niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
piątek, 20 maj 2022 11:43

Dzień Kultury Ukraińskiej – koncerty, jarmark sztuki i rękodzieła, przysmaki Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Z informacji, jakie otrzymałem z Kijowa wynika, że w niedzielę na Ursynowie pojawią się ze swoimi pracami także niektórzy ze znanych, również z kijowskich galerii sztuki, artystów i artystek oraz wytwórcy rękodzieła Z informacji, jakie otrzymałem z Kijowa wynika, że w niedzielę na Ursynowie pojawią się ze swoimi pracami także niektórzy ze znanych, również z kijowskich galerii sztuki, artystów i artystek oraz wytwórcy rękodzieła mat.pras

W programie Dnia Kultury Ukraińskiej będą liczne atrakcje: koncerty, jarmark ukraińskiej sztuki i rękodzieła, możliwość spróbowania przysmaków pysznej ukraińskiej kuchni, animacje dla dzieci oraz konkursy z nagrodami i licytacje.

W najbliższą niedzielę, 22 maja, na parkingu przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów w al. Komisji Edukacji Narodowej 61 w Warszawie odbędzie się spotkanie z kulturą i kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Start imprezy o godz. 11.00, a wstęp będzie wolny.

W programie będą liczne atrakcje: koncerty, jarmark ukraińskiej sztuki i rękodzieła, możliwość spróbowania przysmaków pysznej ukraińskiej kuchni, animacje dla dzieci oraz konkursy z nagrodami i licytacje. W tym przede wszystkim koncerty ukraińskich wokalistów i zespołów: Jaroslav Politov, Yordana Dranchuk, Oksana Tykmiv, Troye Zillia i AtmAsfera. O godz. 19.00 zagra ukraińska gwiazda - zespół Haydamaky.

Ciekawie zapowiada się także jarmark sztuki i ukraińskiego rękodzieła. W tej dziedzinie nasi sąsiedzi mają wieloletnie, wspaniałe oraz mało u nas znane tradycje. Największe i najsławniejsze do czasu rosyjskiej napaści na Ukrainę, zawieszone w okresie wojny, były ogromne Jarmarki „Na Andrijiwskom Uzwizu” – Zjeździe św. Andrzeja w Kijowie. Odbywały się one dwa razy w roku. W ostatni weekend maja oraz w Dniu Niepodległości, 24 sierpnia i, w zależności, w który dzień tygodnia on przypadał, także w dni sąsiednie.

Zamykano wówczas dla ruchu kołowego odcinek ul. Wołodymirśkoj od Wełykoj Żytomirśkoj do sławnej barokowej perełki architektonicznej, cerkwi św. Andrzeja oraz od niej, wspomnianym Zjazdem w dół, do Kontraktowoj Płoszczy – Placu Kontraktów, w położonej nad samym Dnieprem dzielnicy Podół. Łącznie sporo ponad 2 km długości ulic. Zaś artystom malarzom udostępniano także długą spacerową aleję na skarpie, ciągnącej się od południowego podnóża cerkwi św. Andrzeja aż do końca Wołoymirśkoj Hirki – Górki św. Włodzimierza, czyli do Ukraińskiego Domu i Placu Europejskiego. Od którego zaczyna się centralna ulica Kijowa – słynny Chreszczatyk, z Majdanem Nezałeżnosti.

Na kijowskie jarmarki zjeżdżali artyści malarze, rzeźbiarze, ceramicy, wytwórcy rzemiosła artystycznego z drewna, metalu, skór, tkanin i rękodzieła z całej Ukrainy. Rozstawiając stoiska, lub rozkładając to, co mieli do zaoferowania, na płachtach na chodnikach i jezdni, na niektórych odcinkach nawet w 5-6 rzędach. W jarmarkach uczestniczyli nie tylko „malarze niedzielni” lub studenci akademii i szkół sztuk pięknych oraz rzemiosła artystycznego, ale również znani i cenieni artyści. Można więc było zobaczyć i kupić także prawdziwe i wartościowe dzieła sztuki. Zawsze, zwłaszcza przy dobrej pogodzie, przychodziły też dziesiątki tysięcy kijowian i przybyszów z różnych części kraju oraz mnóstwo turystów zagranicznych.

Z informacji, jakie otrzymałem z Kijowa wynika, że w niedzielę na Ursynowie pojawią się ze swoimi pracami także niektórzy ze znanych, również z kijowskich galerii sztuki, artystów i artystek oraz wytwórcy rękodzieła. A ci, którzy nie będą w stanie przyjechać, przesłali trochę swoich prac do Warszawy, gdzie na ursynowskim jarmarku będą je oferować ich przyjaciele i znajomi. Będzie więc można to i owo zobaczyć oraz kupić. Jak informują organizatorzy Dnia Kultury Ukraińskiej, w trakcie imprez prowadzona będzie zbiórka publiczna na rzecz Ukrainy. „Dzień” organizuje Urząd Dzielnicy Ursynów we współpracy z Agencją PR Publicon, a koncerty i inne imprezy prowadzić będą Weronika Marczuk i Piotr Grządkowski.

Zdjęcia z Jarmarków w Kijowie oraz niektórych ozdobnych i pamiątkowych plakietek wykonanych przez znanego ukraińskiego artystę rzeźbiarza Wiaczesława Didkowskiego, które można będzie obejrzeć i kupić na Ursynowie – autora.

a