czwartek, maj 16, 2024
Follow Us
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/kur365/domains/kurier365.pl/public_html/images/5179.
JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 98.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/5179
niedziela, 30 październik 2011 12:48

Pamiętamy zmarłych polskich artystów Wyróżniony

Napisane przez
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pamiętamy zmarłych polskich artystów arch.
Od zeszłorocznego Święta Zmarłych do wieczności odeszli m.in. aktorka Gabriela Kownacka, reżyser teatralny i filmowy Janusz Morgenstern, powieściopisarka Ewa Nowacka, fotografka Zofia Nasierowska, bard Maciej Zembaty i inni.

Gabriela Kownacka (ur. 25.05.1952, zm. 30.11.2010) - polska aktorka teatralna i telewizyjna.

Ukończyła wydział aktorski PWST. Debiutowała w stołecznym Teatrze Kwadrat w sztuce Pepsie w reż. Andrzeja Łapickiego. Jej kariera na dobre zaczęła się w 1972 roku od filmu Wesele Andrzeja Wajdy. Zagrała w nim Zosię. Aktorka w naszej pamięci pozostanie też jako Rita z Trędowatej, Anita z komedii Hallo Szpicbródka oraz Dorota z serialu Matki, żony i kochanki. Od 1999 do 2008 była aktorką Teatru Narodowego i równocześnie znaną telewizyjnej widowni odtwórczynią roli Anki Kwiatkowskiej w serialu „Rodzina zastępcza", a potem „Rodzina zastępcza plus". Wystąpiła w ponad 60 rolach Teatru Telewizji i zagrała w ponad 40 spektaklach teatralnych w całym kraju. Zmarła po wieloletnich zmaganiach z chorobą nowotworową.

Janusz Morgenstern (ur. 16.11.1922, zm.6.09.2011) – reżyser teatralny i filmowy
Na początku kariery był asystentem reżysera w filmach Wandy Jakubowskiej i Andrzeja Wajdy (Kanał). Był II reżyserem w filmach Lotna, Pokolenie oraz Popiół i diament. Jako reżyser zadebiutował filmem Do widzenia, do jutra. Największy rozgłos przyniosły mu oryginalne współczesne dramaty, poruszające problemy młodych ludzi: Do widzenia, do jutra, Jowita, Trzeba zabić tę miłość. Wielką popularnością cieszyły się również zrealizowane przez niego pod koniec lat 60. seriale telewizyjne Stawka większa niż życie i Kolumbowie oraz późniejsze Polskie drogi. Reżyserował też szereg spektakli Teatru Telewizji (m.in. Arszenik i stare koronki na podstawie sztuki Josepha Kesselringa). Od 1990 roku pracował jako producent filmów. W 2004 Antoni Krauze stworzył filmowy portret Morgensterna zatytułowany Ćwiczenia z niepamięci.

Ewa Nowacka (ur. 17.12.1934, zm. 29.03.2011) –powieściopisarka, krytyk, eseistka.

Debiutowała w 1967 r. powieścią historyczną dla dorosłych Rok trzech cezarów, osadzoną w realiach starożytnego Rzymu. Przez ponad 40 lat działalności pisarskiej napisała 50 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Jej najsłynniejszą powieścią jest Małgosia contra Małgosia/ Dużą popularnością cieszyła się Burza w zlewozmywaku, publikowana w odcinkach w „Świecie Młodych" w 1977 r. Potem ukazywały się m.in. Może nie, może tak (1976), Coś, co o nich wiem (1976), Maria z tamtych lat (1972). Książka Nowackiej Kilka miesięcy, całe życie (1979) została wpisana na Międzynarodową Listę Honorową IBBY – najlepszych powieści dla młodzieży. Wyróżnione przez Polską Sekcję IBBY były także powieści Bożęta i my, „Emilia z kwiatem lilii leśnej" (1995) oraz Miłość, psiakrew (2001). Przez wiele lat Nowacka pracowała w Polskim Radiu, była autorką wielu słuchowisk dla dzieci i młodzieży. Jako krytyk literacki współpracowała m.in. z „Nowymi Książkami".

Zofia Nasierowska, właśc. Zofia Nasierowska-Majewska (ur. 24 kwietnia 1938, zm. 3 października 2011)– polska fotograficzka, specjalizująca się w fotografii portretowej.

Ma na koncie wystawy w kraju i za granicą oraz wiele nagród na międzynarodowych wystawach, między innymi w Budapeszcie, Karlowych Warach, Glasgow, Londynie, Sztokholmie. Twórczość fotograficzna Zofii Nasierowskiej obejmuje krajobraz, reportaże, ale przede wszystkim portret. Jest autorką zdjęć znanych ludzi ze świata teatru, filmu, sztuki, kultury takich jak Beata Tyszkiewicz, Krystyna Janda, Jerzy Kawalerowicz, Roman Polański, Tadeusz Konwicki, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek oraz wykonała portrety rodzinne Kaliny Jędrusik ze Stanisławem Dygatem, Wojciecha Pszoniaka z żoną, Krystyny Cierniak z Januszem Morgensternem czy Krystyny Zachwatowicz z Andrzejem Wajdą oraz wielu innych. W tym czasie jej fotografie były publikowane na dziesiątkach okładek tygodników: Filmu, Ekranu Zwierciadła,Przekroju oraz Kobiety i Życia. Wydała książki Fotografia smaku, czyli 24 obiady dla początkujących i zaawansowanych (z mężem Januszem Majewskim), Fotonostalgia. Znani i lubiani w obrazie i anegdocie(z Agnieszką Osiecką), Gwiazdka wielkanocna (z Anną Klarą Majewską i Januszem Majewskim), Trzy podróże, Święta wielkanocne. Przepisy i obyczaje.

Maciej Zembaty, właśc. Jan Maciej Zembaty (ur. 16 maja 1944, zm. 27 czerwca 2011) – polski poeta, satyryk, scenarzysta, reżyser radiowy, muzyk, bard i tłumacz, głównie poezji Leonarda Cohena.

Zadebiutował w 1965 na Festiwalu w Opolu, gdzie uzyskał wyróżnienie jury oraz nagrodę za najlepszy debiut autorski. Współtworzył słuchowisko Rodzina Poszepszyńskich. Był prowadzącym autorskiej audycji Zgryz w Programie 3 Polskiego Radia i jednym z prezenterów Zapraszamy do Trójki. W pierwszą rocznicę Sierpnia 1980 współtworzył Pierwszy Przegląd Piosenki Prawdziwej Zakazane Piosenki. Album Alleluja sprzedano w ponad 400 tys. egzemplarzy, dzięki czemu w 1986 uznany został za złotą płytę. W latach 80. występował w duecie z Johnem Porterem. Był poliglotą, znającym płynnie siedem języków, w tym z trzech tłumaczył teksty i piosenki, m.in. rosyjskie tzw. pieśni błatne, 60 piosenek Leonarda Cohena. Wydał także kilka płyt z własnymi aranżacjami i wykonaniami piosenek kanadyjskiego autora. Zasłynął jako scenarzysta i autor muzyki do kilku filmów, m.in. Około północy (1977), Sam na sam (1977) i serialu telewizyjnego Siedem życzeń (1984). Od listopada 2007 radio TOK FM emitowało ostatnie słuchowisko Macieja Zembatego - Przygody Wuja Alberta. Po kilkuletniej nieobecności Zembaty wrócił do pisania w 2007 roku; w tym też roku założył własny blog. Zmarł w wyniku zatrzymania akcji serca.

{gallery}5179{/gallery}

{jumi [*7]}

a