środa, maj 01, 2024
Follow Us
środa, 17 luty 2016 00:00

Polska przedostatnia w Europie Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polska przedostatnia w Europie http://www.morguefile.com

Pod względem poziomu leczenia Polska znalazła się na 34., przedostatnim miejscu w Europie. Za nami jest tylko Czarnogóra. Lepiej jest nawet w Albanii - wynika z Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia - sporządzanego od 2005 roku przez szwedzką firmę Health Consumer Powerhouse Ltd.

Eksperci monitorują jakość opieki medycznej w 35 krajach Europy. W ubiegłym roku zbadali 48 jej aspektów, między innymi przestrzeganie praw pacjenta, dostęp do opieki medycznej i do medykamentów, a także efekty leczenia i zakres usług. Niestety, w Polsce w 2015 roku leczono nas jeszcze gorzej niż w roku 2014, kiedy to zajęliśmy... 31. miejsce.

Polska uzyskała zaledwie 523 punkty na 1000 możliwych. Gorzej wypadła tylko Czarnogóra. Wyprzedziła nas m.in. Albania, Bułgaria, Rumunia, Macedonia, Chorwacja, Węgry, Litwa i Grecja. Najwyżej punktowane państwo z Europy Środkowo-Wschodniej to Czechy, które uzyskały 760 punktów - zaledwie o 14 punktów mniej niż Austria, która zajęła 12. pozycję. Słowacja uplasowała się na 24. miejscu z 653 punktami.

W kategorii dostępności do lekarza Polska uzyskała tragiczny wynik 100 punktów na 225 możliwych. Jedyne, co u nas dobrze działa, to dostęp do lekarza rodzinnego w dniu zgłoszenia choroby.

Najbardziej skrytykowano Polskę za czas oczekiwania na poważne zabiegi operacyjne, leczenie nowotworów, liczbę operacji usunięcia zaćmy, jakość długoterminowej opieki geriatrycznej, kiepską walkę z nałogami oraz... nieformalne opłaty dla lekarzy. Ostro zganiono nas także za zdecydowanie zbyt wolne tempo wdrażania nowatorskich leków przeciwnowotworowych oraz "oszczędne" stosowanie nowoczesnych preparatów reumatologicznych.

Pozytywnie oceniono u nas zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych chorobami układu krążenia i udarem mózgu. Nienajgorszą ocenę wystawiono nam również za liczbę przeszczepień nerki oraz za opiekę stomatologiczną.

Liderem rankingu po raz kolejny została Holandia, która uzyskała aż 916 punktów. Świetny rezultat to wynik przede wszystkim faktu, iż "decyzje są podejmowane w znacznym stopniu przez profesjonalistów oraz pacjentów, natomiast politycy oraz biurokraci są znacznie bardziej oddaleni od procesu decyzyjnego, niż w innych krajach europejskich" - czytamy w raporcie.

Holendrzy zdecydowali się wprowadzić system, w którym funkcjonuje kilku konkurujących ze sobą ubezpieczycieli publicznych (w Polsce NFZ jest jedynym), które walcząc o pacjentów, oferują im coraz wyższy poziom usług medycznych.
Więcej na: http://www.rynekzdrowia.pl.

a