poniedziałek, maj 06, 2024
Follow Us
wtorek, 17 kwiecień 2018 15:10

Austria: Sezon rowerowy otwarty

Napisane przez NBPA
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Austria: Sezon rowerowy otwarty fot. NBPA

Podróżując jedną z 16 najpiękniejszych tras rowerowych w Austrii można nie tylko we własnym rytmie podziwiać imponującą naturę, ale także zgłębić wiedzę na temat wyjątkowego fragmentu europejskiej historii, która od zawsze kształtowana była przez centralne położenie Austrii w sercu Europy.

Wycieczki wzdłuż rzek, winnic i jezior, a także wśród imponujących szczytów i górskich scenerii, czasami o transgranicznym charakterze, oferują różnorodność krajobrazową, która nie ma sobie równych w Europie. Jest to urokliwy spektakl, w którym główne role grają pagórki i naturalne lasy, harmonijne krajobrazy miast i wspaniałe budynki, które powstawały wzdłuż wielu austriackich rzek, takich jak Dunaj, Mura, Enns czy Drawa, a także wzdłuż szlaków wiodących przez winnice w Dolnej Austrii lub Styrii. Na fanów dwóch kółek czeka moc wrażeń, którymi można się cieszyć we własnym tempie.

Podróż austriackim szlakiem rowerowym to nie tylko odkrywanie inspirujących krajobrazów oraz poznawanie kulinarnych przysmaków i specjalności poszczególnych regionów, ale także obcowanie z europejską historią. Nad brzegiem Dunaju można do dziś podziwiać, smakować i czuć wielowiekową spuściznę wymiany między narodami i kulturami. Austria prezentuje się również ze swojej nowoczesnej, a przede wszystkim kulturowej strony. Przykładami miast szczególnie wyróżniającymi się pod tym kątem są Graz – miasto widniejące na liście „UNESCO City of Design” oraz sama stolica, Wiedeń, gdzie współczesna sztuka, kultura i architektura tworzą przeciwwagę do historycznych zabytków.

Zaraz przy lub w bezpośrednim sąsiedztwie tras rowerowych znajduje się wiele obiektów noclegowych wyspecjalizowanych w profesjonalnej obsłudze gości podróżujących na rowerach i posiadających znak jakości Bett+Bike nadany przez niemiecki klub kolarski ADFC. Możliwość jednodniowego noclegu, zamykane pomieszczenia na rowery, miejsce na wysuszenie ubrań i sprzętu – to kilka z wielu zalet, które oferują hotele. Oprócz standardowych usług, obiekty Bett+Bike, posiadają również w swoich ofertach dodatkowe świadczenia, takie jak możliwość wypożyczenia rowerów, usługi transportowe, a także transfer bagażu do najbliższego miejsca zakwaterowania. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie przyjemnym, a przede wszystkim bezstresowym wakacjom rowerowym na niezwykle rozbudowanych austriackich trasach rowerowych.

TRASY ROWEROWE W REGIONACH

Doskonale rozbudowana sieć tras rowerowych oferuje niezliczone możliwości spędzenia niezapomnianego urlopu rowerowego – od lekkiej jazdy po terenach płaskich aż po wymagające trasy do uprawiania kolarstwa górskiego.

* Tyrol – przede wszystkim dla rowerów górskich

Mnogość tras rowerowych w Tyrolu zniewala - na dwóch kółkach przemierzać można lasy i doliny, ale prawdziwa przygoda zaczyna się tam, gdzie zimą szusują narciarze.

* Styria – szlakiem wody

Zielone serce Austrii zasila cała masa rzecznych żył - Mura, Enns, Freistritz i Raab. A każdemu nurtowi można towarzyszyć na rowerze.

* Górna Austria – trudność wyboru

Gęsta sieć tras rowerowych w Górnej Austrii jest tak atrakcyjna, że trudno zdecydować się, którą wybrać!

* Ziemia Salzburska – podziwianie krajobrazów

Oferta Ziemi Salzburskiej obejmuje 6.000 km tras rowerowych. Właściwie każda miejscowość posiada oznakowane trasy w formie jednodniowych etapów o różnym stopniu trudności

* Dolna Austria – kultura smaku życia

Łagodnie pofalowany krajobraz regionu Weinviertel na północ od Wiednia idealnie nadaje się na przyjemne wycieczki rowerowe.

* Karyntia – na wszystkie biegi

Karyntia przygotowała najróżniejsze propozycje dla rowerzystów, przede wszystkim zaś dla miłośników rowerów górskich.

* Vorarlberg – pełna rozmaitość na niewielkim terenie

Szerokie i płaskie czy superstrome? Trasy rowerowe w Vorarlbergu są stworzone dla miłośników rekreacyjnych przejażdżek rowerowych i wymagających górskich tras.

* Burgenland – płasko i przyjemnie

Słoneczny Burgenland, stanowiący w jednej trzeciej obszar chronionej przyrody, jest wymarzonym regionem dla miłośników rekreacyjnych swobodnych wycieczek rowerowych.

* Znad Dunaju do centrum miasta

W Wiedniu znajduje się około 1300 km tras rowerowych, ścieżek i szlaków w strefach o małym natężeniu ruchu drogowego.

10 ARGUMENTÓW ZA E-BIKE’AMI

E-rowery porzuciły swój wizerunek sprzętu idealnego dla emerytów i dobrze sprawdziają się w różnych grupach docelowych. Rowery z elektrycznym silnikiem są obecnie dostępne także w wersji wyścigowej i górskiej.

