wtorek, kwiecień 30, 2024
Follow Us
wtorek, 02 kwiecień 2013 11:41

Grypa nadal groźna Wyróżniony

Napisane przez AK
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Grypa nadal groźna http://pl.wikipedia.org

W okresie od 23 do 31 marca zarejestrowano 91 358 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce, z tendencją spadkową zapadalności o 30,4 proc. w stosunku do połowy marca. Od września ubiegłego roku do końca marca 2013 r. zarejestrowano 120 zgonów osób zakażonych wirusami grypy.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny, Zakład Epidemiologii oraz Krajowy Ośrodek ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładzie Higieny, w Polsce sezon wzmożonych zachorowań na grypę trwa od października do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada między styczniem a marcem. Rejestruje się wtedy od kilkuset do kilku milionów zachorowań na grypę i choroby grypopodobne.
Grypa przenosi się z osoby na osobę drogą kropelkową. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3 - 7 dniach, ale kaszel, zmęczenie i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać do ok. 2 tyg. Najczęstsze powikłania grypy to zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa. Grypa może prowadzić również do ciężkich powikłań - najczęstsze to zapalenie płuc, do rzadszych należą zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Powikłania występują najczęściej u dzieci do lat 2, osób z chorobami przewlekłymi, osób po 60 r.ż. i kobiet w ciąży. Śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1 – 0,5% (tzn. umiera 1 – 5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90 proc. zgonów występuje u osób po 60 r.ż.
Tak jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez wirusy antybiotyki są nieskuteczne i leczenie jest głównie objawowe. Zaleca się pozostanie w domu i odpoczynek, picie dużej ilości płynów i stosowanie niesterydowych środków przeciwzapalnych.
W pierwszych trzech tygodniach marca br. zarejestrowano ponad 289 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Są one monitorowane w ramach systemu Sentinel. Każdy lekarz biorący udział w systemie musi pobierać od pacjenta z objawami grypy materiał do badań wirusologicznych. Następnie materiał jest przesyłany do stacji sanepidu wraz z danymi pacjenta. W Sentinelu biorą udział Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne (WSSE) i Krajowy Ośrodek ds. Grypy w PZH.
www.rynekzdrowia.pl

www.gis.gov.pl

{jumi [*9]}

a