie Rady Europy. Polska włączyła się do akcji w 1993 roku.

 

a