czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
wtorek, 07 czerwiec 2016 00:00

Zapomniana wojna 1914–1918. Front wschodni Wyróżniony

Napisane przez www.muzeum-niepodleglosci.pl
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Na promocję książki Andrzeja Nieuważnego "Zapomniana wojna 1914–1918. Front wschodni" do sali kinowej Muzeum Niepodległości, (Pałac Przebendowskich/Radziwiłłów, al. Solidarności 62) zapraszają Muzeum Niepodległości w Warszawie, Wydawnictwo BOSZ i Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku w piątek 10 czerwca 2016 o godz. 15.

Książka ta wpisuje się w obchody rocznicy pierwszej wojny światowej, którą – w zbiorowej pamięci – przysłoniła tragedia drugiej wojny światowej. Jeśli nawet o pierwszej wojnie pamiętamy, to najczęściej w aspekcie czysto polskim (Komendant Józef Piłsudski, Legiony) lub jako o opowieści o odległej Marnie, Verdun, gazie pod Ypres, pierwszych czołgach. Dwa razy dłuższy niż zachodni, 1500-kilometrowy front wschodni nie funkcjonuje w świadomości. Po stu latach wspominamy go tylko z okazji kilku bitew na ziemiach dzisiejszej Polski (Łódź, Limanowa, Gorlice).
Kto jednak wie, co działo się na Wołyniu, pod Kowlem czy Rygą? Album przywraca pamięć o milionach uchodźców i ofiarach gigantycznych zmagań, które naznaczyły tę część Europy. Autor przypomina całą historię ważnej dla Polaków wojny, choć nie była to polska wojna – to fragment wspólnej historii kilkunastu narodów.
Publikacja nie jest jedynie zbiorem suchych faktów historycznych, okraszonych przypadkową ikonografią. Oddaliśmy głos świadkom epoki, a setki niepublikowanych fotografii przybliżają czasy, w których śmierć milionów ludzi mieszała się z nadzieją na lepsze – lub chociaż inne – Jutro. Promocja książki Wydawnictwa BOSZ będzie okazją
do przybliżenia wydarzeń, które rozegrały się w latach 1914–1918 na froncie wschodnim.
W spotkaniu udział wezmą rektor Akademii Humanistycznej w Pułtusku prof. dr hab. Adam Koseski, prof. dr hab. Andrzej Skrzypek oraz Marcin Ochman – kustosz Działu Historii Wojskowości Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.
Szkoda tylko, że zabraknie Autora, przedwcześnie zmarłego Andrzeja Nieuważnego, który imponował wiedzą i umiejętnością prezentowania historii.

Więcej na: www.muzeum-niepodleglosci.pl.

a