niedziela, maj 05, 2024
Follow Us
poniedziałek, 17 wrzesień 2012 11:30

Irena Kwiatkowska urodziła się 100 lat temu Wyróżniony

Napisane przez Jacek Wilski
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Irena Kwiatkowska Irena Kwiatkowska

Gdyby żyła, miałaby dziś 100 lat. Niewiele jej brakowało. Irenę Kwiatkowską – wspaniałą artystkę kabaretową, dla której skecze i wiersze pisał Gałczyński, aktorkę teatralną, filmową i telewizyjną, znaną z ról w „Wojnie Domowej", „Czterdziestolatku" oraz występów w Kabarecie Dudek oraz Kabarecie Starszych Panów - żegnaliśmy w marcu 2011 roku. Miała wtedy 98 lat.

Irena Kwiatkowska urodziła się 17 września 1912 roku. Na początku jej życie związane było z Warszawą. Tutaj chodziła do liceum – IX LO im. Klementyny Hoffmanowej. W 1935 roku skończyła aktorstwo w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej pod kierunkiem m.in. Aleksandra Zelwerowicza. Fryderyk Jarossy zaprosił ją do teatru Cyrulik Warszawski i tam właśnie Kwiatkowska miała swój debiut. Potem grała w Teatrze Powszechnym w Warszawie, a także w Teatrze Nowym w Poznaniu i Teatrze Polskim w Katowicach.
W czasie II wojny światowej Kwiatkowska pracowała w kuchni ZASP-u. Wojna minęła jej pod znakiem prac dorywczych. Była żołnierzem AK, uczestniczyła też w powstaniu warszawskim.
Po wojnie aktorka związała się z Krakowem. Przeprowadziła się tam na prośbę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Antoniego Bohdziewicza. Zaczęła występy w kabarecie Siedem Kotów. Wiersze, piosenki oraz skecze dla niej pisał Gałczyński. Poeta stworzył też postać Hermenegildy Kociubińskiej, poetki hermetyczno-sympatycznej – specjalnie dla Ireny Kwiatkowej. Postać była jedną z bohaterek Teatrzyku Zielona Gęś.
W 1948 roku Irena Kwiatkowska wróciła do Warszawy. Ogółem zagrała w ponad 100 spektaklach teatralnych, 20 filmach i serialach telewizyjnych. Zagrała m.in. w „Wojnie Domowej" oraz w „Czterdziestolatku". Nie porzuciła również kariery artystki kabaretowej. Występowała w Kabarecie Dudek oraz w Kabarecie Starszych Panów.
Artystka była też związana z Polskim Radiem. Pracowała tam jako spikerka, pojawiała się w wielu audycjach radiowych, zwłaszcza tych dla dzieci. Czytała dla nich wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima, kolejne odcinki „Przygód Plastusia" Marii Kownackiej oraz perypetie „Ani z Zielonego Wzgórza" Lucy Maud Montgomery. Jej interpretacja „Ptasiego radia" Tuwima uchodzi za jedną z najlepszych. Kwiatkowską można było też usłyszeć w „Podwieczorku przy mikrofonie". Z radiem współpracowała przez prawie 65 lat.
Aktorka otrzymała wiele nagród i odznaczeń. Polskie Radio uhonorowało ją Złotym i Diamentowym Mikrofonem oraz Wielkim Splendorem. W 1968 roku wygrała plebsicyt na najpopularniejszą kobietę Warszawy. Odznaczono ją również Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Aktorka wyszła za mąż za lektora i spikera Bolesława Kielskiego. Od tej pory nosiła dwa nazwiska – była Ireną Kwiatkowską-Kielską. Para nie miała dzieci.
Artystka zmarła 3 marca 2011 roku w Domu Aktora w Skolimowie. Miała 98 lat.

{jumi [*7]}

a