środa, maj 01, 2024
Follow Us
poniedziałek, 22 luty 2016 00:00

BYĆ BLISKO w depresji Wyróżniony

Napisane przez OKI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
BYĆ BLISKO w depresji www.forumprzeciwdepresji.pl

Depresja, to nie "widzimisię" czy "wygodne" lenistwo. I nie pomoże na nią rada typu "ogarnij się". Bez pomocy lekarskiej chory sobie nie poradzi. X edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej Forum Przeciw Depresji startuje 23 lutego - w Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Finał kampanii zaplanowano na 8. marca 2016.

BYĆ BLISKO w depresji - to hasło, które towarzyszy tegorocznej edycji Forum Przeciw Depresji, ale także idea, dzięki której możemy efektywnie wspierać oraz nieść pomoc osobom chorującym na depresję oraz ich najbliższym.

• BYĆ BLISKO w depresji - EMPATIA - to znaczy wczuj się w stan chorego, wsłuchaj się w to, co mówi, zauważ sygnały, jakie wysyła, zaakceptuj jego stan zdrowia. Pamiętaj! Depresja jest chorobą, a nie fanaberią, ani stanem chwilowo obniżonego nastroju. Bliską osobę, która na nią choruje należy traktować z troską i powagą.

• BYĆ BLISKO w depresji - WIEDZA - to znaczy wiedzieć więcej na temat choroby, umieć rozpoznawać jej objawy oraz przyczyny. Nie zawsze od razu możemy dostrzec objawy depresji. Nie wszyscy chorujący na depresję cierpią z powodu tych samych objawów. Warto więc wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę, aby w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób wesprzeć osobę chorą.

• BYĆ BLISKO w depresji - TERAPIA - to znaczy, że depresja jak każda inna choroba powinna być odpowiednio leczona. Jest to proces długotrwały: pacjent i jego bliscy powinni być przygotowani na to, że pełny efekt terapii pojawić się może dopiero po 2-4 tygodniach, a przyjmowanie leków powinno trwać nie mniej nić 6 miesięcy. Terapia depresji jest zindywidualizowanym procesem. Najlepsze efekty terapeutyczne uzyskuje się z jednoczesnym zastosowaniem dwóch metod: leczenia farmakologicznego i psychoterapii. Ważne jest również wspieranie chorego przez najbliższe osoby.

W ramach kampanii będzie działał Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (22 594 91 00), pod którym będzie dyżurował lekarz psychiatra oraz dodatkowo uruchomiony zostanie dyżur psychologa. Porady lub wsparcia będzie można uzyskać również podczas czatu ze specjalistą lub na forum moderowanym przez lekarza psychiatrę, które będą dostępne na stronie Kampanii.

Wśród tematów, które będą poruszane na profilu kampanii Forum Przeciw Depresji na Facebooku oraz na stronie internetowej kampanii będą zagadnienia, najczęściej zgłaszane przez osoby chore na depresję lub ich najbliższych:

• Depresja nawracająca: jakie jest ryzyko nawrotu choroby i w jaki sposób można je zmniejszyć, a także które objawy powinny zaniepokoić, a które wskazują kolejny epizod.

• Anhedonia: jak rozpoznać ten jeden z kluczowych objawów depresji i czym może grozić jeśli pozostaje niezauważona.

• Mój bliski ma depresję: jak być blisko osoby chorej na depresję, po pierwsze rozumiejąc sytuację, w której się znajduje, ale również efektywnie dając wsparcie osobie chorej.

• Zaburzenia snu w depresji: kiedy powinny zaniepokoić i być zgłoszone lekarzowi oraz jak można im zapobiegać.

• Lęk w depresji: objaw depresji, zaburzenie współwystępujące czy niezależna choroba?

Czy ostatnio zaobserwowałeś u siebie kilka spośród poniższych dolegliwości? Jeśli takie objawy pojawiają się codziennie i trwają dłużej niż dwa tygodnie, nie lekceważ ich. Możesz mieć depresję:

• poczucie ciągłego zmęczenia, ociężałość, utrata energii
• smutek, przygnębienie, płaczliwość
• utrata zainteresowań, "nic Cię nie cieszy"
• niechęć do pracy, wykonywania codziennych czynności
• brak zadowolenia z życia, niechęć do życia
• pogorszenie pamięci, trudności ze skupieniem uwagi przy czytaniu, oglądaniu telewizji
• zamartwianie się (o dzień dzisiejszy, o przyszłość)
• unikanie spotkań ze znajomymi
• uczucie wewnętrznego napięcia, niepokoju
• wczesne budzenie się, płytki sen lub odwrotnie, trudności z porannym wstawaniem
• złe samopoczucie rano
• brak apetytu, chudnięcie
• zaparcia, zasychanie w ustach
• bóle: głowy, różnych grup mięśni
• myśli samobójcze.

To nie jest "moda"

Pacjent w depresji to osoba chora, która nie planowała choroby, i nad niektórymi jej aspektami nie jest w stanie samodzielnie zapanować. Cierpi z tego powodu i ma nieadekwatne poczucie winy. To nie jest osoba leniwa, gnuśna, zaniedbująca swoje obowiązki ze złej czy słabej woli, niechętna do współpracy z własnego wyboru, próbująca przerzucić swoje obowiązki na innych, wymawiając się niedyspozycją. To osoba, która naprawdę cierpi z powodu niemożności wykonywania swoich obowiązków i realizacji planów zawodowych, osobistych czy rodzinnych. Słowa: „spróbuj", „weź się w garść", „dasz radę", „jakbyś chciał, to byś mógł" w przypadku nasilonej depresji nie tylko nie pomagają, ale mogą pogłębiać poczucie bezsilności, beznadziejności, niemocy i utraty kontroli nad własnym nastrojem, energią i siłą życiową, nad własnym życiem. Niemożność sprostania „tak banalnym" wymaganiom stawianym przez rodzinę może pogłębiać i tak już silne depresyjne przekonanie pacjenta o swojej nieudolności, braku umiejętności bycia „przydatnym dla rodziny" i potrzebnym; w konsekwencji może się rozwinąć przekonanie o byciu ciężarem dla bliskich.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na depresję choruje 10 proc. populacji, co oznacza, że w otoczeniu każdego z nas są osoby, które codziennie doświadczają tej choroby. Uświadomienie sobie tego faktu jest niezwykle istotne, ponieważ depresja jest chorobą, w której bardzo ważne jest wsparcie, jakiego udzielają najbliżsi osobie chorej, ale także każdy z jej otoczenia.

Źródło: Centrum Prasowe PAP.
Więcej o kampanii: www.forumprzeciwdepresji.pl oraz www.facebook.com/ForumPrzeciDepresji.
Więcej na: http://www.stopdepresji.pl/, http://psychiatria.mp.pl/.

a