Osoby przesiadające się na e-bike z roweru bez napędu elektrycznego robią to zwykle z innych powodów niż osoby, które decydują się na pedelec – bo tak też się określa rowery z elektrycznym wspomaganiem - zamiast auta. W 2015 roku w Niemczech sprzedano ponad pół miliona e-rowerów, a tendencja jest wzrostowa. Poniżej przedstawiamy 10 najlepszych argumentów przemawiających za wyborem roweru wyposażonego w napęd elektryczny.

* 1 – nie wchodzisz do biura spocony

Osoby, które dojeżdżają rowerem do pracy, to nowa ważna grupa docelowa producentów e-bike’ów. Zazwyczaj, pozostawiają oni auto na parkingu ze względu na ekologię albo dlatego, że mając daleko do biura lub na spotkanie, po drodze tam i z powrotem chcą zrobić coś dobrego dla swojego zdrowia i kondycji fizycznej bez konieczności zażywania z tego powodu dodatkowej kąpieli.

* 2 – e-bike zamiast drugiego samochodu

Ekologia, oszczędność kosztów i troska o zdrowie skłaniają wiele młodych par ku temu, aby zamiast drugiego auta kupić e-rower. W mieście taka decyzja uwalnia nas od konieczności poszukiwania miejsc parkingowych. Natomiast dzieci w przyczepce rowerowej czy zakupy w koszyku na rowerze z napędem elektrycznym są niemal nieodczuwalnym obciążeniem.

* 3 – góry to już nie problem

Wysiłek fizyczny na rowerowych wycieczkach to problem nie tylko dla seniorów i osób o ograniczonej sprawności fizycznej. Wielu rowerzystom amatorom napęd elektryczny umożliwia pokonanie stromych podjazdów, bez konieczności prowadzenia roweru. To otwiera przed nimi zupełnie nowe trasy, prowadzące na wyżej położone tereny. Po pokonaniu wzniesień, przeciwnego wiatru i innych przeszkód z pomocą silnika, można znowu zdać się na siłę własnych mięśni.

* 4 – jazda w grupie osób o różnej kondycji fizycznej

E-bike wyrównuje różnice w kondycji fizycznej w grupie i umożliwia wspólne wycieczki rowerowe. Teraz także osoby słabsze fizycznie mogą dotrzymać tempa innym, dzięki czemu czerpią więcej radości z wycieczki. Większość e-rowerów pomaga jechać do prędkości 25 km/h, powyżej silnik automatycznie się wyłącza. Dodatkowe wspomaganie ruszania działa do 6 km/h.

* 5 – większy zasięg

E-bike umożliwia pokonywanie odległości, które na zwykłym rowerze byłyby w tym samym czasie nie do pokonania. Jest to ważny argument dla dojeżdżających do pracy, którzy muszą codziennie pokonywać dłuższe trasy. Na e-rowerze można bez problemu przemierzyć 20-sto kilometrowy odcinek nawet w górskim terenie. Zwykłe akumulatory wystarczają średnio na 50 km, a po ich rozładowaniu można je przez noc naładować z gniazdka elektrycznego w domu.

* 6 – oszczędność kosztów

W porównaniu do samochodu jeżdżenie e-rowerem jest zdecydowanie tańsze, niezależnie od tego, czy nasze auto zostało przez nas zakupione, wzięte w leasing, czy wynajęte. Nie musimy płacić za benzynę ani za parkowanie. Poza kosztami prądu potrzebnego do naładowania baterii nie ma żadnych innych kosztów utrzymania. Ubezpieczenie trzeba wykupić tylko dla modeli zbliżonych do motoroweru do 45 km/h, których eksploatacja wymaga także posiadania kasku i prawa jazdy.

* 7 – sprawność mimo ograniczeń

Dla osób, które nie mogą lub nie chcą jeździć samochodem, e-bike stanowi alternatywę dla zwykłego roweru – nie tylko na długie lub trudne trasy, ale również dla osób, których sprawność fizyczna jest tymczasowo lub trwale ograniczona z powodu ciąży, obrażeń lub choroby. Elektryczny rower pomaga zachować kondycję fizyczną także w starszym wieku, skuteczniej niż auto czy środki komunikacji publicznej. Ruszamy się na świeżym powietrzu, a przy tym mniej lub więcej pedałujemy, stosownie do naszych możliwości.

* 8 – trening na e-rowerze

Kto sam solidnie pedałuje, także na e-bike’u uzyska widoczny efekt treningu. Zależnie od włożonego wysiłku, ambitna wycieczka na rowerze elektrycznym może skutecznie poprawić naszą kondycję fizyczną. Sportowa jazda na e-rowerze może zastąpić także spacer do siłowni, a tym samym oszczędzić nam kosztów i czasu.

* 9 – więcej sportu dzięki e-rowerom

Kto jeździ na e-bike’u, często uprawia więcej sportu niż czyniłby to na zwykłym rowerze, bo jeździ częściej – patrz temat dojazdów do pracy i dłuższych tras. Jest to możliwe dzięki dodatkowemu wspomaganiu.

* 10 – nie obciążamy środowiska

Biorąc pod uwagę hałas, produkcję odpadów i zanieczyszczenie powietrza, e-bike stanowi zdecydowanie mniejsze obciążenie dla środowiska naturalnego niż auto. Naszemu sumieniu dobrze zrobi także korzystanie z ekologicznego prądu do ładowania oszczędnej baterii.

a